שתף קטע נבחר

הותר לפרסום: זהו החייל שמואשם בהריגת המחבל בחברון

הוא סיים בהצלחה קורס חובשים קרביים ואף קיבל הצטיינות על תפקודו. אביו שירת 30 שנה במשטרה והתנדב עם חיילים שהסתבכו בפלילים, אך בנו אלאור אזריה הסתבך יותר כשירה למוות במחבל שהיה מנוטרל על הקרקע. החייל, שהואשם בהריגה, יוכל לצאת לארוחת ליל הסדר בביתו

 

הותר לפרסום: סמל אלאור אזריה, בן 20 מרמלה, הוא החייל שהואשם בהריגתו של המחבל עבד אל-פתאח שריף במהלך פיגוע הדקירה בחברון ב-24 במרס. שופט בית הדין הצבאי ביפו, סגן אלוף רונן שור, קבע כי אזריה יישאר במעצר פתוח בבסיס נחשונים ליד ראש העין עד תום ההליכים נגדו. בית הדין נעתר בחיוב לבקשת החייל, והתיר לו לערוך את ליל הסדר בבית משפחתו.
החייל ואמו (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
החייל ואמו(צילום: שאול גולן)
היום הוגש כתב אישום בגין הריגה נגד אזריה. הפרקליטות הצבאית כתבה בכתב האישום שהגישה כי "אזריה התקרב למחבל בכמה צעדים, כיוון לראשו וירה כדור בודד מטווח קצר. זאת ביצע הנאשם בניגוד להצדקה מבצעית ובניגוד להוראות הפתיחה באש". אזריה נאשם גם בסעיף התנהגות שאינה הולמת. השופט מתח ביקורת על ההגנה והן על התביעה והתריע מפני חולשת הראיות.

 

"רמת הפליליות של הנאשם עשויה להיות נמוכה ממה שמייחסת לו התביעה", אמר השופט אחר הצהריים (ב'). "קיימת תשתית לכאורה ממה שניתן ללמוד שאכן הירי לא היה בהתאם להוראות הפתיחה באש. הנאשם לא היה ראשי לירות במחבל".

קיבל תעודת הצטיינות על תפקודו. אזריה (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
קיבל תעודת הצטיינות על תפקודו. אזריה(צילום: שאול גולן)

עו"ד בן מלכא, סנגורו של החייל, אמר כי "ההחלטה מדברת על כך שיש גרסאות רבות שתומכות בחייל ומה שקרה זה טעות. יש חולשה בראיות התביעה וזה הוביל מלכתחילה למעצר פתוח בבסיס. זה תיק הריגה ויתברר שזה פחות מזה. הגשת כתב האישום זה לא סוף פסוק, רק שריקת הפתיחה, ונוציא את הצדק לאור".

 

עו"ד אילן כץ, שמייצג אף הוא את החייל, אמר כי "ההחלטה אומרת לתביעה לבדוק שוב את הראיות שהן חלשות, שלא מקיימות עילה להרשעה בהריגה. גרסתו הראשונית מתקבלת ולפיה הוא חש בסכנת חיים וסבר שמדובר במחבל עם חגורת נפץ. מדובר בהחלטה חשובה של בית הדין שלא מושפעת מגורמים אחרים (הפגנות. א"ב). בימים הקרובים נבקש לשחרר את החייל לביתו באופן מלא".

 

אזריה התגייס לגדוד שמשון בחטיבת כפיר לפני שנה ושמונה חודשים. הוא שימש כחובש פלוגתי לאחר שסיים בהצלחה קורס חובשים קרביים. לאזריה לא היה עבר פלילי או משמעתי ואף קיבל השנה תעודת הצטיינות על תפקודו.

 

אביו שירת במשטרה במשך כ-30 שנה ובשנים האחרונות, לפי המשפחה, עסק בהתנדבות באופן אירוני בסיוע לחיילים שהסתבכו בפלילים במהלך שירותם וביקשו למחוק את הרישום הפלילי שנזקף לחובתם.

 

בחקירה לא מצאו החוקרים סממנים של הבעת תמיכה או מעורבות של אזריה בחוגי ימין קיצוני, אך בטרם גיוסו כנער הביע תמיכה בפייסבוק בסממנים יהודים קיצוניים על רקע חטיפת ורציחת שלושת הנערים.

 

התקרית אירעה ב-24 במרס. לאחר שביצעו שני מחבלים פיגוע בתל רומיידה בחברון, אחד מהם חוסל ואילו השני נוטרל ונותר שרוע על הארץ. סרטון של "בצלם" תיעד את החייל, לוחם מגדוד שמשון של חטיבת כפיר, יורה בעבד אל-פתאח שריף (21) ששכב על הקרקע. הוא דרך את נשקו וירה במחבל. תחקיר ראשוני העלה כי הוא עשה זאת שש דקות לאחר הפיגוע, ולאחר שחיילים מיחידה אחרת כבר ניטרלו את המחבל. שני מפקדי מחלקה ומפקד הפלוגה ננזפו על ידי מפקד חטיבת כפיר, על כך שלא טיפלו במחבל ולא פינו אותו. לפי תחקיר אלוף פיקוד המרכז, החייל החליט לפתוח באש על דעת עצמו.

 

לאחר הגשת הצהרת התובע ביום חמישי האחרון תקף אביו של אזריה את המדינה. "אנחנו רוצים את הבן בבית כבר. המדינה אובססיבית אליו. הוא נשלח על ידי המדינה והיום המדינה נגדו ונגד כל חיילי צה"ל. איך אפשר להאשים אדם בהריגה של מחבל, מחבל שניסה לרצוח לפני זה חייל? שמישהו יתעורר כבר במדינה הזאת. אני מתמודד מול צהל ומשרד הביטחון. אני נכה משרד הביטחון שלא יודע כבר מה לעשות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
מואשם בהריגה. סמל אלאור אזריה
צילום: שאול גולן
מומלצים