שתף קטע נבחר

כחלון מגיב לנתניהו ושקד: "בית משפט לא פוגע בכלכלה"

בכנס לשכת עורכי הדין התייחס כחלון להתקפות על החלטת בג"צ בנושא מתווה הגז

 

 

 

השר כחלון. "טעות לתקוף את בית המשפט העליון" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
השר כחלון. "טעות לתקוף את בית המשפט העליון"(צילום: מוטי קמחי)

 

"אי-אפשר להגיד שבית משפט פוגע בכלכלת ישראל", אמר היום שר האוצר משה כחלון בכנס לשכת עורכי הדין באילת, כשהוא רומז לדברי ראש הממשלה בנימין נתניהו לאחר החלטת בג"ץ לבטל את מתווה הגז וכן לדברי שרת המשפטים איילת שקד.

 

בדבריו בכנס באילת אמר כחלון: "אני לא תומך בדברים של איילת שקד. הדברים הללו לא מקובלים. להגיד לכם שאני אוהב את כל החלטות העליון? לא. אבל זו טעות לתקוף".

 

לשאלה האם הוא תומך בביקורת על בית המשפט העליון השיב כחלון: "אפשר לתקוף אותם על כל דבר, אבל אם הם מחליטים לעשות משהו צריך לכבד אותם. אי-אפשר להגיד שבית משפט פוגע בכלכלת ישראל".

 

לפיד. "שרים החליטו לעשות הכל כדי להחליש את בית המשפט" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
לפיד. "שרים החליטו לעשות הכל כדי להחליש את בית המשפט"(צילום: מוטי קמחי)
 

שרת המשפטים שקד  תקפה השבוע בחריפות את הרשות השופטת במהלך כנס של לשכת עורכי הדין באילת, שבו השתתפה גם נשיאת בית המשפט העליון השופטת מרים נאור. "שוב אנו נתקלים בהפעלת סמכות ללא אחריות. הכלי שעשה בית המשפט כדי לפסול את פסקת היציבות לא חוקק בכנסת. כל זה מוביל לחוסר יציבות משפטית, שכן הממשלה צריכה לנהל מו"מ בגודל היסטורי, כשהמסגרת

המשפטית שבה היא פועלת בלתי צפויה. שוב הפך בית המשפט לזירה שבה מתבררות שאלות פוליטיות  ומקרו-כלכליות".

 

שקד הוסיפה כי "השאלות אמורות להיות מוכרעות לא באולם הגדול, אלא באולמות קטנים של בתי ספר וגני ילדים פעם בארבע שנים, בשעה שאנשים הולכים לבחירות ובוחרים בנציגיהם לכנסת".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו המשיך לתקוף גם הוא את ההחלטה לבטל את מתווה הגז. בטקס הנחת אבן פינה לספרייה הלאומית בירושלים אמר אתמול נתניהו כי הוא מכבד את בית המשפט והשופטים על החלטתם, אך מתח ביקורת: "אין מוסד שהוא מעל הביקורת".

 

נתניהו אמר עוד כי "דמוקרטיה יציבה אינה קופאת על שמריה, אני מכבד את בית המשפט והשופטים ומכבד את החלטותיהם, באותה מידה זכותו של כל אחד וגם שלי לבקר החלטות אלו. במקום שבו אסור להשמיע ביקורת, יש פגיעה בדמוקרטיה. אצל שכנינו אין ביקורת".

 

לפיד: "התקפה ארסית ואלימה"

יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד נאם היום באסיפה כללית של לשכות המסחר בתל אביב והתייחס גם הוא לתגובות שהיו אחרי ביטול מתווה הגז. "ההתקפה הארסית והאלימה על בית המשפט העליון חצתה את כל הגבולות של בקורת לגיטימית. לשרים המובילים אותה פשוט נמאס לציית לחוק, והם החליטו לעשות הכל כדי להחליש את בית המשפט".

 

לפיד הגיב גם לסערה שעורר חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' על הפרדת יולדות יהודיות וערביות. "חברי כנסת מפיצים אמירות גזעניות בוטות מהסוג שהיה נפוץ בגרמניה בשנות ה-30. זה מסוכן. למדינת ישראל יש מספיק אויבים מבחוץ. היא אינה יכולה להרשות לעצמה הנהגה פוליטית שמלבה את האש, במקום לגלות אחריות ולהוריד את הלהבות. ההנהגה הפוליטית בישראל היום אינה מונעת את התהליך, אלא מאיצה אותו. במקום שהמנהיגות תפגין ביטחון ושקט, היא נגררת אחרי ההתבהמות של גורמים קיצוניים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי מנדלבאום
השר כחלון
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים