שתף קטע נבחר

תמונת השנה בטבע: קרב ציפורים על רקע ים המלח

הצילום של הצלם איליה שלמייב בו נראות ציפורי טריסטרמית רבות על סלע במצוק על רקע ים המלח, נבחר כתמונת השנה בתערוכת הצילומים "תמונת טבע" המתקיימת זו השנה השלישית במוזיאון ארץ-ישראל בת"א. השנה הגיעו לתחרות כ-4,000 צילומים של חיות בר וטבע מקומי. צפו בצילומים הזוכים

זכרים של ציפורי טריסטרמית רבים על מצוק על רקע ים המלח הגוסס, נקבת צבי נגב נדירה עומדת לצד בנה הצעיר בדיונות בניצנה בסופת אבק ותן זהוב אורב לדוכיפת, הם בין הצילומים הזוכים בתערוכת "תמונת טבע" המתקיימת זו השנה השלישית ביוזמת מוזיאון ארץ-ישראל בת"א בשיתוף צוות "עדות מקומית", האגודה הישראלית לצילום טבע, הספארי ברמת-גן ובתמיכת קרן קיימת לישראל.

 

כ-4,000 צילומים נשלחו השנה לתחרות ע"י 295 צלמים מכל רחבי הארץ, מהם נבחרו 90 צילומים פרי יצירתם של 55 צלמי וצלמות טבע. תערוכת "טבע עולמי, טבע מקומי".נפתחה הערב (ה') בטקס חגיגי בו הוכרזו הזוכים.

 

 (צילום: איליה שלמייב) (צילום: איליה שלמייב)
(צילום: איליה שלמייב)

 

ועדת השיפוט בחרה מבין כל הצילומים את תמונת השנה לשנת 2016, שהוענקה לצלם איליה שלמייב שצילם ציפורי טריסטרמית על מצוק צפונית לעין גדי וברקע ים המלח. שלמייב, תושב בית חשמונאי, מהנדס באינטל בקרית גת,זכה בעבר בתחרות הצילום של מוזיאון הטבע בלונדון בציון לשבח על צילום עופות דורסים, מספר בראיון ל-ynet על הדרך לצילום המנצח.

 

 

מנימוקי צוות השיפוט: "הצלם היטיב לתעד רגע מלא דרמה. הטריסטרמיות העומדות בראש המצוק מִידַמות בעינינו המאנישות כאילו היו נתונות בעיצומו של ויכוח סוער.ים המלח ההולך וגווע, הפרוש למרגלותיהן, מעצים את הדרמה המתרחשת לנגד עינינו. כל מרכיבי התערוכה בדימוי אחד – בעלי חיים בטבע, נוף פראי והשפעות בני האדם ברקע".  

 

 (צילום: עמית האס) (צילום: עמית האס)
(צילום: עמית האס)

 

לדברי הצלם, "הטריסטרמיות על ראש סלע במצוק מעל ים המלח, אינן חוששות מבני אדם ולכן ניתן היה להתקרב אליהן ולצלמן ממרחק קצר. הטריסטרמיות הן ציפורים חברתיות מאוד, שקריאתן מגוונת וערבה לאוזן. הן ניזונות מפירותיהם של צמחי מדבר ומטפילים שהן פולות מפרוותם של יעלים, חמורים וגמלים. בשנים האחרונות למדו הטריסטרמיות להגיע למגרשי החניה בעין גדי ובמצדה וללקט את החרקים הנלכדים ב'גריל' הקדמי של כלי הרכב החונים".

 

 

לדברי הנהלת התחרות, התערוכה "מאפשרת התבוננות מלמדת ומעמיקה בחיות בטבע, מציגה מגוון צורות חיים ומערכות אקולוגיות באזורנו, מראה את היופי והייחודיות של ארץ ישראל ומקדשת ערכים חינוכיים של הגנת הטבע, החי והסביבה".  

 

בתערוכה יוצגו צילומים בקטגוריות שונות: יונקים, ציפורים, זוחלים ודו חיים, חסרי חוליות, בוטניקה, חיי לילה, חיי חברה, העולם התת-ימי, טבע עירוני, קונפליקט בין אדם לטבע, חיות בר בתנאים מבוקרים, צלמים צעירים ,עבודות וידאו וסדרה צילומית.

 

הצילומים נבחרו בעילום שם על ידי אוצרת התערוכה, הצלמת גליה גור זאב בשיתוף עם ועדת שיפוט בה לקחו חלק בהתנדבות: רלי אברהמי, יוליה אולשנסקי, אמיר איילון, יוסי אשבול, שי גינות, דורון ניסים, נלי שפר וארז ארליכמן. 

 

 

בקטגוריית היונקים זכה גל ביסמוט, פקח ברשות הטבע והגנים שצילם נקבת צבי נגב עם עופר צעיר באחד מימי סופת האבק, שפקדה את ישראל בספטמבר אשתקד בפתחת ניצנה.

 

 

צפו בראיון עם גל ביסמוט על המפגש עם הצבאים הנדירים

 

 

בקטגוריית הציפורים זכתה הצלמת עירית דרוב, שצילמה תן זהוב צעיר אורב לדוכיפת בפארק הירקון.

 

 

בקטגוריית זוחלים ודו-חיים זכה במקום הראשון הצלם דויד מונסונגו שצילם צפרדע נחלים כחלק מהנוף הדומם, בשעת בוקר מוקדמת ביישוב גן נר בגלבוע.

 

בקטגוריית חסרי חוליות זכתה הצלמת קרן איזנברגר בזכות צילום תקריב של דבורת דבש בתוך כלנית מצויה בשמורת נחל אלכסנדר.

 

הצלם התת-ימי נועם קורטלר זכה בקטגוריית חיי לילה לאחר שצילם דיונונים שהגיעו לטרוף דגים.

 

קורטלר זכה בפרס נוסף בקטגוריית חיי חברה בה צילם דגי זהרון שטורפים דגי גרזנית באתר הסטי"ל באילת.


 

בקטגוריית העולם התת-ימי זכה במקום הראשון הצלם רפי עמר שצילם דג זהרון הדור ברגע של מנוחה, על רקע המדרון החולי בין שני אתרי צלילה באילת.

 

 

בקטגוריית טבע עירוני זכה הצלם אלי בצרי, שתיעד דו קיום בין תן זהוב שנח בסמוך למסלול הליכה בשעת בוקר בפארק הירקון. פארק הירקון, תל אביב.

 

 

בקטגוריית חיות בר בתנאים מבוקרים זכתה הצלמת דניאלה הראל, שצילמה נשר מקראי מתאושש מפציעה בבית-החולים לחיות בר של הספארי ורשות הטבע והגנים. הראל זכתה גם במקום השני באותה קטגוריה בזכות צילום של גור קיפוד חולות המואכל בבית החולים.

 

עומר מוהר זכה בקטגוריית צלמים צעירים לאחר שצילם בחשיפה ארוכה תנשמת לבנה במעוף, לאחר שצדה נברן בשדות עמק בית שאן.

 

 

 

במקום השני זכה הצלם עמית כהן שצילם עכביש קפצן על עלה בגבעתיים.  

 

הצלם אפי כהן זכה בקטגוריית סדרה צילומית תודות לתיעוד של משפחת תנים זהובים בהרי יהודה.

סדרת צילומים של הצלם רועי אברהם נבחרה ע"י האוצרת לאחר שתיעד שרקרקים מצויים בקרבות, חיזור, האכלה, ציד והזדווגות באזור שוהם.  

 

 

בקטגוריית קונפליקט בין אדם לטבע זכה הצלם תומר עופרי תודות לצילום של גדר גבול חדשה בין ישראל למצרים באזור נחל גשרון בהרי אילת.

 

 

הצלם גלעד מס זכה בקטגוריית בוטניקה בזכות צילום של קווי המתאר של תפרחת סביון אביבי, שצולמו על רקע השמש העולה בפתח תקווה.

 

 

 

הצלם אורי קולקר זכה במקום הראשון בקטגוריית נופים ושטחים פתוחים שהוקדשה השנה לקרן קיימת לישראל, בזכות צילום של  יער אורנים בזריחה סתווית בתל חדיד.

 

 (צילום: אורי קולקר) (צילום: אורי קולקר)

 

 

 

לצד תערוכת הצילומים הזוכים בטבע המקומי וצילומים נוספים שנבחרו על ידי אוצרת התערוכה, יוקרנו סרטי טבע של מוטי קירשנבאום שנפטר בשנה שעברה, במסגרת מחווה לפועלו למען שמירת טבע. בנוסף, יוקרנו סרטי טבע קצרים של צלמי טבע מישראל. תחום הצילום נופים ושטחים פתוחים מוקדש לקרן קיימת לישראל התומכת בתערוכה.

 

התערוכה הנלווית לתערוכה המקומית היא תערוכת "צלם הטבע לשנת 2015", הנחשבת לאחת מתחרויות הצילומים היוקרתיות והגדולות בעולם לצילום טבע וסביבה, בשיתוף עם מוזיאון הטבע בלונדון (NHM) ו- מגזין הטבע של ה-BBC. בין הצילומים בתערוכה הבינלאומית, יככב גם צילום של הצלם אמיר בן-דב, שזכה במקום הראשון בקטגוריית צילום ציפורים.

 

התערוכה תיפתח הערב (ה'), ה-14.4 במוזיאון ארץ ישראל ברחוב חיים לבנון 2, בתל-אביב ותינעל ב-30 לאוגוסט 2016. הכניסה בתשלום לציבור הרחב, למעט ילדים עד גיל 18. שעות הפתיחה: ראשון – רביעי, שבת 16:00-10:00, חמישי 20:00-10:00, שישי 14:00-10:00. לאתר המוזיאון .

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איליה שלמייב
צילום השנה. טריסטרמיות על רקע ים המלח
צילום: איליה שלמייב
צילום: גל ביסמוט
צבאים בפתחת ניצנה. הזוכה בקטגוריית היונקים
צילום: גל ביסמוט
מומלצים