שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  ארגון בקריסה: ירדן נגד האחים המוסלמים

  מאז הדחת מורסי במצרים, האחים המוסלמים בקשיים בכל המזרח התיכון. השבוע השלטונות בירדן סגרו את המטות הראשיים שלהם. ויש כבר תחליף

   

  נסגרו מטות האחים המוסלמים בירדן

  נסגרו מטות האחים המוסלמים בירדן

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  אם מישהו חיפש עוד עדות למצבם העגום של האחים המוסלמים באזור הוא קיבל אותה השבוע בירדן. בזה אחר זה סגרו השלטונות לאלתר את המטות הראשיים של ארגון האחים המוסלמים בבירה עמאן, בעיר ג'רש בצפון הממלכה, בעיר מידבא במערב ירדן ובארבע ערים נוספות, והבטיחו כי גם היתר ייסגרו.

   

  השלטונות בעמאן מנצלים כבר זמן רב את חולשת האחים המוסלמים כדי לנסות ולקדם ארגון מתחרה. ארגון האחים המוסלמים במתכונתו הישנה לא קיבל היתר לפעול בהתאם לחוק המפלגות והאגודות שאושר ב-2014, אחרי שלא יישר קו עם הדרישות של השלטונות. מאז מנסים בירדן להצר את צעדיו ולקדם את "אגודת ארגון האחים המוסלמים", התארגנות אלטרנטיבית שבראשה עומד עבד אל-מג'יד א-ד'ניבאת, ששימש כבכיר בארגון הישן וערק. אותה התארגנות מותרת על פי חוק ומיישרת קו עם השלטונות, בניגוד לארגון המקורי.

  המטה בעמאן נסגר ()
  המטה בעמאן נסגר

  הפגנה של האחים המוסלמים בירדן. הארגון הוגדר כלא חוקי (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  הפגנה של האחים המוסלמים בירדן. הארגון הוגדר כלא חוקי(צילום: רויטרס)

  בירדן ניסו להסביר כי ההחלטה היא משפטית ואדמיניסטרטיבית בלבד, ללא היבט או רקע פוליטי. זאת, אחרי שבית המשפט קבע שהרכוש והמטות של הארגון שאינו מותר בחוק יועבר לארגון החדש. "זו החלטה מפתיעה", אמר דובר ארגון האחים המוסלמים המקורי, באדי א-רפאיעה, והבטיח כי הארגון יגיב לההחלטה לסגור לאלתר את המטות שלו.

   

  "זה שנתיים פוגעים באחים המוסלמים בירדן. אנחנו בוחנים את הצעדים הבאים שיהיו כולם במסגרת החוק", אמר. לדבריו, "ארגון האחים המוסלמים אינו מפלגה פוליטית. יש לנו נוכחות בירדן זה 70 שנה. יש לנו נוכחות אמיתית בתוך החברה הירדנית. כולם יודעים זאת".

   

  מאז הדחתו של נשיא מצרים לשעבר, איש האחים המוסלמים מוחמד מורסי, על ידי נשיא מצרים הנוכחי, עבד אל-פתאח א-סיסי, ארגון האחים המוסלמים נמצא בירידה בכל המזרח התיכון. בכמה מדינות הוא כבר הוגדר כארגון טרור.

   

  באופן לא מפתיע מצרים היא שמובילה את הקו הנצי, אך גם בירדן מנסים למנוע מהארגון להרים ראש. היחסים בין השלטון בירדן לאחים המוסלמים תמיד היו בעייתיים, אולם המצב האזורי העגום של הארגון מהווה שעת כושר לשלטונות לקדם גורמים מתונים יותר שמיישרים קו עם השלטון, ולא כאלה שעשויים להוות מוקד למחאות נגדו. השאלה כעת היא אם הצעדים האחרונים לא יעירו את תומכיו של הארגון בירדן, בהם פלסטינים, ויובילו למחאות.

    

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: AP
  הפגנה של האחים המוסלמים בירדן. יחזרו לרחובות?
  צילום: AP
  מומלצים