שתף קטע נבחר

נכה בסכנת פינוי מביתה לפני החג: "גזר דין מוות"

מושב מדרך עוז מאיים לפנות מביתה נכה רתוקה לכיסא גלגלים, אם חד הורית, שמתגוררת בדירה של המושב וצברה חוב של כ-40 אלף שקל. "נלחמת על ביתי מול אנשים ורשויות שלא רואים ממטר אותי ואת הכיסא שלי". מזכיר המושב: אנחנו לא גנגסטרים, פועלים לפי חוק

  

 

"אני מתעוררת כל בוקר בפחד, חיה בחרדות ובחשש שאני והבן שלי נפונה, נמצא את עצמנו חסרי בית. אני נאלצת להילחם על ביתי מול אנשים ורשויות שלא רואים ממטר אותי ואת הכיסא שלי. להיות תחת כיפת השמים זה גזר דין מוות עבורי". לפני חג הפסח קיבלה כנרת נועה הראל (43), התראה לפתיחת הליכים לפינויה מהבית במושב מדרך עוז שבו היא מתגוררת בעמק יזרעאל. הראל היא אם חד הורית ונכה סיעודית בשיעור 83% נכות רפואית ו-100% אובדן כושר עבודה, רתוקה לכיסא גלגלים, סובלת מדלקת מפרקים קשה ביותר. היא עברה כמה אירועים מוחיים וסובלת מפגיעה קשה במערכת העצבים, האנדוקרינולוגית, פריצת דיסק, פגיעה ברגליים ועוד.

 

בעשור האחרון נאלצה הראל להיאבק על חייה ועל מימונם של חמש תרופות להן נזקקה, בעלויות של עשרות אלפי דולרים בכל שנה, היות והן לא היו כלולות באותן שנים בסל התרופות. בשל מצבה הרפואי היא אינה עובדת, אבי בנה ובן זוגה לשעבר הוא אזרח זר והיא אינה מקבלת מזונות ממנו. כל הכנסותיה מתבססות על קצבאות הנכות שהיא מקבלת מהמוסד לביטוח לאומי ומסיוע בשכר דירה ממשרד השיכון. "בשנה האחרונה לא יכולתי לקבל אפילו חלק מהטיפולים הרפואיים בגלל עלותם וכך מצבי החמיר. אני מועדת בשל כך לקבלת אירועים מוחיים נוספים שעלולים להיות קריטיים", אומרת הראל.

 

הראל. "אני מתעוררת כל בוקר בפחד" (צילום: רז כרמי) (צילום: רז כרמי)
הראל. "אני מתעוררת כל בוקר בפחד"(צילום: רז כרמי)
בשבוע שעבר מסר לה מזכיר היישוב (בעל פה) התראה לפתיחת הליכים לפינוי מהבית שבו היא מתגוררת ב-12 השנה האחרונות במושב מדרך עוז, זאת בעקבות חוב בסך כ-40 אלף שקל שצברה ואי היכולת לשלם את מלוא גובה השכירות. "הוא אמר לי 'פתחתי בהליכים משפטים להוצאתך מהבית בהליך מהיר'", סיפרה. לפני כשנה התראה דומה הוקפאה, בהתערבות אישי ציבור ובהם נשיא המדינה, אך היא חודשה כעת. "אני לא מתעלמת מהחוב ועושה הכל כדי להחזירו", היא מדגישה.

 

הדירה שבה היא ובנה היחיד מתגוררים היא דירה שכורה שנבנתה על ידי הסוכנות היהודית ומשרד השיכון על אדמת מנהל. הדירה היא בבעלות אגודת מושב מדרך עוז אך לדברי הראל לא לכך פיללו מקימי המושב, ובהם אביה, שביקשו כי הדירה תשמש כדירה לאנשי מקצוע נדרש שיתגוררו ביישוב. "במקום שזה ישמש לטובת הציבור, זה הפך לעסק שלא סופר את הציבור", מוסיפה נועה הראל.

 

הסיוע בשכירות שהיא מקבלת ממשרד השיכון, בסך 1,300 שקל, מועבר ישירות להנהלת היישוב אבל לא מכסה את מלוא שכר הדירה וכך נצבר לאורך השנים חוב של מאות שקלים בכל חודש. לדבריה, כל הסבריה למזכיר הישוב שיגלה נכונות להמתין עוד קצת עד שיתאפשר לה לפתור את הסוגיה, נענו בשלילה.


מוגדרת כנכה סיעודית בשיעור 83% ועם 100% אובדן כושר עבודה (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
מוגדרת כנכה סיעודית בשיעור 83% ועם 100% אובדן כושר עבודה(צילום: אביהו שפירא)
 

מאז שנת 2002 פנתה הראל אין ספור פעמים למשרד השיכון בבקשה למציאת פתרונות דיור קבע, אך ניתנו לה רק פתרונות דיור שאינם מתחשבים במצבה הרפואי כרתוקה לכיסא גלגלים. בחודש שעבר התקבלה החלטה במשרד השיכון לפיה הראל זכאית לדירה בדיור הציבורי אך אינה זכאית לדירת נ"ר (נכסי רכישה ונכים רתוקים) שמתאימה למצבה הרפואי וזאת, באופן אבסורדי, בנימוק כי המושבב שבו היא מתגוררת אינו מוכר כיישוב נ"ר. פניותיה לקבלת הבהרות לתשובה זו מהמשרד לא נענו, אך בשבוע שעבר ולאחר פניית ynet נמסר כי אושרה בקשתה והיא תצטרף לתור הממתינים לקבלת דירה מתאימה בעפולה. עוד נמסר כי בקרוב יועלה הסיוע בשכר הדירה שהיא מקבלת.

 

"אנחנו לא גנגסטרים, פועלים לפי החוק"

יואל מחפוד, מזכיר מושב מדרך עוז אמר בתגובה ל-ynet: "לא דיברנו על פינוי אלא על מכתב התראה על החוב כדי שתסדיר את התשלום לפני שינקטו נגדה בהליכים משפטיים. באנו לקראתה הרבה מאוד. הוועד החליט להוציא לה מכתב התראה מעו"ד לגבי החוב שלה אלינו, אבל זה עדיין לא אומר שאנחנו רוצים לפנות אותה מהבית. אם היא תשלם את החוב אף אחד לא יפנה אותה ואם לא תשלם את החוב נאלץ לפנות לבית המשפט ונעשה מה שהוא יחליט. המכתב עדיין לא יצא, אנחנו לא גנגסטרים ופועלים על פי חוק. ההתראה היא לא לפני פינוי אלא לפני נקיטת הליכים משפטיים להסדרת החוב".

 

בניגוד לדברים של מזכיר המושב, הכותרת של מכתב ההתראה שהוקפא והופשר עתה היא "התראה אחרונה בהחלט לפני תביעה, חוב דמי שכירות ופינוי מדירת מגורים".

 

מהמועצה האזורית מגידו, שבתחומה נמצא מושב מדרך עוז, נמסר בתגובה: "נושא הדיור הוא באחריות משרד השיכון. במקרה של הראל, הדירה היא של מושב מדרך עוז. ראש המועצה איציק חולבסקי פנה כמה פעמים למושב בבקשה לדחות את פינויה והמושב נענה לבקשתו עד כה.

כיוון שנושא הדיור והמחלוקת הם בינה לבין המושב ובאחריותו, נפנה שוב בבקשה לא לפנותה".

 

ממשרד השיכון נמסר בתגובה: "עם הקמת הממשלה הנוכחית, שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט, הנחה את גורמי המקצוע במשרד לרכז מאמצים בתחום הדיור הציבורי. בתוך כך, קבע מדיניות מובהקת לפיה אין כל פינוי של דיירי הדיור הציבורי עד שיוגשו מסקנות ועדה מיוחדת בנושא".

 

עוד נמסר כי "משרד הבינוי והשיכון אישר להראל זכאות לדירה נגישה בת שלושה חדרים, בקומת קרקע או עם מעלית, המתאימה לצרכיה בעפולה, הסמוכה למושב שבו היא מתגוררת. רק לאחרונה שר הבינוי והשיכון הנחה להקצות 100 מליון שקל לרכישת דירות עבור נכים רתוקים, זאת על מנת לתת מענה לצרכיה של אוכלוסייה זו ולסייע במקרים כגון זה של הראל, ואנו מקווים כי במהרה תירכש דירה מתאימה. בנוסף, השר הקים פורום דיור עבור אוכלוסיית הנכים, למתן פתרונות וטיפול בבעיות הייחודיות לאוכלוסייה זו. עד לקבלת הדירה, משרד הבינוי והשיכון מעניק להראל סיוע בשכר דירה בסך 1,310 שקל בחודש ובעת הקרובה עתיד הסיוע לגדול בכ- 600 שקל נוספים".

 

 

 

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים