שתף קטע נבחר

קרב נתניהו-בנט בקבינט: "עימות כזה עוד לא ראינו"

"מה שקרה בישיבת השרים סימן שפל חדש ביחסים בין נתניהו לבנט", אמר בכיר שנכח בדיון על העימות שפורסם לראשונה ב-ynet ובמהלכו איים רה"מ לפטר את שר החינוך. יו"ר סיעת הבית היהודי: "אם על זה נתניהו חושב לפרק את הממשלה, אדרבא. הפעם הציבור יבין טוב יותר למי חשוב ביטחונה של המדינה"

נתניהו ובנט במליאת הכנסת (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
נתניהו ובנט במליאת הכנסת

העימות בקבינט אתמול (יום ד') סימן שפל חדש ביחסים המתוחים בין ראש הממשלה בנימין נתניהו ליו"ר הבית היהודי נפתלי בנט. השניים התעמתו לא פעם בעבר, אבל גורמים פוליטיים בכירים אמרו כי חילופי הדברים בקבינט, שפורסמו לראשונה ב-ynet, היו חסרי תקדים - והעימות הפעם היה אמוציונלי במיוחד.

 

בכיר שנכח בדיון תיאר כי לאחר שבנט התרעם על כך שכניסת צה"ל לשטחי A לא מופיעה בסדר היום, נתניהו קם מכסאו וצעק לעבר בנט: "תירגע, או שאפטר אותך". "ראינו כבר סבבים של ויכוחים ועימותים בין בנט לנתניהו", אמר גורם בכיר, "אבל מה שקרה היום בקבינט הוא שיא חדש. עימות כזה עוד לא ראינו. הטון והתוכן של הדברים היו חריפים באופן חריג. נתניהו צעק וזעם. זה לא דומה למה שראינו עד היום".

 

גורם פוליטי אחר הוסיף: "נתניהו לא אהב את הסגנון ואת הדברים של בנט וענה לו בחריפות - 'אתה לא מנהל כלום'. למרות זאת, הוא ריצה אותו בסופו של דבר והעלה את הסעיף המדובר לדיון, ולאחר מכן גם יצאה הודעה בנושא. אחרי שנתניהו צעק, קם ורצה לפוצץ את הישיבה הוא התעשת כי לכולם, וגם לנתניהו, ברורה המשמעות של פיטורי בנט. לכן כנראה שניהם נרגעו ונתנו לדיון להימשך".

 

העימות עורר סערה במערכת הפוליטית וגם בסיעתו של בנט, שחבריה מיהרו לגבות אותו לאחר חשיפת ynet. "זה בסיסי ששר ושותף בכיר בממשלה דורש מידע ותשובות בנושאי ביטחון, כאשר טרור משתולל ברחובות", אמרה יו״ר סיעת הבית היהודי שולי מועלם. "אם על זה נתניהו חושב לפרק את הממשלה, אדרבא - שילך להסביר פעם נוספת שערבים נוהרים לקלפיות. רק שהפעם הציבור יבין טוב יותר למי חשובה ביטחונה של המדינה".

 

הקרב בקבינט החל הפעם בעקבות אי העלאת סעיף כניסת צה"ל לשטחי A לסדר היום. זאת, לאחר שביום ראשון האחרון התחייב נתניהו בפני שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, השר בנט והמזכיר הצבאי כי הישיבה תכלול דיון בנושא זה. "תעמוד בהבטחות שלך", קרא בנט לנתניהו, שענה לו: "אתה לא מנהל פה את העניינים".

 

בהודעת הסיכום שפורסמה לאחר מכן הייתה בכל זאת התייחסות לנושא זה. "ראש הממשלה, שר הביטחון והרמטכ"ל הבהירו שצה"ל שומר וישמור על האפשרות להיכנס לשטחי A ולכל מקום שיידרש על פי הצרכים המבצעיים. אין שום הסכמה אחרת עם הפלסטינים", נאמר בהודעה.

 

זה כאמור לא היה העימות הראשון בין נתניהו לבנט. במהלך ישיבת הממשלה לפני שלושה שבועות תקף בנט את מי שגינה את התנהגות החייל היורה בחברון, ורמז לראש הממשלה. נתניהו הגיב בזעם: "הובלתי חיילים לקרב, אל תטיף לי מוסר". אך זה לא ריצה את יו"ר הבית היהודי: "גיבוי זה במעשים. לא במילים. למה חורצים דין לפני בדיקה?".

 

גם בחודש ינואר פרץ ויכוח בין השניים במהלך ישיבת ממשלה. לאחר שעובדי משרד החוץ הודיעו כי הם מחרימים את יו"ר הבית היהודי העניק להם נתניהו גיבוי, ולפיכך טען בנט: "אתה חושש לנהל את האנשים במשרד החוץ. זו שאלת משילות - אם עובדים מנהלים אותך או שאתה אותם".


פורסם לראשונה 20/04/2016 23:44

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי מילרוד
נתניהו ובנט. שפל ביחסים
צילום: מוטי מילרוד
מומלצים