שתף קטע נבחר

בכיר טורקי: הסכם עם ישראל תוך חודשיים

כמה בכירים מטורקיה התראיינו היום לביטאון חמאס ואמרו כי הפיוס עם ישראל צפוי להיחתם בקרוב. לדבריהם התקבלה הדרישה הטורקית להתנצלות של ישראל על אירועי המרמרה, ויוסר המצור מעל עזה

 

נתניהו וארדואן. נתיב שייט פתוח מעזה לקפריסין (צילום: AP, קובי גדעון, לע"מ) (צילום: AP, קובי גדעון, לע
נתניהו וארדואן. נתיב שייט פתוח מעזה לקפריסין(צילום: AP, קובי גדעון, לע"מ)

 

גורמים בכירים בטורקיה אמרו היום (ה') לביטאון חמאס בעזה כי הם סבורים שהסכם הפיוס עם ישראל צפוי להיחתם בקרוב. הבכירים, שהתראיינו מאנקרה ומהחלק הטורקי של קפריסין, טוענים כי ישראל הביעה את הסכמתה העקרונית לפתוח ציר ימי בין קפריסין הטורקית לבין רצועת עזה, וכי בעניין זה נותר רק לסגור "פרטים טכניים" הנוגעים לנמל הצף ולספינת החשמל (שתוצב מול חופי עזה).

 

יועצו של נשיא טורקיה, ארשאד הורמוז, טוען כי המגעים עם ישראל הגיעו לשלבים מתקדמים ביותר, וכי התקבלה הדרישה הטורקית להתנצלות של ישראל על אירועי משט המרמרה ב-2010. הוא ציין כי בקרוב ייחשפו הפרטים המלאים של המגעים, שכותרתם תהיה הסרת המצור מעל עזה. לדעתו, המגעים מתקדמים בצורה חיובית מאוד.

 

הורמוז ציין בראיון כי ישראל תאפשר להכניס חומרי בניין לרצועת עזה, לצד טיפול בכל הצרכים המקומיים, כשהוא מתחייב שוב שהמצור יוסר לחלוטין והיחסים בין טורקיה וישראל יחודשו. בהקשר אחר, הורמוז אמר כי טורקיה ביקשה כמה פעמים מסעודיה ללחוץ על מצרים כדי שזו תפתח את מעבר רפיח. כמו כן, הוא אישר כי ישנם מאמצים של סעודיה לתווך בין טורקיה למצרים.

 

בכיר במפלגת החירות והצדק (מפלגת השלטון בטורקיה), אחמד פארול, העריך כי המגעים עם ישראל יסתיימו לכל המאוחר בעוד חודשיים. גם הוא אישר את הדיווח על כך שישראל תאפשר לפתוח את נתיב השייט לקפריסין,

שבו יעברו ספינות סיוע טורקיות לעזה ואף ספינות שיעבירו סחורות מעזה לשיווק מחוצה לה.

 

פארול טוען כי בסבב השיחות האחרון שערכו שני הצדדים, ביום חמישי שעבר בלונדון, הם דנו בפרטים הטכניים הסופיים אך הם טרם נסגרו לחלוטין. עם זאת, לטענתו כן הגיעו להסכמה עקרונית על לוח הזמנים לביצוע סעיפי ההסכם. הבכיר הוסיף כי סוגיית הנמל הימי תעלה לשולחן הדיונים רק לאחר שהיחסים בין שתי המדיניות ישובו לסדרם, אך טורקיה תדאג לתרום בינתיים כספים להקמת פרויקטים להתפלת מים ברצועה ולטיפול במשבר בתחום. לדברים אלה ישראל לא הביעה התנגדות. לדברי פארול, הארגונים האזרחיים בטורקיה שהגישו תלונות לבית הדין הבינלאומי בעקבות אירועי המרמרה, לא יסירו אותן עד שהמצור יסתיים במלואו.

 

לפני כחודש וחצי פורסם כי בישיבת קבינט שניהל הנשיא רג'פ טאיפ ארדואן אמר שר החוץ הטורקי מבלוט קוואסגולו כי השיחות בין ישראל לטורקיה קרובות לסיום, ואף ציין כי שתי המדינות יפרסמו הודעה משותפת על כך.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מרק ישראל סלם, רויטרס
נתניהו וארדואן
צילום: מרק ישראל סלם, רויטרס
מומלצים