שתף קטע נבחר

בן 60 פוטר ויפוצה ב-200 אלף שקל

התובע עבד במחצבות כפר גלעדי קרוב ל-30 שנה ופוטר במפתיע. בית המשפט קבע כי מדובר באפליה לא הוגנת בשל גילו

בית הדין האזורי לעבודה בנצרת קבע כי מחצבות כפר גלעדי יפצו בסכום של כ-200 אלף שקל, עובד כבן 60 שפוטר על רקע אפליה לא הוגנת בשל גילו. חלק מהסכום מגלם כספים שהייתה החברה חייבת לעובד וחלק הוא פיצויים עונשיים. מלבד האפליה על רקע הגיל, נפלו פגמים בהליך הפיטורים.

 

תופעה חדשה: התנכלות לעובדות בהריון

זינוק בתלונות על אפליה בגלל מילואים

מעבדות לפיטורים: 10 המכות בשוק העבודה

 

מהתביעה עולה כי התובע, תושב אחד הכפרים בגליל, עבד במחצבות קרוב ל-30 שנה. במהלכה של ישיבת "שימוע" בראשית שנת 2014 הוא פוטר במפתיע מעבודתו. לדבריו, על אף שהעילה לפיטורים הייתה צמצומים, עובדים אחרים שהחלו לעבוד אחריו ניצלו מחרב הפיטורים. אחד מהם אף ירש את תפקידו.

 

בהנהלה טענו לעומת זאת כי ניסו לעזור לעובד ולהעבירו לחטיבה אחרת במחצבה, אך הדבר לא התאפשר היות והוא אינו קורא וכותב בעברית (טענה שהופרכה בבית הדין בהמשך). השופט, ד"ר טל גולן, קיבל את טענת העובד כי פיטוריו בוצעו שלא כדין. עוד לפני שזומן לשימוע במהלכו פוטר, סוכם כי יעבור ממחלקת האבקות למפעל הבטון שבמחצבה, אולם בסופו של דבר הוא פוטר לפני שהתחיל לעבוד שם. בהנהלה טענו כי החל לעבוד במקום, אולם אז התברר שאינו קורא וכותב בעברית. בבית הדין הוכח שלא החל לעבוד כלל במפעל הבטון, ולא רק שהוא שולט בשפה, אלא שבמשך עשרות שנות עבודתו בחברה מילא עבורה דו"חות בעברית.

 

ביחס לטענה על אפליה בנוגע לגילו של הנאשם, קבע השופט כי הנהלת החברה לא הרימה את הנטל המחייב אותה להוכיח שנהגה כשורה. מתוך שלושת העובדים שנותרו לעבוד במחלקה ממנה פוטר התובע, שניים היו בעלי ותק נמוך משלו – ומקורבים להנהלה. עוד קבע השופט כי נפלו פגמים בשימוע ובעצם הליך הפיטורים.

 

בסופו של דבר פסק השופט פיצוי בסך 50 אלף שקל בגין נזק ממוני ולאור הפרת חוק הזדמנויות שוות בעבודה. סכום נוסף של 40 אלף שקל נפסק בגין נזק שאינו ממוני (עונשי) ולאור הפרת חוק הזדמנויות שוות בעבודה. 80 אלף שקל ישולמו לתובע בשל פיטורים שלא כדין, ועוד כ-15 אלף שקל בגין הלנת הפיצויים והשלמות. בנוסף לכל אלה ישלמו הנתבעים עוד כ-10,000 שקל עבור הוצאות משפט ושכר טרחת עו"ד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים