שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  סנדרס תקף את נתניהו: הוא לא צודק כל הזמן

  בעימות האחרון לפני הפריימריז בניו יורק השתלחו סנדרס וקלינטון האחד בשנייה כשסוגיית ישראל הבעירה את הדיון. קלינטון האשימה: "ישראל נתנה את המפתחות לעזה לפלסטינים, והם הפכו אותה לאזור של טרור". סנדרס הטיח חזרה: "לא צריך להתנהג כאילו נתניהו צודק כל הזמן, יש גם צד שני"

   

   (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)
  הם נכנסו זה לדבריה של זו, צרחו אחד על השנייה עד שהמנחה נאלץ להתערב, היא דיברה על פרטים והוא ריחף עם רעיונות כלליים: הילרי קלינטון וברני סנדרס בעימות הטלוויזיוני האחרון ביניהם לפני הפריימריז המכריעים במדינת ניו יורק סיפקו מופע טעון ורווי יצרים, וכמובן במוקד - אי ההסכמות על השאלה הישראלית. הנימוס והאיפוק שאפיינו את עימותי העבר ביניהם נעלמו: עכשיו הגיע זמן הכסף וכל אחד משניהם נלחם על הבית - על ניו יורק.

   

  לעוד חדשות בעולם היכנסו לדף הפייסבוק של דסק חוץ

   

  במוקד העימות עמדה השאלה מי מתאים להיות נשיא, וזאת לאחר שבשבוע שעבר אמר סנדרס כי קלינטון "איננה כשירה להיות נשיאת ארצות הברית". בעימות הלילה (ו') הוא לא נסוג מעמדתו. "האם יש לה ניסיון ואינטליגנציה להיות נשיאה? בהחלט כן", אמר סנדרס, "אני מדבר על כושר השיפוט שאין לה. היא לקחה כסף מהבנקים הגדולים עבור נאומים שלה. גרוע מכך, היא הצביעה בעד כניסה למלחמה האיומה בעיראק. זה לא כושר שיפוט".

  מופע טעון ורווי יצרים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  מופע טעון ורווי יצרים(צילום: רויטרס)

  קלינטון הנהנה ושתקה. עיניה התמקדו בזעם בסנדרס, עד שניתנה לה זכות הדיבור והיא הניפה את ידיה והלמה חזרה. "רק לפני כמה ימים הוא ישב לראיון עם הניו יורק דיילי ניוז ולא ידע להשיב על שאלות חשובות בנושאי חוץ. הוא אמר שאם היו הניירות לפניו הוא היה יכול לתת תשובה. זה כושר שיפוט?", הטיחה בו.

   

  הרוחות התלהטו עוד יותר כאשר המנחה, וולף בליצר, שם על השולחן את הסוגיה הישראלית, ושאל את סנדרס: "אתה אמרת שישראל הגיבה באופן לא פרופורציונלי בעזה. האם אתה לא חושב שלישראל יש זכות להגן על עצמה?". סנדרס, שבימים האחרונים יצא מגדרו כדי להוכיח שהוא לא עוכר ישראל, סיפק תשובה מורכבת שתואמת את השקפת עולמו, אך לא מסכסכת אותו יותר מדי עם הקהילה היהודית ועם ישראל. "ברור שלישראל יש זכות להגן על עצמה", השיב, "יותר מזה, יש לה זכות לחיות בלי פחד של טרור. ישראל הייתה תחת מתקפת טילים מעזה וזכותה להגן על עצמה. אבל התגובה שלה הייתה תגובת יתר שגרמה לאלפיים הרוגים ולאלפי פצועים בעזה. אני מאה אחוז בעד ישראל. אלא שאם רוצים להביא שלום, צריך לנהוג בכבוד והגינות כלפי העם הפלסטיני. זה לא הופך אותי לאנטי-ישראלי".

   

  קלינטון, ששוחה היטב במים העומדים שבין ישראל לפלסטינים, הזכירה כי כבר 25 שנים שהיא עוסקת בנושא. היא ניצלה את הבמה כדי לחשוף טפח מניסיונה כשהזכירה את פועלו של בעלה ביל קלינטון בניסיון להביא להסדר שלום בין ישראל לפלסטינים בסוף כהונתו: "אם יאסר ערפאת היה מסכים להצעה של אהוד ברק כשבעלי ניסה להביא להסדר, היום היתה מדינה פלסטינית שקיימת כבר הרבה שנים".

   

  קלינטון נתנה נאום חוצב להבות על זכותה של ישראל להגן על עצמה. "ישראל לא הזמינה את מתקפת הטילים עליה", היא אמרה, "ישראל עזבה את עזה ונתנה את המפתחות לפלסטינים ועכשיו הם הפכו את השטח לאזור שממנו משלחים טילים שמגיעים אליהם מאיראן ועושים מארבים לחיילים ישראלים. החמאס - במקום לשקם את הכלכלה, החינוך והבריאות בעזה אחרי שישראל עזבה - הפך את המקום לאזור של טרור".

   

  "יש גם צד שני", סנדרס (צילום: AP) (צילום: AP)
  "יש גם צד שני", סנדרס(צילום: AP)

  סנדרס לא נשאר חייב והטיח בה: "היינו יכולים להביא להסדר אם לא היינו מתנהגים כאילו נתניהו צודק כל הזמן". קלינטון ענתה: "אנחנו אף פעם לא אמרנו על אף מנהיג שהוא כל הזמן צודק". בהזדמנות זו תקף סנדרס את קלינטון על הנאום שנשאה בפני איפא"ק. "בקושי הזכרת את הפלסטינים בנאום שלך", אמר, "אנחנו לא יכולים להישאר כל הזמן בצד אחד. יש גם צד שני".

   

  קלינטון הבהירה כי היא והמטה שלה מרגישים טוב ומאמינים שינצחו. "אני לא לוקחת דבר כמובן מאליו. אני אמשיך לעבוד קשה בכל המדינות הבאות, ואני מניחה שנקבל את מספר הצירים הנדרש ואז תהיה לנו ועידה של אחדות ביולי ונאחד את המפלגה". סנדרס מצידו אמר כי גם הוא ימשיך במירוץ והזכיר את מיליוני הצעירים שהולכים אחריו כי הם מאמינים במהפכה שהוא רוצה לחולל ומזדהים עם הבשורה שהביא למרוץ.

   

  המחוקקים לאובמה: הפעל את זכות הווטו

  שעות ספורות בלבד לפני העימות, פנו 388 מחברי בית הנבחרים האמריקני לנשיא ברק אובמה וקראו לו להטיל וטו על כל הצעה או יוזמה חד צדדית שתעלה במועצת הביטחון של האו"ם ותזיק לישראל. במכתב שנשלח הלילה הזהירו המחוקקים, בהם דמוקרטים ורפובליקנים, כי יוזמות חד-צדדיות העוסקות בסכסוך הישראלי-פלסטיני צפויות להגיע לידי

  האו"ם במהלך החודשים הקרובים. במכתבם, ביקשו המחוקקים מאובמה שידחה כל הצעה שתזיק לישראל ושתפגע בחידוש המשא ומתן הישיר שמהווה, לדעתם, את המפתח לפיתרון הסכסוך. 

   

  המחוקקים, המהווים כ-90 אחוז מחברי בית הנבחרים, כתבו כי הם חולקים את תיסכולו של אובמה באשר להיעדרות התקדמות בתהליך השלום בין ישראל לפלסטינים, וציינו כי הם עדיין מחויבים לפיתרון שתי מדינות לשני עמים.  

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים