שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  סעודיה לקראת שינוי? קיצוץ סמכויות ל"משטרת הדת"

  "הרשות לציווי הטוב ומניעת הרע" לא תורשה עוד לרדוף אחרי אנשים ברחוב ולעצור אותם ואת הדו"חות שלה תעביר לרשויות האכיפה. השינויים שעליהם הודיעה ממשלת סעודיה מתקבלים ברגשות מעורבים בציבור. צפו ביא אללה

   

  סעודיה: שינויים במשטרת הדת    (צלמים: אלי סגל ניצן דרור)

  סעודיה: שינויים במשטרת הדת    (צלמים: אלי סגל ניצן דרור)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  רוחות של שינוי בסעודיה? משטרת הדת בסעודיה הידועה בשמה "הרשות לציווי הטוב ומניעת הרע" כבר נמצאת לא מעט זמן על הכוונת של אזרחים סעודים שסולדים מהתנהלותה הנוקשה. השבוע באופן מפתיע ממשלת סעודיה החליטה, כך נראה, ללכת לקראתם וקיצצה סמכויות נרחבות של הגוף המושמץ, שנוסד ב-1940 ומונה אלפי אנשים.

   

  משטרת הדת זוכה לתמיכה של אנשי דת קיצוניים בממלכה והיא אחראית למעשה ליישום כללי ההלכה במקומות הציבוריים. בפועל מדובר בפטרולים של מי שאוכפים למשל איסור שתיית אלכוהול, הפעלת מוסיקה רועשת במקומות ציבוריים, סגירת חנויות בזמן התפילה ומניעת התערבבות של גברים ונשים שאינם מכירים זה את זה.

   

  ממשלת סעודיה הודיעה כי תסדיר מחדש את פעילותה של משטרת הדת. המפנה המשמעותי בהחלטה הוא האיסור על אנשי הגוף לרדוף אחר אנשים, לבקש מהם את מסמכיהם ולעצור אותם. מי שימלא את התפקיד מעתה יהיו המשטרה המקומית והמחלקה למאבק בסמים שיהיו אמונות על כל סמכויות האכיפה.

   

  למעשה מעתה ואילך תעביר משטרת הדת את התלונות והדו"חות שלה לרשויות האכיפה, ואלה יחליטו כיצד לטפל בהם. כמו כן הוחלט כי אנשי משטרת הדת יחוייבו לשאת מסמכי זיהוי בשעות הספציפיות שייקבעו לפעילותם. הקריטריונים להצטרפות לגוף המדובר ישתנו, ורק אקדמאים יוכלו להתקבל אליה. בנוסף נקבע: "הרשות תתמחה בקיום חובתה לצוות על הטוב ולמנוע את הרע ותטיף לכך בעדינות וברכות".

   

  ברשתות החברתיות בסעודיה הגיבו לשינוי ברגשות מעורבים. יעידו על כך ההאשטאגים המגוונים שפורסמו - חלקם קיבלו בסיפוק את ההחלטה והודו למלך סעודיה, סלמאן בן עבד אל-עזיז. אחרים טענו כי יש לבטל לחלוטין את משטרת הדת והיו גם מי שביקשו להחזיר לה את סמכויותיה.

   

  בשנים האחרונות מככבת משטרת הדת בסעודיה ברשתות החברתיות, בעיקר בהקשרים שליליים. רבים ובעיקר רבות כבר לא חוששים להתעמת עם אנשיה, לתעד את מעשיהם ולפרסמם ברשת. אחד הסרטונים שעוררו הדים רבים הופץ לפני חודשיים, ובו נצפו אנשי הדת מכים צעירה, גוררים אותה על המדרכה בריאד ויש הטוענים שגם הפשיטו אותה.

   

  הסרטון עורר זעם גדול ומשטרת הדת נדרשה לספק הסברים. התברר כי שתי צעירות ניסו לעצור מונית ליד קניון בריאד ולרוע מזלן נתקלו בסיור של אנשי משטרת הדת שביקש מהן לכסות את פניהן. הן התרצו, אך כשהתבקשו לעלות לניידת סירבו והחלו לברוח. בעקבות אותה תקרית משטרת הדת התנצלה ואך הענישו את אחד מהמעורבים באירוע.

   

  השלטונות מודעים היטב לכך שהמניות של משטרת הדת בצלילה, ולכן המהלך מכוון יותר לזירה הפנימית. אך כמובן שאין הוא מזיק גם מבחינה חיצונית, שכן סעודיה מוגדרת במערב כמדינה שמפרה זכויות אדם בשיטתיות וזכויות נשים בפרט. השאלה הגדולה היא אם ההחלטה תצלח את מבחן המציאות.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים