שתף קטע נבחר

יפה ירקוני פינת נעמי שמר: כל הרחובות ע"ש נשים

עיריית באר שבע קבעה כי כל הרחובות בשכונת "כלניות" בצפון-מערב העיר ייקראו על שם נשים. "ניתן כבוד לתרומתן האדיבה של נשים פורצות דרך"

גירל פאוור - הגרסה הדרומית: מועצת העיר באר שבע אישרה אמש (יום ד') את החלטת ועדת השמות העירונית לקרוא את כל שמות הרחובות בשכונת "כלניות" היוקרתית על שמן של נשים. מדובר ביוזמה של ראש העיר רוביק דנילוביץ', שמטרתה להגביר את המודעות לתרומתן הגדולה של הנשים לחברה הישראלית.

שושנה דמארי, יפה ירקוני ונעמי שמר. כולן יונצחו בשכונת "כלניות" (צילום: מיכאל קרמר) (צילום: מיכאל קרמר)
שושנה דמארי, יפה ירקוני ונעמי שמר. כולן יונצחו בשכונת "כלניות"(צילום: מיכאל קרמר)

בעקבות ההחלטה יוכלו תושבי באר שבע והמבקרים בה לשוטט ברחוב יפה ירקוני פינת מארי קירי, ליד סמטת נעמי שמר שמוביל לרחוב שושנה דמארי וכן ברחוב זוהרה אלפסיה. השכונה בצפון-מערב העיר נקראה בעבר "נווה מנחם" על שמו של ראש הממשלה המנוח מנחם בגין, אך כעת הוחלט לשנות את השם ל"כלניות". בשכונה נבנו 1,200 מגרשים.

 

מנתונים שאספה העירייה בנוגע ליחס בין גברים לנשים בקריאת שמות הרחובות ברחבי העיר, עלה כי מתוך 63.5 אחוזים מהרחובות הקרויים על שם אישים, 57.5 אחוזים נקראו על שם גברים, ורק שישה אחוזים על שמן של נשים.

 

ועדת השמות העירונית גיבשה המלצות לשמות הרחובות השונים, ואספה "מועמדות", לדון בשמותיהן של מאות נשים - בהן זוכות פרס נובל, מנהיגות, נשים מהמקרא, משוררות, סופרות, שחקניות, שופטות, מדעניות ועוד. בשכונה החדשה צפויים להיות יותר מ-20 רחובות, והדיונים על הנשים שיזכו להיכלל ברשימה הסופית היו קשים.

 

"הנשים במדינת ישראל מונות לפחות מחצית מהאוכלוסייה, ולצערי דבר זה לא בא לידי ביטוי ביחס אליהן", אמר בעבר ראש העיר רוביק דנילוביץ'. "החלטתי להוביל מהלך שבמסגרתו ייקראו יותר שמות רחובות ברחבי העיר על שמותיהן של נשים, מתוך מטרה להביא לידי ביטוי את תרומתן האדיבה של נשים פורצות דרך לחברה הישראלית ולעולם כולו. החלטה שכזו יכולה רק לכבד אותנו ובמקביל להעצים את פעילותן של אותן נשים שחוללו שינוי במגוון רחב של תחומי החיים, והיוו מודל לחיקוי".

 

הרשימה שאושרה וגובשה על ידי ועדת השמות העירונית כוללת גם את דליה רביקוביץ', ג'ין קלוס-פישמן וכן רבות מיקירות העיר באר שבע דוגמת ד"ר מרים שתל, ד"ר קריסטינה סיקורה, תמר שחר, טובה ברץ, וד"ר וילהלמינה כהן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מיכאל קרמר
דמארי, ירקוני ושמר
צילום: מיכאל קרמר
מומלצים