שתף קטע נבחר

זוכי מחיר למשתכן: "מחירי הדירות לא יירדו"

לירן וסיון הם הזוג הראשון שזכה בהגרלה של תוכנית מחיר למשתכן בעפולה, ויוכלו לבחור את הדירה שברצונם לקנות בהנחה של 300 אלף שקל ממחיר השוק. באולפן ynet הם מספרים: "זה חלום שמתגשם. אין אפשרות לקנות בית בלי עזרה". האם הם מאמינים שהתוכנית תוציא את המדינה ממשבר הדיור? "המחירים לא יירדו - אבל לא ימשיכו לעלות בצורה דרסטית"

בבנק ישראל מפקפקים בהשפעה של תוכנית מחיר למשתכן על מחירי הדירות, לפי דו"ח חריף שפורסם היום (א') , אבל מה קורה בשטח? בראיון באולפן ynet שוחחנו עם לירן וסיון חייט מעפולה, בני הזוג הראשונים שזכו בהגרלה של תוכנית הדגל של משרדי האוצר והבינוי בעיר - שנסגרה בסוף השבוע. "זה חלום שמתגשם", הם אומרים.

 

 

מדובר בהגרלה הראשונה שננעלת במסגרת התוכנית, ובה זכו 167 משקי בית מתוך כ-4,700 איש שנרשמו (לשתי הגרלות - ההגרלה השנייה בעפולה תיסגר בימים הקרובים). "אני האמנתי שנזכה", אומר לירן, סיוון מצדה סקפטית ודווקא לא הייתה בטוחה בזכייה. אבל למרות האופטימיות לירן מוסיף: "אבל לא האמנתי שנהיה הזוג הראשון שזוכה בהגרלה ותהיה לנו האפשרות לבחור את הדירה". השניים הם תושבי עפולה, ובאמת במסגרת ההגרלה כ-30% מהזוכים היו בני מקום. "אני אישית מכיר עוד שני זוגות שזכו בהגרלה", הוא מספר.

 

כותרות אחרונות בערוץ הנדל"ן של ynet:

"השכונות במחיר למשתכן יהפכו לסלאמס"

מינהל התכנון: נאשר 100 אלף דירות ב-2016

קוצר הפטור ממס שבח על מכירת דירות

 

"אני מאחל לכל הזוגות שאין להם את האפשרות לקנות בית בעצמם, לקבל את התמיכה הזאת ואת הפוש הזה בחיים. אין אפשרות אחרת, לצערנו, לקנות בית בישראל בלי העזרה הזאת", ממשיך לירן. למרות השמחה על הזכייה הוא מדגיש: "אני אישית לא מאמין שהמחירים יירדו, אבל לפחות הם לא ימשיכו לעלות בצורה כזאת דרסטית". "אני מקווה שהתוכנית כן תשפיע על מחירי הדירות", מוסיפה סיוון.

 

יצוין כי 167 יחידות הדיור שבהן זכו זוגות צעירים בהגרלה ימכרו במחיר של 6,417 שקלים למ"ר (כולל מע"מ), המשקף הנחה של כ-300 אלף שקל ממחיר השוק. כמו כן, הזוכים שירכשו את הדירות יקבלו מענק של 40 אלף שקל על מחיר הדירה, ובסך הכל מדובר במחיר התחלתי של 640 אלף שקל לדירת 120 מ"ר. במשרד הבינוי דיווחו כי לראשונה מבין הזוכים, כ-54 מהדירות ניתנו לבני מקום.

זוגות צעירים שנרשמו להגרלת מחיר למשתכן בעפולה (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
זוגות צעירים שנרשמו להגרלת מחיר למשתכן בעפולה(צילום: אביהו שפירא)

 

גורמים בענף: "מחיר למשתכן - מסך עשן בעיני הזוגות הצעירים"

מוקדם יותר היום פרסם בנק ישראל דו"ח חריף לשנת 2015 שמותח ביקורת על צעדי הממשלה להוצאת המדינה ממשבר הדיור. "אמנם השנה התחילה הממשלה להפעיל את התוכנית כרכיב מרכזי במאבקה לבלימת העלייה במחירי הדירות לזוגות צעירים, אבל מכיוון שהתוכנית תורמת רק תרומה קטנה להגדלת היצע הדירות - אין זה ברור כיצד תשפיע על המחירים בשוק בכללותו, משום שהממשלה תסבסד את מחירי הדירות מבלי להגדיל את ההיצע באופן משמעותי", נכתב.

 

גורמים בענף הנדל"ן חיזקו את טענות בנק ישראל. לדברי אברהם קוזניצקי, יו"ר קבוצת מנרב, "רק אחוז קטן מהזכאים זוכים לדירות במסגרת מחיר למשתכן, שאר המשתתפים בהגרלות חוזרים לשוק עם ההבנה שהיכולת שלהם לרכוש דירה קטנה מאוד". לדבריו, "רק אם יוציאו 25-30 אלף דירות בשנה, תהיה לדבר משמעות אמיתית על מחירי הדיור בישראל".

 

אלי רוזנטל, מנכ"ל ארגון הקבלנים והבונים בתל-אביב-יפו-בת ים, מחזק את הדברים. "לא זו בלבד שהתוכנית לא מעלה את ההיצע בענף, היא מצמצמת אותו. עקב כך אנו צופים עליית מחירים שתהווה מעמסה נוספת על הזוגות הצעירים", הוא טוען, "אי אפשר להטיל את כל פתרון מצוקת הדיור על תוכנית מחיר למשתכן. כדי לפתור את המשבר, הממשלה חייבת לשווק קרקעות באופן מסיבי בשוק החופשי ולייעד אותם גם למשפרי דיור, כמו גם לאפשר תוספת של עובדים זרים בענף הבניין".

 

"הבעיה העיקרית שממשיכה ללוות אותנו גם בתקופה הזו היא היקף שיווקים מאוד נמוך", מוסיפה ורד צרפתי, סמנכ"לית שיווק ומכירות בחברת צרפתי. לדבריה, "הממשלה מצהירה על היקפי שיווק של 50-100 אלף יחידות דיור, אך למעשה היא משלה את הציבור - גם ב-2015 היקף העסקאות המאושרות היו כ-30 אלף דירות, בדומה לשנת 2014 ולשנת 2013. כך שהבעיה האמיתית והעיקרית של היצע נמוך לא נפתרת, וגם שיווקים במסלול מחיר למשתכן לא יפתרו את הבעיה של חוסר בהיצע". 

 

לדברי עו"ד משה רז כהן, שותף במשרד עוה"ד רז-כהן פרשקר ושות' המומחה בנדל"ן, "בנק ישראל היה סלחן בכל הנוגע למחיר למשתכן. זוהי תוכנית שאינה אמורה להשפיע באמת על מחירי הדיור. בהינתן ההנחה שמשבר הדיור נובע מהפער הבלתי נסבל בין הביקוש להיצע, אין בה כדי להביא כל שינוי, מלבד כמובן לאלה שהשתתפו בה".

 

יריב פז, מנכ"ל ובעלי Paz Group, קרן להשקעות נדל"ן מניב בישראל ובארה"ב, מסכים. "בנק ישראל ניסח את זה בצורה הכי נכונה אבל הכי עדינה שיכולה להיות - תוכנית מחיר למשתכן היא טעות קשה ולא תביא לירידת מחירי הדיור. היא יוצרת מסך עשן בעיני הזוגות הצעירים, מתעתעת בהם ולא מאפשרת להם להבין מה המצב האמיתי בשוק, בדיוק כמו תוכנית מע"מ אפס שהתפוצצה בקול ענות חלושה וגרמה לעליות מחירים".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חגי דקל ויוגב אטיאס
לירן וסיון חייט מעפולה, הזוכים הראשונים בהגרלה הראשונה של מחיר למשתכן
צילום: חגי דקל ויוגב אטיאס
מומלצים