שתף קטע נבחר

אפריל בשוק הנדל"ן: ביקוש לדירות 3 חדרים

סקר של מכון גיאוקרטוגרפיה לחודש אפריל מגלה כי זוגות צעירים, שממתינים להגרלות מחיר למשתכן, הובילו לירידה קלה בביקושים לדירות. מי שכן מתעניין ברכישה מחפש דירה קטנה במחיר ממוצע של 1.2 מיליון שקל

בראשית הרבעון השני של 2016 מסתמנת התייצבות ואף התמתנות ברמת הביקושים לדירות בישראל. כך עולה מסקר ביקושים לחודש אפריל שנערך עבור ynet על ידי מכון גיאוקרטוגרפיה. על פי הסקר, שבוצע בקרב כ-1,000 נסקרים, בחודש אפריל צפויה ירידה קלה במספר המתעניינים בשוק הנדל"ן, בעיקר בקרב חסרי הדירה המצפים למכרזי תוכנית מחיר למשתכן.

 

אושרה התוכנית שתקטין את שטח החופים

נתניה: 12 אלף דירות חדשות בהסכם גג

צפו: עבודות הריסת מחנה צריפין מהאוויר

 

מהנתונים עולה כי למרות הירידה הקלה בביקושים, עיקר ההתעניינות היא עבור דירות 3 חדרים בכל הארץ. "הרבעון האחרון של 2015 הסתיים ברמה גבוהה מאוד של ביקושים, שנמשכה לתוך 2016, אולם חסרי הדירות עצרו את החיפושים", אומרת ד"ר רינה דגני, מבעלי גיאוקרטוגרפיה. לדבריה, מספר העסקאות ימשיך להיות דומה לממוצע החודשי השנתי - 8,000 דירות שימכרו בחודש.

 (מקור: גיאוקרטוגרפיה) (מקור: גיאוקרטוגרפיה)
(מקור: גיאוקרטוגרפיה)

אז מי יכנס לשוק בחודש הקרוב? על פי הבדיקה הכלכלית של דגני, בעוד חלקם של המשקיעים בשוק הדירות היה בסוף 2015 כ-20%, החודש הוא יעלה לשיעור של כ-25%, אך עדיין לא יחזור לרמתו ההיסטורית. שיעורי הביקוש בקרב רוכשי דירה ראשונה יעמוד על כ-36% מכלל מחפשי הדירות, ושיעור משפרי הדיור על כ-38%.

 

"בניגוד לעבר, אז זוגות צעירים חיפשו דירות 4 חדרים, היום הם מסתפקים בדירות 3 חדרים", אומרת דגני. לדבריה, "כמחצית ממי שמבקש לרכוש דירה בתקופה הקרובה מחפש נכס שיש בו פחות מ-4 חדרים. מדובר בזוגות צעירים חילונים, דתיים וחרדים, וכן במשפרי דיור בעלי הכנסה גבוהה. דירות גדולות יותר בכל אופן מחפשות משפחות חילוניות". 

 

באשר לסכום הרכישה, מהסקר עולה כי רוכשי הדירות מוכנים לשלם כיום על דירה כ-1.21 מיליון שקל - נתון הנמוך בכ-5% לעומת התקציב בחודש הקודם. הירידה נובעת, בין היתר, מהעלייה בביקוש לדירות קטנות שהן זולות יותר.

 (מקור: גיאוקרטוגרפיה) (מקור: גיאוקרטוגרפיה)
(מקור: גיאוקרטוגרפיה)

עם זאת, דגני מדגישה כי מחקרי המעקב של גיאוקרטוגרפיה מלמדים על עלייה עקבית בתקציב שמקצים רוכשי הדירות, אשר עלה ב-7% במהלך השנה החולפת. "העובדה שמשקי הבית מקצים תקציב גבוה יותר לרכישת דירה לא תורמת למיתון מחירי הדירות", היא אומרת.

 

היישובים המבוקשים ביותר למגורים בחודש אפריל הם 3 הערים הגדולות - תל-אביב, ירושלים וחיפה, כאשר לכל אחת מערים אלה מופנים כ-10% מהביקושים, והביקוש לחיפה גדל בחודשים האחרונים באופן ניכר בהשוואה לשתיים האחרות. עם זאת, לדברי דגני, הביקוש למגורים בתל-אביב יפחת החודש בעקבות המחירים הגבוהים.

 

"ערים בכותרות, כמו עפולה, קריית גת, קריית מוצקין וקריית ביאליק אינן זוכות לעלייה משמעותית בביקוש, למרות ההיצע הרב שלהן. לעומתן זוכה דווקא מודיעין לעלייה בהתעניינות", אומרת דגני. לדבריה, על אף מחירי הדירות (כ-1.9 מיליון שקל בממוצע), הבנייה החדשה בשנתיים האחרונות מחזקת את משיכתה של העיר.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חגי דקל
יריד מכירת דירות
צילום: חגי דקל
מומלצים