שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  מלווי נכי צה"ל: "משרד הביטחון - גוף שקרן"
  המלווים חידשו את המאבק לשיפור תנאי העסקתם בטענה, כי משרד הביטחון לא עומד בהתחייבותו בנושא מהחודש שעבר. טוענים: "הממשלה חברתית לכאורה אך אין בה שום דבר חברתי. אנחנו אנשי הפריפריה ומאיתנו הם מתעלמים ועל זה הם ישלמו"

  חרף הבטחות משרד הביטחון - מאבק מלווי נכי צה"ל מתחדש: המלווים הפגינו היום (ג') עם נכי צה"ל מול משרד הביטחון בקריה בתל אביב, בטענה כי הוא עומד בהבטחתו לשיפור תנאיהם. לטענתם, אגף השיקום במשרד הפר את התחייבותו מהחודש שעבר ולפיה בכוונתו לפרסם מכרז חדש לחברות הסיעוד עם דרישה לשכר גבוה יותר.

   

  המפגינים חסמו את רחוב קפלן בתל אביב באישור המשטרה, ונשאו שלטים בהם "נכי צה"ל מופקרים בחסות בוגי יעלון", השר יעלון - אנחנו לא עבדים שלך", ומשרד הביטחון תתעורר".

   

   

  מלווי נכי צה"ל נאבקים תקופה ארוכה לשיפור זכויותיהם ותנאי העסקתם. לפני כחודש נדמה היה שמאבקם נושא פרי כאשר משרד הביטחון הודיע על גיבוש מודל חדש לשיפור תנאי העסקתם, שעתיד לצאת לפועל במכרז חדש שיפורסם לחברות הסיעוד. לפי ההודעה, המכרז יכלול דיפרנציאציה בשכרם, תוך עדיפות למלווים של נכי צה"ל הקשים ביותר, הזקוקים לליווי סיעודי 24 שעות ביממה, שיקבלו שכר שעתי גבוה יותר, מסלול הכשרות מקצועי ומענק תמרוץ שנתי.  

  צפו במפגינים חוסמים את רחוב קפלן בת"א

  צפו במפגינים חוסמים את רחוב קפלן בת"א

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:


   (ההסתדרות הלאומית) (ההסתדרות הלאומית)
  (ההסתדרות הלאומית)

  עם זאת, המלווים טוענים כי משרד הביטחון לא קיים עימם מו"מ רציני בנושא ורק שלח להם מסמך לפני כשבוע, שפירט את תנאי המכרז החדש, באופן שלא ענה על דרישותיהם. "בעצם לא שינו כלום", אומר יו"ר ועד המלווים, אבנר מלכה. "העבירו אחוזים מפה לשם, אבל אין כל העלאת שכר או התייחסות לפנסיה - שזו הבעיה הכי גדולה שלנו כי יש לנו את הפנסיה הכי מינמאלית במשק".

   

  "הם גוף שקרן", הוא מוסיף. "זה לא הגיוני ששר הביטחון וממשלת הליכוד מתעלמים מאיתנו. הממשלה חברתית לכאורה אך אין  בה שום דבר חברתי. אנחנו אנשי הפריפריה ומאיתנו הם מתעלמים ועל זה הם ישלמו".

   

  "מרוויחים פחות מעובדי ניקיון"

  מי שמייצג את ועד הפעולה של המלווים הוא עו"ד יאיר דוד מטעם ההסתדרות הלאומית. "משרד הביטחון לא קיים איתנו שיח ומו"מ כפי שהוא מחויב לעשות, לאור העובדה שיש היום נציגות רשמית של המלווים", הוא אומר. "משרד הביטחון ניהל איתנו פגישות לצאת ידי חובה והציג לנו מצג חד צדדי, תוך שהוא מתעלם לחלוטין ממרבית הטענות שקשורות לתנאי השכר הפוגעניים והמעליבים. 

   (ההסתדרות הלאומית) (ההסתדרות הלאומית)
  (ההסתדרות הלאומית)

  "כיום, מלווה עם 10 שנות ותק מרוויח פחות מעובד ניקיון בהתאם להסכמים הקיבוציים", הוא מוסיף. "המלווים מקבלים שכר מינימום ומדובר על שחיקת שכר שאין כדוגמתה, של אנשים שעושים את העבודה במסירות בלתי רגילה. בנוסף לא נפתרו בעיות ההכשרה, הבעיות הפנסיוניות, הביטחון הסוציאלי ועוד. פשוט התעלמו מהכל ונתנו לנו מסמך בסיסי שבו אמרו שיחלקו את התשלומים של מלווי הנכיים לפי סוג הנכות, אבל זה רק טיפה בים. בכוונתנו לפנות לביה"ד לעובדה שיחייב אותם לשבת איתנו ולנהל מו"מ".

   

  לפי נתוני משרד השיקום כיום מסייעים כ-2,800 מלווים לנכי צה"ל באמצעות שלוש חברות המתמחות במתן שירותי טיפול וסיעוד רפואי לנכים. בנייר עמדה שהפיצו המלווים המאוגדים בהסתדרות הלאומית צוין כי משרד הביטחון נוקט ב"סחבת מיותרת וגרירת רגליים, תוך התעלמות מתנאי העבודה החיוניים הנדרשים למלווי הנכים המטפלים במסירות בנכי צה"ל, לצורך ביצוע עבודתם".

   

  ח"כ מיקי רוזנטל (העבודה) המלווה את המאבק, אמר היום כי "זו בושה וחרפה. לשלוח את בנינו לקרב ידענו יפה מאוד. כעת, על גבם של נכי צה"ל ועל גבם של העובדים החלשים ביותר מבקש משרד הביטחון לצמצם עלויות. אגף השיקום מתנהל כחברת קבלן נצלנית ועושה הכל על מנת להסיר מעצמו אחריות על העובדים. משרד הביטחון מכיר את הבעיות, מודע לחומרת המצב ובכל זאת, למרות דרישת ועדת העבודה והרווחה ולמרות הבטחות הסרק שפיזרו לפני מספר שבועות, מתחמקים שם באופן מכוון מדיון רציני עם המלווים".

   

  ממשרד הביטחון נמסר בתגובה: "משרד הביטחון פועל בשקיפות מלאה מול נציגות מלווי הנכים והסתדרות העובדים הלאומית, והציג להם מודל שכר חדש ומשופר, הכולל שיפור משמעותי בתנאי העסקתם, בעלות של מיליוני שקלים. המודל החדש ישים דגש על הטיפול בנכי צה"ל הקשים ביותר הזקוקים לליווי סיעודי של 24 שעות ביממה. המלווים של נכים אלו יזכו לשכר שעתי גבוה יותר משכרם כיום וכן למענק תימרוץ שנתי ולמסלול הכשרות מקצועי ייחודי. כמו כן, שכרם של כלל המלווים יוצמד והם יזכו לתשלום בגין ותק.

   

  "יודגש כי כבר כיום, בעקבות דרישת משרד הביטחון, זכויות המלווים של נכי צה"ל עולות באופן משמעותי על המקובל בתחום הסיעוד והליווי הרפואי במשק. המודל החדש ישפר עוד יותר ובאופן משמעותי את תנאי המלווים, ולא פחות חשוב מכך, את השירות הניתן לנכי צה"ל".

   

  בהכנת הידיעה השתתף נועם (דבול) דביר

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ההסתדרות הלאומית
  הפגנת המלווים היום מחוץ לקרייה בת"א
  ההסתדרות הלאומית
  מומלצים