שתף קטע נבחר

הדלפת המיליארדים: עשירי עולם תחת חקירה

בבוקר שאחרי הדלפת המסמכים הכלכלית הגדולה בהיסטוריה, ברחבי העולם מתחילים לפתוח בחקירות נגד אישים שמופיעים בניירות הסודיים מפנמה, שמתעדים רשתות של הלבנת הון והעלמות מס. במסמכים נזכרים אנשי פוטין, ראשי מדינות ואפילו ליונל מסי. יש כבר ראש ממשלה ראשון בסכנת הדחה

ברחבי העולם מנסים היום (א') לאמוד את ממדי העלמות המס והתחבולות של מנהיגי תבל ועשירי העולם, שנחשפו אמש בהדלפת המסמכים הכלכלית הגדולה ביותר בהיסטוריה, "פנמה-ליקס", שבה נחשפו 11.5 מיליון מסמכים סודיים מהמאגר של חברת עורכי הדין הבינלאומית הענקית Mossack Fonseca שמושבה בפנמה. במסמכים נחשפו פרטים על מאות אלפי לקוחות של החברה משלל ארצות, בהם דמויות מוכרות מאוד - מוולדימיר פוטין ועד ליונל מסי.

 

רשויות המס באוסטרליה ובניו-זילנד היו הבוקר הראשונות להודיע כי פתחו בחקירה נגד לקוחות מקומיים של החברה. המסמכים שנחשפו אמש עומדים במרכזה של חקירה שניהלו בחודשים האחרונים אנשי התאחדות העיתונאים החוקרים הבינלאומיים, העיתון הגרמני זודויטשה צייטונג ויותר מ-100 כלי תקשורת ברחבי העולם שאיתם חלק העיתון הגרמני את המסמכים שהגיעו לידיו.

נשיא רוסיה פוטין. ברקע: הודעת החברה מפנמה ללקוחותיה - "פרצו למחשבינו" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
נשיא רוסיה פוטין. ברקע: הודעת החברה מפנמה ללקוחותיה - "פרצו למחשבינו"(צילום: רויטרס)

"מסמכי פנמה" סוקרים כמעט 40 שנות פעילות של החברה, מ-1977 עד דצמבר האחרון, והם מוכיחים לכאורה שחברות מסוימות פעלו במקלטי מס ששימשו לכאורה להלבנת כספים, עסקאות נשק וסמים והעלמות מס. לפי העיתון הבריטי "גרדיאן", המסמכים מצביעים על רשת של עסקאות חשאיות מעבר לים והלוואות בשווי של שני מיליארד דולר הקשורות לחבריו הקרובים של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין.

 

רשות המס של אוסטרליה הודיעה הבוקר כי היא חוקרת יותר מ-800 לקוחות עשירים. "עד כה זיהינו יותר מ-800 משלמי מס פרטיים וקשרנו יותר מ-120 מהם לספק שירותים בהונג קונג שחוקי המס אינם חלים עליו", נמסר מרשות המס האוסטרלית. ראשי Mossack Fonseca מיהרו להכחיש אמש שפעלו שלא כשורה, אבל הודו כי החברה נפגעה מפריצה "מוצלחת גם אם מוגבלת למאגר הנתונים שלה". מנהל החברה, רמון פונסקה, תיאר את הפריצה ואת ההדלפה "קמפיין לאומי נגד הפרטיות".

משרדי חברת עורכי הדין הענקית. "זו התקפה על הפרטיות" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
משרדי חברת עורכי הדין הענקית. "זו התקפה על הפרטיות"(צילום: רויטרס)

רק עד למרס האחרון היה פונסקה בכיר בממשלת פנמה, והלילה הוא סיפר כי החברה, שמתמחה בהקמת חברות פטורות ממס, יצרה יותר מ-240 אלף חברות כאלה שרובן הגדול לטענתו נועדו למטרות לגיטימיות. רשות המסים של אוסטרליה הודיעה כי היא פועלת עם משטרת אוסטרליה וגורמי אכיפה נוספים כדי לבדוק לעומק את המידע במסמכים. "חלק מהתיקים עשויים להיות מועברים לטיפול של כוח המשימה לענייני פשיעה כלכלית חמורה", נמסר.

 

ב-800 האנשים שאוסטרליה חוקרת כעת יש משלמי מסים שכבר נחקרו בעבר ואחרים שבאו בעצמם לרשות המסים והודו במעשיהם במסגרת תוכנית חנינה למי שיודה בחטאיו כדי להימנע מאישומים פליליים. עם זאת, בעקבות המידע במסמכים נחקרים כעת גם אזרחים אוסטרלים רבים שלא הצהירו בעבר על נכסיהם הסודיים. גם ניו-זילנד פתחה הלילה בבירורים בניסיון להשיג פרטים מלאים על תושבי ניו זילנד החייבים במס שנעזרו בשירותי החברה בפנמה.

 

ראש ממשלה ראשון בסכנת הדחה

בהדלפת הענק מאמש נחשפו בין השאר נכסיהם הסודיים של 12 מנהיגים מכהנים ושל פוליטיקאים אחרים ואישים מפורסמים. בין המנהיגים והאישים שנכסיהם הלא-מוצהרים נחשפו, גם רבים כאלה שהבטיחו להילחם בשחיתות בארצם. עניין מיוחד מרכז סביבו בפרשה זו נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, ששמו אמנם לא מופיע במסמכים, אבל עולה מהם שחבריו הרוויחו מיליונים מעסקאות סודיות שכנראה לא יכלו להיעשות ללא הסכמתו.

  

המסמכים מתארים כיצד כסף רוסי הועבר דרך חברות הנמצאות מעבר לים, ששתיהן בבעלות אחד החברים הקרובים ביותר של פוטין – סרגיי רולדוגין. רולדוגין ופוטין הם חברים מאז שהיו נערים, ורולדוגין אף הכיר לפוטין את אשתו לודמילה (שממנה התגרש בינתיים) והיה הסנדק של בתו מריה. מהמסמכים עולה כי הוא הרוויח מאות מיליוני דולרים מעסקאות מפוקפקות.

פנמה סיטי. כאן הכול התחיל (צילום: AFP) (צילום: AFP)
פנמה סיטי. כאן הכול התחיל(צילום: AFP)

ב"גרדיאן" הבריטי דווח למשל שלפי המסמכים נתיב המיליארדים של פוטין מתחיל בפנמה, עובר דרך רוסיה, שווייץ וקפריסין, וכולל גם אתר סקי שבו נישאה בתו הצעירה של פוטין, יקטרינה, לפני שלוש שנים. לפי המסמכים חברו רולדוגין צבר הון אדיר, אחרי שניתנה לו שליטה לכאורה בשורה של נכסים בשווי של 100 מיליון דולר לפחות.

 

המסמכים קושרים לעסקאות ופעולות כספיות מפוקפקות גם 72 ראשי מדינות בעבר ובהווה, כולל רודנים כמו חוסני מובארק, מועמר קדאפי ובשאר אסד. במסמכים נחשפים בין השאר קשריהם העסקיים הסודיים ונכסיהם הבלתי מוצהרים של נשיא ארגנטינה מאוריסיו מקרי, ראש ממשלת עיראק לשעבר איאד עלווי, ראש ממשלת איסלנד, מלך סעודיה, נשיא אוקראינה, ראש ממשלת פקיסטן, בני דודיו של נשיא סוריה אסד, בנו של מזכ"ל האו"ם לשעבר קופי אנאן, עלא מובארק בנו של נשיא מצרים המודח חוסני מובארק, ואביו של ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון.

 

המסמכים חושפים גם כי כוכב הכדורגל של ברצלונה ונבחרת ארגנטינה ליונל מסי מחזיק יחד עם אביו בחברה בפנמה בשם Mega Stars Inc. החשיפה הזו באה בשעה שמסי נמצא גם כך על הכוונת של רשויות המס בספרד, החוקרות את ענייניו הכלכליים. במסמכים מוזכר גם חבר בוועדת האתיקה של התאחדות הכדורגל העולמית פיפ"א - גוף רב-עוצמה שאמור לערוך

רפורמות בפיפ"א בעקבות השחיתות שפשתה בה במרוצת השנים.

במשרדי חברת Mossack Fonseca (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
במשרדי חברת Mossack Fonseca(צילום: רויטרס)
 

עוד עולה מהמסמכים כי המשפחות של שמונה לפחות מחברי גוף ההנהגה העליון של סין, הפוליטבורו, מחזיקות בחשאי נכסים בחו"ל, וכך עושים גם 23 אנשים שמוטלות עליהם סנקציות בגלל קשריהם למשטרים בצפון קוריאה, זימבבווה, רוסיה, איראן וסוריה. הם היו בין לקוחותיה של חברת עורכי הדין הענקית.

 

הדלפת הענק צפויה לתת את אותותיה בפוליטיקה הבינלאומית. המנהיג הראשון שכהונתו נמצאת בסכנה מוחשית הוא ראש ממשלת איסלנד, סיגמונדור דאבי גונלאוגסון, שהבוקר תובעים ממנו בארצו להתפטר אחרי שבמסמכים נחשף כי בשנת 2007 הוא ורעייתו רכשו מ-Mossack Fonseca חברה דרך הזרוע בלוקסמבורג של "לנדסנקי", אחד משלושת הבנקים הגדולים באיסלנד.

 

הוא עצמו עלה לשלטון כשהוא נישא על הזעם הציבורי נגד הבנקים בעקבות המשבר הכלכלי העולמי שהביא לקריסת הכלכלה

באיסלנד, והבטיח להציג קו נוקשה מול הנושים. בשנה שעברה ניהלה ממשלתו משא ומתן עם הנושים, אבל כעת מראים המסמכים שלמשפחתו של ראש הממשלה היו אינטרסים אישיים גדולים בנושא. לפי החשיפה, הוא ורעייתו השתמשו בחברה שרכשו להשקעת מיליונים. בסוף 2009, אחרי שנכנס כבר לפוליטיקה, מכר ראש הממשלה את החברה לאשתו תמורת דולר אחד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
פוטין והודעת החברה מפנמה ללקוחותיה
צילום: רויטרס
מומלצים