שתף קטע נבחר

כך תגנו על עצמכם בקבוצות רכישה

נציגות רוכשים איתנה, חשבון נאמנות שאינו תלוי במארגן וקוד אתי אחיד: על רקע פרשת ענבל אור, שוחחנו עם עוה"ד אברהם ללום וטל ספיר העוסקים בנדל"ן, שהסבירו כיצד להגן על רוכשים בקבוצות רכישה. צפו באולפן ynet

בעיצומה של פרשת ענבל אור , זה הזמן לבדוק כיצד ניתן להגן על הרוכשים בקבוצות רכישה. צפו בדיון באולפן ynet עם עו"ד טל ספיר, שותף במשרד עוה"ד שיפמן, ספיר, שטורם ושות' המתמחה בדיני מקרקעין, ועם עו"ד אברהם ללום, סגן יו"ר לשכת עורכי הדין.

 

 

"יש אפשרות להשתמש במנגנון שאנחנו מכירים והוא קיים - נציגויות הרוכשים", מסביר עו"ד ספיר. "זה מנגנון שקיים בכל הסכמי השיתוף, והשימוש בו צריך היה להיות הרבה יותר אגרסיבי ואסרטיבי מול היזם". לדבריו, בפרשת ענבל אור כנראה שלא פעלו לפי מתווה זה.

 

ענבל אור מבקשת לשמור על הלנדרובר

שלב המרצ'נדייז: הציוד של אור סיטי יימכר לציבור

רוכשים נגד אור: אל תהפכו אותנו לבני ערובה

 

עו"ד ספיר מציגכמה פתרונות להגנה על הרוכשים, חלקם תלויי חקיקה. האחד - נציגות רוכשים חזקה שיכולה לחייב את מארגן הקבוצה ליצור חשבון נאמנות ייעודי, שבו אחד הנאמנים יהיה נציג הקבוצה עצמה, עורך דין או רואה חשבון.

 

פתרון נוסף הוא הגבלת דמי הרצינות או דמי הכניסה לקבוצת הרכישה. "כדי שלא נשמע על הפקדות של 100 אלף שקל", הוא אומר. לדבריו, דמי הרצינות צריכים להיות מוגבלים לסכום של 15-20 אלף שקל.

ענבל אור מחוץ למלון הדירות שבו היא שוהה בת"א. "אחד הפתרונות להגנה על רוכשים בקבוצת רכישה - הגבלת דמי רצינות" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ענבל אור מחוץ למלון הדירות שבו היא שוהה בת"א. "אחד הפתרונות להגנה על רוכשים בקבוצת רכישה - הגבלת דמי רצינות"(צילום: מוטי קמחי)

"רצה היזם לגבות סכום גבוה יותר, המחוקק צריך לדאוג שהפקדה של סכומים גבוהים יותר יבוטחו בערבות בנקאית אוטונומית שימסור המארגן, ואז לא נשמע את סיפורי הזוועות על אנשים שהפקידו או הפקירו כל כך הרבה כסף, וכנראה לא יזכו לראות אותו בחזרה לעולם".

 

עו"ד ללום התייחס להחלטה שקיבלה באחרונה לשכת עורכי הדין בנושא. "החלטנו לקדם חקיקה בתחום", הוא אומר. עם זאת הדגיש כי חרף "ההספדה" התקשורתית של קבוצות הרכישה, מרביתן מתנהלות בצורה נכונה. גם הוא מציע לנהל חשבון נאמנות על ידי עו"ד ורואה חשבון.

 

עוד מציע עו"ד ללום ליצור קוד אתי אחיד של קבוצות רכישה, "כדי שלא כל קבוצת רכישה תוכל להתנהל בדרך שהמארגן קבע". בנוסף, מוצע להגביל את התשלום של דמי הרצינות. "המארגן יהיה זכאי לתשלום בהתאם לשלבי ההתקדמות של העסקה ולא באופן מלא בתחילת הדרך", כך לדבריו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
ענבל אור מחוץ למלון הדירות שבו היא שוהה בת"א
צילום: מוטי קמחי
מומלצים