שתף קטע נבחר

טרור יהודי: 5 נעצרו, חשד לפשעי שנאה והצתת רכב

פרשת פשיעה על רקע לאומני: בשבוע האחרון נעצרו 5 יהודים, בהם חייל ושלושה אחים, בחשד לעבירות ביטחון נגד פלסטינים. שניים מהעצורים - נערים. מעצרם הוארך, מרבית הפרטים נותרו עדיין חסויים

 

 

 

הותרה לפרסום פרשת פשיעה על רקע לאומני, אבל מרבית פרטיה נותרו עדיין חסויים: חמישה צעירים יהודים נעצרו, שניים מהם נערים בני 16 ו-17, בחשד למעורבות בעבירות ביטחון נגד פלסטינים. אחד הנערים נעצר לפני שבוע ומעצרו הוארך בשבוע, קטין נוסף נעצר הבוקר ומעצרו הוארך בשבוע. בנוסף נעצר גם חייל, שגם מעצרו הוארך בשלושה ימים. שלושה מהחשודים הם אחים.

 

לפני שבוע נעצר חשוד נוסף, שניאור דנה, בחשד להצתת רכב של פלסטיני, קשירת קשע לפשע והתאגדות אסורה. מעצרו הוארך בעוד שלושה ימים. יחד איתו נעצר באותו תאריך גם פנחס שנדורפי, שאף הוא חשוד בעבירות ביטחון. מעצרו הוארך בשבוע נוסף לצורכי חקירה.

הצתת רכב פלסטיני ()
הצתת רכב פלסטיני

עו"ד אהרון רוזה, שמייצג כמה חשודים מטעם ארגון "חננו", מסר לאחר הדיון כי "אני מביע תקווה שגורמי החקירה יתעשתו בהקדם ויאפשרו מפגש ביני לבין לקוחותיי לשם ייעוץ, זאת זכות חוקתית שמגיעה לכל אדם". עו"ד חי הבר, שמייצג חשודים אחרים, אמר כי "מדובר בחקירה שעוסקת באירועי עבר, לגביהם כבר נחקרו חלק מהחשודים ושוחררו. לצערי לא ניתן להתעלם מעצם התחושה כי אנו נמצאים בתחילתו של 'שידור חוזר' להתנהלות השב"כ והמשטרה בהליכי המעצר של פרשת דומא".

 

עו"ד הבר הוסיף כי "למרבה הצער שוב נעצרים במדינת ישראל חשודים מבלי שניתנת להם הזכות להיפגש עם עורך דין, שוב מוגשות בקשות מעצר מנופחות ובלתי סבירות ושוב נשללות זכויות יסוד מחשודים. כולי תקווה כי מישהו מרשויות החקירה יתעשת ויבין כי חוקים צריך לקיים וכי גם לחשוד מגיע זכויות. בכוונתנו למצות עד תום את כל ההליכים החוקיים שעומדים לרשותנו ולוודא כי תתקיים חקירה הוגנת ובהתאם לחוק".

 

אביו של אחד החשודים אמר כי "לא הוסבר למה אין לנו רשות להיות בדיון ולמה אין להם רשות להיפגש עם עורך דין. לעצור אנשים לעשרה ימים זה דבר לא סביר. יש יחס של איפה ואיפה כלפי חשודים בסוג מסוים של עבירות". משפחות העצורים קיימו בימים האחרונים כמה הפגנות והביעו חשש שיקיריהם יעונו בחקירות.

 

ח"כ איציק שמולי, יו"ר השדולה בכנסת נגד "תג מחיר" אמר בעקבות שורת המעצרים כי "ישראל חייבת לעקור מתוכה את הנגע הזה של טרור יהודי שמופנה נגד חפים מפשע בגלל אג'נדה פוליטית. המענה חייב להיות ברור ואגרסיבי מצד המדינה ללא שמץ של הבנה או סלחנות לנסיבות".

 

בחודשים האחרונים אירעו כמה התנכלויות לפלסטינים בגדה. באוקטובר האחרון הוצת רכב פלסטיני בכפר ביתילו שבאזור רמאללה, ועל קיר בית סמוך רוססה הכתובת "נקמה הנקין". באותו מועד נרגמו באבנים גם

בתים של פלסטינים וכן כלי רכב. בין היתר נרגמה אז באבנים מכוניתו של מפקד המודיעין הכללי בחברון, שנזקק לטיפול רפואי בבית חולים בשכם.

 

בדצמבר האחרון הושלכו רימוני עשן לבית בכפר ביתילו, שבו לנו זוג הורים ובנם התינוק, בן תשעה חודשים. באירוע לא היו נפגעים. במקביל, על בית סמוך רוססה אז הכתובת "נקמה ד"ש עצורי ציון".

 

במקביל התרחשו התנכלויות כלפי נוצרים. בינואר השנה הושחתו קירות דלתות מנזר "דורמיציון" בהר ציון בירושלים. על הקירות רוססו בין היתר הכתובות "מוות לנוצרים הכופרים אויבי ישראל" ו"נקמת בני ישראל עוד תבוא".

 

גם במאי 2013 רוססו כתובות על הכנסייה ועל מכונית שחנתה בסמוך: "הנוצרים קופים" ו"הנוצרים עבדים". בנוסף, נוקבו שניים מגלגליה של המכונית, שעליה רוסס "חוות מעון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים