שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  קץ לפרשת החולה שהסעירה את המדינה: אלי נפרד מהעמוד

  אחרי 3 שנים בהן נאלץ אלי קובלון, שזקוק לתרופה כדי לטפל בתסמונת המעי הקצר ממנה הוא סובל, להיות צמוד 24 שעות ביממה לעמוד אינפוזיה, חייב היום בית המשפט את קופ"ח מאוחדת לממן לו תרופה. "אני יכול להתחיל לחיות את חיי", הוא אומר ל-ynet

  אלי נפרד סופית מהעמוד. היום (ה') הכריע בית המשפט לענייני עבודה בתל אביב כי קופת חולים מאוחדת צריכה לתת לאלי קובלון (34) חולה בתסמונת המעי הקצר את תרופת הגטקס ולמנוע ממנו לחזור לעמוד אינפוזיה שליוה אותו לכל מקום.

   

  קובלון תבע את קופת חולים מאוחדת בכיוון שסירבה לאשר לו את התרופה במסגרת ועדת חריגים. היום הוא אומר: "אני מתרגש. סוף סוף אחרי שלוש שנים לא קלות של מאבק הצדק ניצח ובית המשפט קבע שעל קופת החולים לממן את התרופה שהצילה את חיי, סיפר קובלון בהתרגשות לאחר הכרעת השופטים.

   

  קיראו עוד על המאבק של אלי

  התרופה לא בסל - אלי הקים מאהל מול משרד רוה"מ

  צעדת חייו: אלי זקוק לתרופה שעלותה מיליון שקלים

  עם עשרות עמודי אינפוזיה בת"א - אלי שוב נלחם על חייו

   

  חלה במהלך טיול בהודו - והמעי נכרת

  לאדם ממוצע יש מעי באורך של חמישה עד שבעה מטרים. בשל סיבות שונות, יש אנשים שלהם מעי קצר, כמו למשל מעי דלקתי או סרטן שמאלצים כריתה. במקרה של קובלון מדובר על כריתה שנעשתה לאחר שסבל מקריש דם שחסם את המעי במסגרת טיול שהיה בהודו לפני מספר שנים. כיום, אורך המעי שלו הוא 70 ס"מ בלבד.

   

  "אנשים עם מעי קצר לא יכולים לספוג מזון, ולכן הם מחוברים להזנה במשך רוב שעות היום", סיפר קובלון. "עד לפני שנה הייתי צמוד לעמוד אינפוזיה שלי 12 שעות ביממה שבעה ימים בשבוע" אלי נאבק בשנים האחרונות להכליל את תרופת ה'גטקס' במסגרת סל התרופות אולם התרופה נותרה בחוץ בגלל עלותה הגבוהה. מחירה עמד לפני שנתיים על כמיליון שקלים למטופל ומאז ירד ל-600 אלף שקלים.

   

  עם זאת, בוועדת הסל התרשמו שמחירה אינו הולם את התועלת הקלינית המוגבלת שהיא מספקת לחולים.

   

  קובלון. כבר לא צריך להיות צמוד לעמוד ()
  קובלון. כבר לא צריך להיות צמוד לעמוד

   

  בשנה שעברה החליטה חברת ניאופרם לאשר לו במסגרת טיפולי חמלה את התרופה ולגמול אותו חלקית מעמוד האינפוזיה אבל מחר יפוג המועד קבלת התרופה מהחברה. קובלון הגיש בקשה לקבל את התרופה מוועדת החריגים של קופת חולים מאוחדת אולם נדחה.

   

  "פניתי לוועדת חריגים כשהבנתי שאספקת התרופה תסתיים בקרוב. בשיתוף עם עורך דין גילי רוגל ועמותת דולב לצדק רפואי, הגשתי בקשה מקופת החולים לאשר לי התרופה אך קיבלתי סירוב", תיאר קובלון.

   

  "אמרו לי שהעלות מול התועלת היא נמוכה ושהתרופה רק משפרת את איכות החיים ולא מצילה אותם. המחיר לדעתם לא מצדיק את ההוצאה הגבוה אבל בית המשפט הכריע אחרת".

   

  קופת החולים מאוחדת טענה שאין עדיין הוכחות מספיקות שהתרופה יעילה לעומת התועלת שלה ולראיה הם הביאו את החלטת ועדת סל התרופות שהחליטה בשלוש השנים האחרונות לדחות את התקופה ולא להכליל אותה במסגרת סל שירותי הבריאות.

   

  "אני רוצה להודות למשפחתי, לחברים ולכל מי שליווה, עזר ותמך ולאלפי האנשים שצעקו איתי את הצעקה. אין מחיר לחיי אדם", סיפר היום קובלון."אני שמח לומר שעכשיו אני יכול להפסיק עם המאבקים, להתחיל לחיות את חיי, להתחתן ולהקים משפחה. הפסיקה הזו משמעותית כי היא פותחת דלתות גם לחולים כמוני שצריכים את התרופה". סיכם.

    

  צפו במאבק של אלי:

   

   

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: יובל שגב
  אלי קובלון. ניצח את המאוחדת
  צילום: יובל שגב
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים