שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  מכתב גלוי לרוה"מ - פעל למען הילדים החירשים

  לאחר שנדחה בלך ושוב על ידי משרד הרווחה, פונה ביאושו אריק מאיר, מנכ"ל עמותת שמע הפועלת למען ילדים ובני נוער חירשים וכבדי שמיעה, לראש הממשלה בבקשה להציל את העמותה מסגירה. ביום חמישי תתקיים הפגנת תמיכה במאבק להמשך טיפול בילדים אלו

  לראש ממשלת ישראל

  מר בנימין נתניהו

   

  אדוני, שלום רב,

   

  הנדון: עמותת "שמע" – "ילדי שמע לא נשמעים"

   

  זאת פנייה אישית אליך אדוני בבקשה לסייע כמוצא אחרון לפני סגירת העמותה ופגיעה בילדי "שמע".

  עמותת "שמע" פועלת מאז שנת 1968 למען ילדים חרשים וכבדי שמיעה בני 21-6.

   

  מרכזינו מעניקים ליותר מ-400 ילדים ובני נוער מעטפת חברתית, רגשית, חינוכית ותקשורתית לילדים ומשפחותיהם, המבוססת על

  הקשבה לצרכי הילד ואמונה בעתידו.

  העמותה מפעילה סניפים ברחבי הארץ ובכל גווני קשת האוכלוסייה הישראלית לרבות נוער בסיכון, עולים חדשים, מגזר דתי, חברה ערבית, משפחות חד הוריות ועוד.

  מרכזינו נותנים שרות בטבריה והצפון, חיפה, תל-אביב והמרכז, באר-שבע, ירושלים, שלוחת אילת וכוונתנו להגיע לכל ילד וילד כחזון העמותה והחזון האישי שלי כמנכ"ל העמותה.

   

  השירותים הניתנים במרכזי "שמע" הם חיוניים וקריטיים עבור אוכלוסיית היעד - הילדים על בני משפחותיהם - והינם ייחודיים ואינם ניתנים במסגרות אחרות.

  התקציב השנתי של העמותה עמד בשנת 2015 על 5.2 מיליון ש"ח, 7.5% בלבד מתוכם מקורם בתמיכות (401,000 ש"ח).

   

  לאור הירידה המשמעותית בסיוע מהמדינה, צומצמה בשנים האחרונות מצבת כוח האדם של העמותה ונאלצנו לפטר עובדות סוציאליות ומדריכים בסניפים השונים ולצמצם שעות עבודה של העובדים הקיימים.

   

  המהלכים הללו הביאו לפגיעה משמעותית בפעילות המתקיימת במועדונים החברתיים וההשלכות לכך באות לידי ביטוי בקושי שלנו להמשיך ולתת את השירותים להם זקוקים כל כך הילדים ובני הנוער החרשים וכבדי השמיעה.

   

  כדי שהעמותה תוכל להמשיך להתקיים ולא להיסגר, כפי שאני חווה בימים אלה של הגעה לקו האדום עד כדי פגיעה בפעילות הילדים, העמותה זקוקה באופן מידי לתקציב של בין 3-5 מיליון שקלים ולהגדלת התקציב לשנת 2016.

   

  השתלשלות התנהלות העמותה מול הממשלה היא כזו:

  ב- 7.12.15 – בתום ועדת חינוך כדי לדון בצרכיהם של ילדים חרשים וכבדי שמיעה במדינת ישראל, הנחה ח"כ יעקב מרגי את משרד החינוך ומשרד הרווחה להקצות עודפי תקציבים שלא נוצלו כדי לסייע לעמותה כבר בשנת 2015 לצמצם גרעון. שני המשרדים לא עשו דבר בנידון.

   

  ב- 5.1.16  – לאחר לחצים בתקשורת ובכנסת על שר הרווחה, התקיימה פגישה בראשות מנכ"ל משרד הרווחה ואנשי משרדו. בפגישה הבטיח עו"ד יבלון אליעזר- מנכ"ל משרד הרווחה שיסייע לעמותה ככל יכולתו וביקש פרק זמן של חודשיים לטובת קבלת נתונים מהעמותה ועבודת מטה משותפת לטובת מציאת פתרון לשנת 2016.

  במהלך החודשיים הללו לא נעשתה ולו פנייה אחת לעמותה מטעם מנכ"ל המשרד ואנשיו.

   

  ב- 7.3.16 – פגישת המשך שתוכננה לתאריך זה בוטלה בתואנה שהעמותה לא העבירה חומרים בזמן. במהלך החודשיים הללו עמדנו אנוכי וגורמים נוספים בעמותה בקשר שוטף עם בעלי תפקידים במשרד, ולא התקבל מהם מענה הן בנוגע לנתונים שהועברו והן בנוגע לנושאים נוספים שנידונו עם המנכ"ל (כגון: בקשה לשקיפות בתחשיב סכומי התמיכות לשנת 2015). יצוין כי החומרים הועברו למנהל אגף השיקום כשבועיים לאחר הפגישה עם המנכ"ל.

   

  ב- 17.3.16 – פגישה נוספת עם מנכ"ל משרד הרווחה לאחר לחץ של ח"כ מרב בן ארי, בה לא ניתנו פתרונות קונקרטיים לפתרון ולהבראת העמותה. במהלך הפגישה הציג המנכ"ל יחד עם אנשי משרדו נתונים לא מדויקים בנוגע לסיוע הנוכחי של המשרד, והסביר שאינו יכול לסייע מבחינה תקציבית לשנת 2016 על פי הנחיית השר. יחד עם זאת, ציין עו"ד יבלון, כי במידה ומנכ"ל העמותה ייזום פגישה עם יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני הוא הבטיח שיגיע בכל עת שתקבע הפגישה, ובמעמד זה לבקש תקציב ייעודי לשנה זו לעמותת "שמע" לטובת המשך קיומה ופעילותה למען ילדים ובני נוער חרשים וכבדי שמיעה בכל הארץ.

   

  פגישה שנקבעה לשבוע זה, לאחר מאמצים רבים ולחץ של ח"כ מרב בן ארי, בוטלה בשל אי הסכמתו של מנכ"ל משרד הרווחה להגיע לפגישה למרות שהוא אישר את הפגישה. ח"כ מרב בן ארי ניסתה להניעו ולהביאו לפגישה בכל מחיר אך לצעיר ללא הצלחה.

   

  תיאור קצר וענייני זה אינו יכול אפילו להתחיל ולהביע את התסכול וחוסר האונים שאני חש היום.

   

  כל ההתנהלות הזו מוכיחה לי ולכולנו כי למשרד הרווחה לא אכפת מאלפי ילדים ובני נוער חרשים וכבד"ש במדינת ישראל.

   

  משרד הרווחה שייעודו כפי שמוגדר באתר שלו "לעסוק בטיפול, בשיקום ובסיוע לכל אדם, משפחה וקהילה הנתונים במצבים של מוגבלות וקשיי תפקוד", פשוט מזלזל בילדים שלנו. אותם ילדים, שאין להם מסגרת חלופית ואין להם ולהוריהם מקום אשר מספק להם את השירותים שמקבלים מאתנו, הפכו להפקר.

   

  לצערי כבוד ראש הממשלה, הנהלת העמותה אינה יכולה להמשיך ולקיים את פעילותה במתכונת הנוכחית. חבל לי שהגענו לשפל מדרגה שכזה, אך במידה ולא נקבל סיוע ומציאת פתרון מידי למצב, ניאלץ לסגור את העמותה בצער ובכאב גדול. עצוב לי מאד שהילדים הם הנפגעים היחידים ושהמדינה אינה רואה זאת.

   

  כנראה שעתידם של חניכינו בהווה ושל עוד אלפי חניכים בעתיד אינו מעניין את נבחרי הציבור והם אינם רואים את החשיבות והחיוניות בסיוע לאותם ילדים ובני נוער.

  אודה לך אדוני ראש הממשלה על התערבותך וסיועך למען ילדי שמע.

   

  בתודה מראש ובהערכה רבה,

   

  אריק מאיר

  מנכ"ל

   

  תגובת דוברות רוה"מ: "עליך לפנות בנושא זה למשרד הרווחה".

  תגובת משרד הרווחה: עמותת שמע אינה העמותה היחידה אשר מטפלת בחירשים ובכבדי שמיעה. משרד הרווחה שם דגש מיוחד על הטיפול באוכלוסייה זו, ובתוך כך מפעיל תוכניות רבות לטובתם, ורק בשנה האחרונה המשרד הכפיל את המענים והתקציבים לעמותות השונות, וביניהם גם לעמותת שמע. התקציב היום עומד על כ- 35 מליון שקלים.

   

  מנכ״ל העמותה מתקשה לממש תקציבים מכובדים שהמשרד העמיד לרשותו - לצורך הפעלת תוכניות בקהילה לטובת אוכלוסיית החירשים וכבדי השמיעה בכל רחבי הארץ. חשוב לציין כי היקף הפעילות של העמותה הוא מצומצם מאוד ( מטפל ב- 65 ילדים בלבד) והיא אינה פועלת לשנות זאת. משכך, אין המשרד יכול להגדיל את התמיכה בעמותה, שכן מדובר בעבירה על החוק הדורש חלוקה שוויונית בין כל העמותות.

   

  המשרד ימשיך להבטיח את רווחתם של אוכלוסיית החירשים וכבדי השמיעה בישראל.

   

  תגובת מנכ"ל שמע, אריק מאיר לתגובת משרד הרווחה: "עמותת "שמע" הינה העמותה היחידה הנותנת מענה לילדים ובני נוער חרשים וכבדי שמיעה בכל הארץ, בגילאי 6-21 (מלבד במגזר החרדי).

   

  נשמח לדעת לאן מתועלים 35 מיליון השקלים שאותם הקצה המשרד לטובת טיפול באוכלוסיית החרשים וכבדי השמיעה בארץ, בכדי לפעול יחד כדי לתת מענה לאותם ילדים ובני נוער שמקבלים כיום מענה שאינו מיטבי.

   

  העמותה פועלת באופן יומיומי בכדי לפעול למימוש תקציבים שהקצה משרד הרווחה, במסגרת עמידה במכרזים. נכון להיום, ישנם כ – 130 ילדים ובני נוער שפעילים במסגרות הללו ולצערנו הרב, הרשויות והמשרד אינם פועלים לשינוי המצב.  כיום נותנת העמותה שירותים חברתיים ורגשיים לעוד מאות ילדים ובני נוער ולהוריהם, כל זאת בתמיכה מזערית מטעם המשרד, ועל כך אנו נאבקים.

   

  לכן, לא ברור כיצד הגיע המשרד לנתונים שאותם הוא מציג (65 ילדים בלבד).

   

  כמו כן, ביקשה העמותה לפני מס' חודשים לקבל לפי חוק חופש המידע שקיפות בנוגע לחישוב התקציב המיועד לתקנה לתמיכה בלקויי שמיעה ושיקומם, ועד כה לא נענתה.

   

  לסיום חשוב לומר, כי נראה שמשרד הרווחה מקצה משאבים לטובת התנצחות ומתן מידע שאינו מדויק לתקשורת, במקום להתכנס יחד עם הנהלת העמותה ולפתור את הסיטואציה העגומה שנקלענו אליה.

   

  אין מדובר כאן רק בעתידה של העמותה ובהמשך פעילותה, אלא בעתידם של אלפי ילדים ובני נוער חרשים וכבדי שמיעה במדינת ישראל והיכולת שלהם לנהל חיים עצמאיים ולא להפוך לנטל על מוסדות המדינה.

   

  אנו כאן כדי להשמיע את קולם ולא ננוח עד שמשרד הרווחה יכיר בצרכים של אותם ילדים".

   

  עמותת שמע מארגנת הפגנה מול הקריה בתל אביב בה תדרוש ממשרד הרווחה להכיר בצורך האמיתי של ילדיה. הפגנה תתקיים ביום חמישי, ה – 7/4/16, בשעה 12:00, בסמוך למתחם הקריה בתל אביב (ליד קניון עזריאלי).

   

   

   

   

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  קרדיט צילום: צוות עמותת "שמע"
  ילדי שמע
  קרדיט צילום: צוות עמותת "שמע"
  צילום: שמע
  צילום: שמע
  קרדיט צילום: צוות עמותת "שמע"
  קרדיט צילום: צוות עמותת "שמע"
  רוח טובה
  יד שרה
  כיתבו לנו
  מומלצים