שתף קטע נבחר

חיילים שרפו דגל פלסטיני, מ"כ נשלח לכלא

אחרי פרשת החייל היורה, עוד הסתבכות בחטיבת כפיר: חיילים מהחטיבה החרימו דגל מרכב במחסום בשומרון ושרפו אותו. המ"כ הודח מתפקיד פיקודי ונשפט ל-20 ימי מחבוש. חייל נוסף רותק לבסיס ל-28 יום. דובר צה"ל: "הכוח פעל בניגוד למצופה ובניגוד להנחיות המפקדים"

 

 

בצה"ל הגיבו בחריפות לאירוע חריג שהתרחש הבוקר (ד') במחסום צבאי סמוך לכפר עוורתא בשומרון ובמהלכו שרפו חיילים מחטיבת כפיר דגל פלסטיני שהוצא מרכב שנבדק. שני חיילים נענשו משמעתית - אחד מהם נשפט לכלא והשני לריתוק. התקרית התרחשה על רקע המשך חקירת החייל מהחטיבה, שירה למוות לפני כשלושה שבועות במחבל פלסטיני בחברון.

 

על פי העדויות שנאספו בצה"ל עולה כי במהלך בדיקת רכב החרימו החיילים את הדגל, שרפו אותו, ולאחר מכן השליכו אותו לשיחים בקרבת מקום. המחסום עצמו מאויש על ידי ארבעה חיילים ובצבא בודקים כעת אם כולם מעורבים בתקרית או רק חלקם.

 

אחר הצהריים, לאחר תחקיר ראשוני, שפט מפקד הגדוד את החיילים ששרפו את דגל. המ"כ הודח מתפקיד פיקודי ונשפט ל-20 ימי מחבוש. חייל נוסף רותק לבסיס למשך 28 יום.

 

בתקרית דומה לפני כשבועיים (בסרטון שבראשית הכתבה) חיילים אילצו פלסטיני להוריד דגל פלסטין שנתלה בכניסה לכפר לובן א-שרקייה. כשהוא הצליח, אחד החיילים התחיל לרקוד עם הדגל בהתרסה. גם במקרה זה מדובר בלוחמים מחטיבת כפיר (גדוד נצח יהודה). בצה"ל תחקרו את האירוע. מדובר צה"ל נמסר כי "מהתחקיר עולה שהחיילים פעלו בניגוד להנחיות ולנהלים. הם טופלו משמעתית על ידי מפקד הגדוד ששפט אותם לריתוק בבסיס".

 

דובר צה"ל מסר בתגובה לשריפת הדגל כי "האירוע מוכר על ידי המפקדים ותוחקר. מתחקיר ראשוני עולה כי מדובר באירוע חריג שבו הכוח פעל בניגוד למצופה ממנו, בניגוד להנחיות המפקדים וטופל משמעתית".

 

החייל שביצע את הירי בחברון שוהה עדיין במעצר פתוח בבסיס נחשונים

בהסכמת עורכי דינו והתביעה הצבאית, שטרם החליטה באיזה סעיף להאשימו.

 

החייל ובני משפחתו נראו מחויכים בדיון האחרון שהתקיים בעניינו בשבוע שעבר בבית הדין הצבאי ביפו. נכון לעכשיו העבירה שמיוחסת לחייל היא הריגה, ובגינה עשויה התביעה הצבאית לדרוש עונש מאסר בפועל למשך כמה שנים. מנגד, באי כוחו של החייל מנסים להגיע להסדר טיעון עם התביעה ולהפחית את חומרת העבירה לסעיף של "שימוש בלתי חוקי בנשק" או "חריגה מסמכות עד כדי סיכון חיים".

 

 

 


פורסם לראשונה 13/04/2016 14:29

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים