שתף קטע נבחר

שקד במתקפה חריפה נגד בג"ץ: "מפעילים סמכות ללא אחריות"

שרת המשפטים תקפה בחריפות את הרשות השופטת לעיני נשיאת העליון נאור בכנס באילת. על מתווה הגז: "זו שאלה שאמורה להיות מוכרעת בבחירות". היא הוסיפה: "רוצה לראות שופטים שיודעים לזהות את מרחבי המשילות". היועמ"ש מנדלבליט: "חובה לכבד את פסיקת העליון"

 

 

שרת המשפטים איילת שקד תקפה הבוקר (ב') את הרשות השופטת בכנס לשכת עורכי הדין באילת שבו משתתפת גם נשיאת בית המשפט העליון השופטת מרים נאור. "שוב הפך בית המשפט לזירה שבה מתבררות שאלות פוליטיות ומקרו-כלכליות", אמרה שקד בהתייחס להכרעה בעתירות מתווה הגז. "שאלות שאמורות להיות מוכרעות לא באולם הגדול, אלא באולמות קטנים של בתי ספר וגני ילדים פעם בארבע שנים בשעה שאנשים הולכים לבחירות ובוחרים בנציגיהם לכנסת".

 

עוד בכנס לשכת עורכי הדין:

 

שקד הוסיפה ואמרה כי "השופט אהרן ברק קרא להם חורים שחורים של הכול שפיט, אני קוראת להם מרחבי משילות. כך הגענו למצב שהעותרים נגד מתווה הגז הם עמותות וחברי כנסת יש להם זכות לקדם את דעותיהם הפוליטיות, אך במקום לעשות זאת בכנסת הם עושים זאת דרך מערכת המשפט".

 

בכנס משתתפים גם המפכ"ל רוני אלשיך, היועמ"ש אביחי מנדלבליט ופרקליט המדינה שי ניצן. השרה שקד התייחסה לנושא פסקת היציבות במתווה הגז - לכאורה הסעיף היחיד שנפסל בבג"ץ - ואמרה: "הטענה שהושמעה היא כאילו שכל המתווה אושר חוץ מפסקת היציבות. אומרים 'סעו לשלום, המפתחות בפנים', אך שוכחים לומר שהמנוע חסר.

 

"שוב אנו נתקלים בהפעלת סמכות ללא אחריות. הכלי שעשה בית המשפט כדי לפסול את פסקת היציבות לא חוקק בכנסת. כל זה מוביל לחוסר יציבות משפטית, שכן הממשלה צריכה לנהל מו"מ בגודל היסטורי, כשהמסגרת המשפטית שבה היא פועלת בלתי צפויה".

היועמ"ש מנדלבליט והשרה שקד, הבוקר באילת (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
היועמ"ש מנדלבליט והשרה שקד, הבוקר באילת(צילום: מוטי קמחי)

השרה איילת שקד (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
השרה איילת שקד(צילום: מוטי קמחי)

ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) קראה לראש הממשלה בנימין נתניהו לפטר את שקד מתפקידה בעקבות דבריה בכנס נגד בית המשפט העליון. "השתלחותה של שקד בעליון אלימה ומסוכנת. שקד מנסה לחסל את עצמאות מערכת המשפט, להפחיד את השופטים ולאיים עליהם. אם הפגיעה תימשך, נתניהו כבר לא יוכל להתפאר בכך שישראל היא הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון".

 

השרה ענתה ברמז לדברים שאמרה לפניה נשיאת העליון נאור על בחירת השופטים, וטענה שהיא תבחר שופטים שלא יתערבו בנושאי מדיניות: "השופטים שאני רוצה לראות הם שופטים שיודעים לזהות את מרחבי המשילות. על כס השיפוט יהיו אלה שישמרו על חוסנו ויוקרתו של בית המשפט העליון, אך לא בענייני מדיניות שאינם פוגעים בזכויות אדם. שופטים שסומכים על בחירתו של העם,

הם אחראים לארנק ולחרב".

 

בשבוע שעבר התייחסה השופטת נאור למתקפות של פוליטיקאים ושרים בממשלה על פסיקת בג"ץ בעניין מתווה הגז. "בימים אלה נשמעים קולות בוטים וקשים נגד בית המשפט העליון ושופטיו", אמרה במהלך טקס חנוכת היכל בית משפט השלום בבית שמש, גם אז בנוכחות השרה שקד. "הדברים היו בוטים הן בסגנון והן בתוכן".

 

בכנס הבוקר אמר היועמ"ש מנדלבליט: "חלק בלתי נפרד משמירה על החוק הוא שמירה על מעמדם של בתי המשפט והשופטים. כך היה לאחר פסק דינו של בית המשפט העליון לגבי מתווה הגז. אפשר לחלוק ולטעון, אבל כשבית המשפט העליון אמר את דברו - חובה לכבד הן את פסק הדין והן את המוסד. זו עוצמתנו.

 

"כך, כשבית המשפט אישר ברוב דעות את הריסת בית של מי שהרג את אלכסנדר לבלוביץ', ולא אישר שלושה בתים שאני אישרתי, גם כשחלקתי על הפסיקה - אני מכבד אותה. בעבר הגנתי וסברתי שניתן להגן על נוהל שכן. למרות שבית המשפט העליון פסק אחרת - ניתנו הנחיות לצבא לפעול על פי בית המשפט העליון".

נשיאת העליון מרים נאור בפתח הכנס באילת (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
נשיאת העליון מרים נאור בפתח הכנס באילת(צילום: מוטי קמחי)
  

מנדלבליט התייחס לנציבות הביקורת על הפרקליטות: "מערכת המשפט חייבת כל הזמן לבחון את עצמה. יכולת השיפור המתמיד צריכה להיות חלק בלתי נפרד מהארגון שלנו כמערכת. מסיבה זו הסכמתי להיות נתון לביקורת בעצמי. תכליתו של מערך הביקורת היא אחת - שימור אמון הציבור במשרתיו. אני מזכיר לכולנו ומתחבר לדברי כבוד הנשיאה: יש לנו רק פרקליטות אחת".

 

מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, רמז בכנס לפרשות דרעי והרצוג: "יש לזכור שאנשי ציבור מסרו מידע חלקי למבקר המדינה בין בתפקידו כממונה על ביקורת הבחירות ובין בתפקידו כממונה על יישום הכללים למניעת ניגוד עניינים של שרים וסגניהם - והורשעו בשל כך. החובה למסור מידע למבקר המדינה אינה בגדר המלצה בלבד.

 

"בשנים האחרונות הועבר מידע ליועמ"ש על חשד למעשים פליליים בשלטון המקומי, בוועדות התכנון ובנייה בעיריית אור יהודה, נצרת עילית, מידע על חברת 'דן', נמל אשדוד, קק"ל, מעונות ראש הממשלה, הדסה ועוד".

 

ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד אפי נוה, אמר בטקס: "אנחנו חיים במדינה שיש בה קבוצות רבות ותפקידה של מערכת המשפט שלנו להתנהל באיזון עדין של ממש בין כל הקבוצות, להתהלך בין הטיפות. אל לנו במערכת המשפט להתערב בשיח ובוויכוח הציבורי, הפוליטי והמדיני. עלינו תמיד לשים אל מול עינינו את החוקיות והחוקתיות של הפעולה, וזה רחוק מלהיות פשוט". לנשיאה נאור אמר: "אני רוחש כבוד למנהיגותך ולאופן שבו את מובילה את בית המשפט העליון ואת בתי המשפט בכלל. אני יודע שאת עוברת לעיתים קרובות ימים לא פשוטים, אך אין לי ספק כי את מובילה את דרך האמת והצדק על פי תפיסת עולמך ועל כך את ראויה לכל ההערכה".

 

ח"כ רויטל סויד (המחנה הציוני) הגיבה לדבריה של שקד: "בית המשפט העליון הוא שומר הסף האחרון שנותר בדמוקרטיה הישראלית. ממשלה ששלטון החוק אינו נר לרגליה תוביל את מדינת ישראל לאבד את זהותה כמדינה יהודית ודמוקרטית. אבוי למערכת המשפט ששרת משפטים העומדת בראשה מנסה להלך עליה אימים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
השרה שקד והיועמ"ש מנדלבליט באילת
צילום: מוטי קמחי
מומלצים