שתף קטע נבחר

60 אלף דירות במקום בסיסי צה"ל - צפו במפה

משרד הביטחון יפרסם מחרתיים מכרזים לפינוי 13 מחנות צה"ל במרכז הארץ לטובת 60 אלף דירות בהיקף של רבע מיליארד שקל. עוד כוללים המכרזים בניית 3 בסיסים חדשים בנגב והקמת תשתיות חדשות ב-19 בסיסים קיימים

המהלך להעתקת מחנות צה"ל ממרכז הארץ יוצא לדרך: אגף ההנדסה והבינוי במשרד הביטחון יפרסם מחרתיים (ד') עשרות מכרזים בהיקף של רבע מיליארד שקל בשלב הראשון, לפינוי של 13 בסיסי צה"ל במרכז הארץ, המשתרעים על פני שטח של כ-8,000 דונם. זאת במטרה לאפשר הקמה של אלפי דירות. כמו כן, יפורסמו מכרזים להקמת כשני מיליון מ"ר של בסיסים חדשים בדרום ובצפון הארץ.

 

צפו: עבודות הריסת מחנה צריפין מהאוויר

 

מדובר בתוכנית שוה"ם 3 (שיווק והעתקת מחנות צה"ל), במסגרתה יצאו לדרך כ-50 פרויקטים לפינוי והעתקת הבסיסים. המהלך יכלול, בסופו של דבר, את פינויים המלא של 10 מחנות צבאיים באזורי המרכז ופינוי חלקי של 3 מחנות נוספים, ובמקביל הקמת 3 מחנות חדשים בנגב ופרויקטים לבניית תשתיות חדשות ב-19 מחנות קיימים.

 

התכנית מהווה בסיס לתוכנית של רשות מקרקעי ישראל במרכז הארץ בשנים הקרובות, המאפשרת בנייה של למעלה מ-60 אלף יחידות דיור במרכז הארץ ומאות אלפי מ"ר של תעסוקה ומסחר. בסך הכל יפנה משרד הביטחון, כאמור, כ-8,000 דונם, יהרוס כ-1.5 מיליון מ"ר בנוי ועוד מיליוני מ"ר של שטחי פיתוח ותשתיות.

 

המחנות שיתפנו הם צריפין, סירקין, תל השומר, גלילות, שדה דב, גבעתיים, קסטינה, דלק אשדוד, מש"א בית דגן, טירה 148, גנים (שלישות ראשית רמת גן), כלא 6 בעתלית ומחנה נוסף במרכז הארץ.

 

על שטחי בסיסי השלישות ברמת גן תותר הקמתן של 1,200 דירות; על שטחי בסיס תל השומר תותר הקמתן של 9,200 דירות; על השטח שיפונה מבסיס צריפין ניתן יהיה לבנות 4,000 דירות; בסירקין תותר הקמתן של 12 אלף דירות; ועל שטחו של בסיסי הרודצקי שליד תל אביב ניתן יהיה להקים 800 דירות.

 

צפו במפת תוכנית שוה"ם 3


 

הרעיון: הקדמת בינוי לפינוי

לדברי ראש אגף ההנדסה והבינוי במשרד הביטחון, ארז כהן, "מהלך שוה"ם מושתת על הקדמת בינוי לפינוי - ראשית ייבנו המחנות החדשים, ולאחר מכן יפונו הקרקעות ויוצעו לשיווק, כך שבסופו של יום סך התמורות שאמורות להתקבל יעלו בצורה משמעותית על סך עלויות הפרויקט".

 

לדבריו, "במסגרת התוכנית ניתנו דגשים לבינוי מחנות במתכונת של עיר חכמה, שמייצרת את האנרגיה שהיא צורכת תוך ניצול אופטימלי של כלל המשאבים, הן מבחינת השירותים הניתנים לחיילים והן מבחינת שילוב טכנולוגיות מידע חדישות ומענה הולם בנושא הסייבר".

 

עוד אמר כהן כי מדובר במכרזים לתכנון וניהול הפרויקטים לבניית מחנות צה"ל החדשים, ובעוד כחודשיים יבחרו הזכיינים לביצוע העבודות. לאחר מכן ניתן יהיה לפרסם מכרזים לביצוע תשתיות. התכנון האזרחי להקמת קרוב ל-60 אלף דירות מקודם, כאמור, על ידי רשות מקרקעי ישראל, ובסיוע של זרוע התכנון האזרחי של משרד הביטחון.

 

הבסיסים המרכזיים שפינויים החל או מתוכנן הם מחנה צריפין שליד ראשון לציון, מחנה תל השומר שליד רמת גן, מחנה סירקין שליד פתח תקווה ומחנה טירה שבטירת הכרמל. כולם יפונו לטובת בנייה של אלפי דירות. יצוין כי היום אחר הצהריים מתכנן ועד תושבי מתחם סירקין להפגין נגד תוכניות הבנייה, שמבקשות להקים על מחנה סירקין שיפונה אלפי יחידות דיור.

 

צפו בהריסות מחנה צריפין מעין הציפור

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דיאנה חננשוילי, משרד הביטחון
הריסות פינוי מחנה צריפין
צילום: דיאנה חננשוילי, משרד הביטחון
מומלצים