שתף קטע נבחר

"בהשראת דומא": חוליית הטרור היהודי הודתה בפשעי שנאה נגד פלסטינים

שב"כ מסר כי ששת הצעירים מבנימין, שנעצרו בחשד לעבירות ביטחון נגד פלסטינים, שחזרו כמה מהאירועים שיוחסו להם. השישה ובכללם שלושה אחים וחייל צה"ל הודו כי ביצעו במשך תקופה ארוכה פשעי שנאה. בין היתר הם הציתו כלי רכב והשליכו לעבר בתים מאוישים של פלסטינים בקבוק תבערה ורימון גז

"מדובר בהתארגנות קיצונית ואלימה, שפגעה באופן שיטתי בפלסטינים ורכושם מתוך מודעות מלאה לאפשרות שיפגעו בחיי אדם, גם לאחר הצתת הבית בדומא ואף בהשראתו". שירות הביטחון הכללי התיר הבוקר (יום ד') לפרסם כי ששת הצעירים מבנימין, שנעצרו בעקבות מעורבות בעבירות ביטחון נגד פלסטינים, חשודים בהצתת כלי רכב, השלכת בקבוק תבערה ורימון גז לעבר בתים מאוישים ותקיפת אדם. לטענת השב"כ, זמן קצר לאחר מעצר החשודים הם הודו במעשים המיוחסים להם, ובימים האחרונים אף שחזרו כמה אירועים.

 

ששת החשודים - פנחס שנדורפי (22), איתמר בן אהרון (20), מיכאל קפלן (20), שני נערים בני 16 ו-17 וחייל - חמישה מהם מתגוררים ביישוב בבנימין והשישי מתגורר בקריית ארבע. שלושה מהמעורבים הם אחים, והמעשים שמיוחסים להם בוצעו לפי החשד באזור גוש טלמונים בסמוך לרמאללה. העצורים נחקרים גם בחשד לביצוע עבירות דומות בשנים 2008 ו-2009.

אחד החשודים במעשים ()
אחד החשודים במעשים

אוקטובר 2015: הצתת רכב בכפר ביתילו ()
אוקטובר 2015: הצתת רכב בכפר ביתילו


מחקירת השב"כ והמפלג לפשיעה לאומנית של משטרת מחוז ש"י עולה כי לחברי החוליה, שפעלו יחד תקופה ארוכה, מיוחסת הצתת רכב פלסטיני בכפר ביתילו שעות בודדות לאחר רצח בני הזוג נעמה ואיתם הנקין באוקטובר האחרון. בנוסף חשודה החוליה כי תקפה פלסטיני ביולי 2015 והציתה רכב פלסטיני אחר ב-2014. בנוסף מיוחסת לחמישה השלכת בקבוק תבערה לעבר בית בכפר הפלסטיני מזרעה אל קבליה ב-20 בנובמבר האחרון והשלכת רימון גז לעבר בית בכפר ביתילו בדצמבר.

 

אביהם של שלושת האחים העצורים הוא רב הישיבה של ההתנחלות. יצוין כי במהלך החקירות לא בוצע שימוש ב"חקירות צורך", שבהן מופעל לחץ על חשודים בצורה אינטנסיבית כפי שנעשה בפרשת רצח שלושת בני משפחת דוואבשה בכפר דומא.

 

במפלג לפשיעה לאומנית ובשב"כ השתמשו במהלך החקירות באמצעים טכנולוגיים מגוונים. גורמים שמעורבים בחקירה סיפרו כי בתיק נעשתה עבודת מודיעין ארוכה, שבסופה הביאה לחשיפת החוליה שפעלה מתחת לרדאר במשך תקופה ארוכה נגד פלסטינים.

 

מהשב"כ נמסר כי נמסר כי "במחצית השנייה של 2015, בוצעו מספר פיגועי טרור ואירועים אלימים נגד פלסטינים בגזרת גוש טלמונים. בלטו שני פיגועים נגד בתים מאוישים של פלסטינים. המודיעין שנאסף סביב סדרת פיגועים אלה, הצביע על קיומה של התארגנות טרור יהודי בבנימין".

 

עוד אמרו בשב"כ כי "במהלך חקירתם בשירות הביטחון הכללי הודו הנחקרים בפעילות טרור ענפה מצד ההתארגנות. השחזורים שבוצעו בשטח והודאות הנחקרים חשפו התארגנות קיצונית ואלימה, שפגעה באופן שיטתי בפלסטינים ורכושם מתוך מודעות מלאה לאפשרות שיפגעו בחיי אדם, גם לאחר תוצאות הצתת הבית בדומא ואף בהשראתו. סיכול ההתארגנות מנע פיגועים נוספים, שהיו עלולים להביא לתוצאות קשות הרבה יותר ולגבות חיי אדם".

 

עו"ד אהרון רוזה, שמייצג את העצורים מטעם ארגון חננו, מסר: "בניגוד לכל מיני שמועות וחצאי פרסומים, רוב רובם של העבירות שנחקרו בתיק הזה אין בהן שום פגיעה בחיי אדם, ורובן לא מעבר לקטטה בין אנשים. ללא קשר לסוג העבירות שנחקר, השיטה הזו של מניעת מפגש עם עורך דין בכל חקירה שהכותרת שלה היא חקירה ביטחונית, לא תקינה ולא נכונה".  

 

עו"ד חי הבר, שמייצג מטען ארגון חננו את החייל שנעצר בפרשה, אמר: "היום הוא עוד יום אפל למדינת ישראל שמתיימרת להיות מדינה דמוקרטית. לצערנו, רשויות החקירה כנראה לא הפיקו את הלקחים המתאימים מהפעלת העינויים והפרת הזכויות בפרשת דומא, והנה שוב חוזרים הדברים ולמעשה נוצרת מציאות מטרידה שבה איסור מפגש של חשוד עם עורך דין הופך להיות הכלל, ומתן הזכות החוקית הבסיסית של אדם להיוועץ עם עו"ד בטרם חקירה הינו החריג לכלל".  

 

עו"ד עדי קידר מארגון חננו, שמייצג חלק מהעצורים, סיכם: "בעידן זדורוב ודומא, אין לי אלא להביע את תדהמתי מהמשך השיטה הנלוזה שמתרכזת אך ורק בהשגת הודאות באמצעים פסולים וללא ייעוץ משפטי. מערכת המשפט הופכת להיות כזו שמונעת ייעוץ משפטי ומפקירה חשודים, והדבר צריך להדאיג כל אזרח במדינה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים