שתף קטע נבחר

אכזבה לאבות הומואים: בוטל תקדים מ-2015

בית הדין שזוג חד-מיני שהביא תאומים מאותו היריון יקבל זכויות רק פעם אחת – חרף העומס האדמיניסטרטיבי שמוטל עליהם להסדיר את המעמד

בית הדין הארצי לעבודה קיבל לאחרונה ערעור של הביטוח הלאומי והפך החלטה תקדימית : הוא קבע שבני זוג חד-מיניים שנולדו להם תאומים מאותו היריון ולידה, זכאים רק פעם אחת לדמי אשפוז, מענק ודמי לידה, כמו בכל משפחה עם תאומים.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

ב-2009 נישאו שני גברים בקנדה ונרשמו במשרד הפנים בארץ. על מנת להקים משפחה הם פנו להליך פונדקאות בקנדה, ומצאו אישה שתישא את ההיריון. בהליך הפונדקאות הופרו שתי ביציות מאותה תורמת (שאינה הפונדקאית) - אחת מזרעו של האחד, והשנייה מזרעו של בן הזוג. הביציות הוחזרו לרחם בתקווה לתאומים. בדצמבר 2010 התגשמה משאלת לבם כאשר הפונדקאית ילדה תאומים – בן ובת – שאמם הביולוגית זהה ואבותיהם שונים, כאמור.

 

הליך הבאת התאומים מקנדה לישראל היה כרוך בליווי ונוכחות של האב הביולוגי של כל אחד מהתינוקות, וארך כמאה ימים. משכך, כשחזרו לארץ הם פנו, כל אחד בנפרד, לביטוח הלאומי וביקשו שיכיר בהם כהורים יחידנים הזכאים לדמי אשפוז, מענק לידה ודמי לידה.

 

הביטוח הלאומי קיבל רק תביעה אחת מהשתיים. בעקבות החלטה זו, פנה בן הזוג השני אל בית הדין האזורי לעבודה, וטען כי מדובר במקרה חריג שבו לכל אחד מהילדים אב שונה, ומשום שכל אחד מבני הזוג נאלץ לעזוב את עבודתו כדי להסדיר את הליך האבהות והאזרחות הנדרשים על פי הדין הקנדי – על הביטוח הלאומי להתחשב בכך.

 

כמו כן נטען כי בפועל אף אחד מבני הזוג לא קיבל הכרה על ילדו של האחר, גם לא כהורה מאמץ, לכן הביטוח הלאומי לא יכול להתעלם מבקשתם לדמי לידה נפרדים.

 

הביטוח הלאומי טען מנגד כי מאחר שתביעתו של אחד מבני הזוג התקבלה, וכיוון שמדובר בתאומים שנולדו באותה לידה, הרי שבני הזוג זכאים לדמי ומענק לידה כתא משפחתי אחד. אולם בהחלטה תקדימית קיבל בית הדין האזורי בתל אביב את התביעה, וקבע כי במקרה הספציפי הליך רישום האבהות והבאת הילדים לארץ מצדיק אישור מענק אשפוז, לידה ודמי לידה נפרדים לכל אחד מבני הזוג עבור ילדו הביולוגי.

 

במאי 2015 ערער הביטוח הלאומי על פסק הדין לבית הדין הארצי לעבודה.

 

כמו משפחה מסורתית

ואכן, הערעור התקבל על ידי הרכב השופטים בבית הדין הארצי: הנשיא יגאל פליטמן (אב"ד), אילן איטח ומשה טוינה. הם ציינו כי אין מחלוקת על כך שבני זוג מאותו מין זכאים להקים תא משפחתי משותף, ומתוקף זכות זו הם זכאים לתנאים שווים כמו משפחה מסורתית.

 

משכך, ומאחר שבמקרה זה מדובר בהיריון אחד ולידה אחת, קמה לבני הזוג זכאות אחת למענק אשפוז, זכאות אחת למענק לידה (מוגדל משום שמדובר בלידת תאומים) וזכאות אחת לדמי לידה.

 

לאור האמור קבעו השופטים כי הסברו של בית הדין האזורי לעניין רישום הילדים והליך הבאתם לארץ אינו רלוונטי לקביעת הזכות לפי החוק. לפיכך בוטל פסק דינו של בית הדין האזורי. לאור הסכמת הצדדים ובהתחשב בנסיבות המקרה, נפסק כי מסכום ההחזר שעל בן הזוג לשלם יופחתו 5,000 שקל.

 

אמנם מדובר בחדשות מעציבות עבור זוג האבות הספציפי, אך מה שחשוב לקחת מפסק הדין הוא אותן אמירות משמעותיות שהושמעו בעד הקהילה הגאה, לרבות התייחסות לזכותם של בני זוג מאותו המין להקים תא משפחתי כאל זכות חוקתית.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ המערער: עו"ד שרון חג'ג'
  • ב"כ המשיב צוין כפלוני בפסק הדין
  • עו"ד ויקטוריה גלפנד עוסקת בפונדקאות וידועים בציבור
  • הכותבת לא ייצגה בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים