שתף קטע נבחר

נערה נפגעה מסוס בגני יהושע. מי יפצה?

בת 14 שהגיעה לבלות עם חבריה בל"ג בעומר נפגעה על ידי רוכב אלמוני. ביהמ"ש קבע שהאחריות על העירייה והנהלת הפארק. הפיצוי ייקבע בהמשך

צעירה שהגיעה עם חבריה לחגיגת ל"ג בעומר בפארק גני יהושע בתל אביב נפגעה מסוס דוהר ונפצעה בראשה ובגבה. לאחרונה קבע בית המשפט המחוזי בעיר כי האחריות למקרה מוטלת על עיריית תל אביב ועל מפעילת הפארק. סכום הפיצוי ייקבע בהמשך.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

לפני כ-12 שנים יצאה הצעירה, כיום בת 26, לחגוג עם חבריה את ל"ג בעומר. בשלב מסוים הגיח סוס דוהר, רכוב על ידי אלמוני, ופגע בה בעוצמה. הצעירה הועפה למרחק ונחבטה בראשה במשטח בטון. היא הובהלה לבית החולים "איכילוב", שם אובחנה עם שברים בגולגולת וחבלות בעמוד השדרה.

 

ב-2011 היא הגישה תביעה נגד העירייה, חברת גני יהושע המפעילה את הפארק, ונגד חברת הביטוח שלה, כלל. לטענתה, התאונה התרחשה עקב רשלנות הנתבעות למנוע מסוסים להיכנס לפארק. בנוסף תבעה הצעירה את משטרת ישראל, והאשימה אותה בכך שרשלנותה לאתר את זהות הרוכב מנעה ממנה את האפשרות לתבוע אותו באופן אישי.

 

גני יהושע הכחישה את אחריותה לתאונה, וטענה שלא יכלה לדעת על תופעת סוסים המשוטטים בפארק, כך שלמעשה היא לא הייתה צריכה להיערך לכך. בכל מקרה, הוסיפה, הדרישה לאטימת הפארק בהתחשב בגודלו אינה סבירה. העירייה ביקשה אף היא להתנער מן האחריות לתאונה, וציינה שמדובר באירוע חריג, פתאומי ונדיר, שלא היה ניתן למניעה גם אם היו מוצבים באזור פקחים רבים.

 

המשטרה דחתה את הטענות שלפיהן התרשלה בחקירתה, והדגישה שהגיעה למקום תוך זמן קצר. לדבריה, היא ביצעה פעולות חקירה רבות, שלמרבה הצער לא הניבו תוצאות, אך ביקשה להדגיש את העובדה שלא היה שום זיהוי כלשהו של הרוכב.

 

יכלו למנוע

השופט צבי ויצמן הגיע למסקנה שהתובעת הוכיחה שתופעת כניסת סוסים לשטח הפארק הייתה תופעה חוזרת, שהתרחשה גם בליל התאונה, מבלי שמי מפקחי העירייה או עובדי החברה מנע זאת. הוא דחה את טענות הנתבעות, שלפיהן לא ניתן היה לצפות ולמנוע את כניסת הסוסים, וקבע כי בפארק לא הוצבו במועד האירוע שלטים או תמרורים האוסרים על כניסתם.

 

"העיריה או החברה לא עשו שימוש סביר באמצעים העומדים לרשותן למניעת סכנת פגיעת האנשים המבלים בפארק מפגיעת סוסים", כתב השופט, וקבע כי הנתבעות נושאות באחריות לפיצוי התובעת על נזקיה, ככל שיוכחו.

 

לעומת זאת, השופט התרשם שהמשטרה אכן הגיעה תוך זמן קצר ביותר למקום האירוע (כחמש דקות), והשקיעה משאבים לא מבוטלים בחקירת האירוע. לכן נקבע שהמשטרה לא התרשלה בקשר לחקירת האירוע, והתביעה נגדה נדחתה.

 

לפיכך הורה השופט לעירייה, ל"גני יהושע" ולביטוח "כלל" לשאת בהוצאות המשפט של המשטרה, בסך 15 אלף שקל.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובעת: עו"ד מיכאל לב, עו"ד משה טייב, עו"ד אמיר זבולון
  • ב"כ הנתבעות: עו"ד אמודאי, עו"ד קין, עו"ד ע. קרינסקי, עו"ד א. קרינסקי, עו"ד גיל בילבסקי
  • עו"ד אייל בן ישי עוסק בדיני נזיקין
  • הכותב לא ייצג בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים