שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  בגלל הברד: נזקים של מיליונים לחקלאים
  סופת הגשם והברד גרמה בשבוע שעבר לנזקים של מיליוני שקלים לשטחי חקלאות בצפון. חקלאי ממושב צוריאל: אנחנו קורסים תחת העומס, מזל שעוד לא ביטלו את המכסים על ייבוא פירות קיץ

  צרה חדשה נוספה למיעוט הגשמים בצפון בחורף האחרון: סופת הגשם והברד שהכתה בגליל העליון ובגולן בשבוע שעבר, גרמה למטעי הפרי נזקים במיליוני שקלים. בקרן לביטוח נזקי טבע בחקלאות אומרים כי ההערכה הראשונית שהיקף הנזק עומד על כ-10 מיליון שקל, אולם הסכומים המדויקים יתבררו בשלב הקטיף.

   

   

  בתחילת השבוע שעבר ירדו בצפון גשמים עזים, אך את הנזק העיקרי גרם הברד. כך עולה מסיכום נתוני קנט, הקרן לביטוח נזקי טבע בחקלאות. במשרדי החברה התקבלו למעלה מ-300 דיווחים על נזקים, ובסך הכל נפגעו כ-7,500 דונמים של גידולים. בקרן העריכו את הנזק הראשוני בסכום של כ-10 מיליון שקל. לדברי מנהלי הקרן, עיקר הנזק שנגרם לפירות נראה ברמות שונות, אולם היקף הסופי יקבע בזמן הקטיף.

   

   

  נזקים לגידולי נקטרינות (צילום: באדיבות יעקב תורג'מן) (צילום: באדיבות קנט) (צילום: באדיבות קנט)
  נזקים לגידולי נקטרינות (צילום: באדיבות יעקב תורג'מן)

  מסיכום הדיווחים נראה כי עיקר הנזק נגרם לפירות הקיץ הגדלים בצפון רמת הגולן ובגליל העליון, ובכלל זה לגידולי האפרסק והנקטרינה. נזקים משמעותיים נוספים מהברד נראו בתפוחים, באגסים ובדובדבנים.

   

  נזקים לאפרסקים (צילום: באדיבות יעקב תורג'מן) (צילום: באדיבות קנט) (צילום: באדיבות קנט)
  נזקים לאפרסקים (צילום: באדיבות יעקב תורג'מן)

   

  "כל הפירות השנה יהיו פגועים"

  יעקב תורג'מן ממושב צוריאל ליד מעלות, מגדל כ-120 דונם של אפרסקים ונקטרינות. "היו שני מטחים רציניים של ברד בתחילת השבוע שעבר", הוא מספר. אני מבין שיש פגיעה בפרי מכאן ומזרחה עד רמת הגולן. כל הפירות השנה יהיו פגועים. יש לנו מזל שיש את קנט, שאפשר לקבל איזשהו פיצוי. אבל כדאי שגם כאן המדינה תוסיף ותיתן משלה".

    

  יעקב תורג'מן ()
  יעקב תורג'מן

  "הפרמיות היום מאוד גבוהות וגם ככה החקלאים קורסים תחת העומס", הוסיף. "לצערי החקלאות במדינה פושטת את הרגל. רבים פה מתפרנסים מגידול ביצים וביטלו לנו את המכסות. בעבר ביטלו את המכס על תפוחים, אז עקרנו את המטעים - לא יכולנו לעמוד מול מחירי הייבוא. עכשיו בא הברד והורס לנו גם בפירות הקיץ. מזל שעוד לא ביטלו את המכסים על ייבוא פירות קיץ כי יש מספיק". 

   

  קנט היא קרן ממשלתית המשמשת כחברת ביטוח של חקלאים בישראל נגד נזקי הטבע מהם הם סובלים. מנכ"ל קנט, דודי גינזבורג, אמר כי בשנים האחרונות אנו עדים להחמרה של תופעות טבע הפוגעות בגידולים בעצמה רבה. "האירוע שהתרחש בצפון בשבוע שעבר הוא דוגמא נוספת - בזמן שלמרבית הציבור מזג האוויר החריג הוא קוריוז, עבור החקלאים מדובר בנושא קיומי. בשלוש השנים האחרונות הקרן לביטוח נזקי טבע שילמה לחקלאים פיצויים בסך של כמיליארד שקלים - פיצויים בלעדיהם החקלאות הייתה קורסת לחלוטין".

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  יעקב תורג'מן
  צילום: קנ"ט
  נזק דובדבנים מהברד רמת הגולן
  צילום: קנ"ט
  מומלצים