שתף קטע נבחר

מקורבי נתניהו: "בנט נרגע - וטוב שכך". בבית היהודי מתעקשים: "בנט ניצח"

בעקבות חשיפת ynet על העימות החריף שהתרחש בקבינט, טוען יו"ר הקואליציה צחי הנגבי: "שר דיבר אל ראש הממשלה בסגנון בוטה. הייתה תחושה שהגיעו מים עד נפש ונתניהו העמיד אותו במקומו". מקורבי יו"ר הבית היהודי: "העמדה של בנט ניצחה"

  

 

יממה לאחר העימות החריף בישיבת הקבינט, בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט - יוצאים מקורבי הצדדים לקרב על השאלה מי ניצח בעימות. כפי שנחשף ב-ynet, בשיאו של הוויכוח אתמול (ד') הטיח נתניהו בשר בנט: "אתה לא קובע פה כלום", ואף איים לפטר אותו. מחד טוען הבוקר יו"ר ועדת החוץ והביטחון ויו"ר הקואליציה ח"כ צחי הנגבי בראיון לגלי צה"ל: "הייתה איזו תחושה של הגיעו מים עד נפש ואכן השר נרגע וראוי שכך". מאידך טוען מקורב מאוד ליו"ר הבית היהודי: "במבחן התוצאה - בנט ניצח".

 

בראיון הבוקר אמר הנגבי: "מה שקרה הוא ששר משרי הקבינט דיבר אל ראש הממשלה בסגנון בוטה שלא מכבד לא אותו ולא את המעמד וראש הממשלה העמיד אותו על מקומו. אני מקווה שהלקח נלמד ובעתיד שרים, גם כשמשהו יושב להם על הלב ומציק להם והנושא הזה של הפעילות הביטחונית של צה"ל הוא בהחלט נושא שמרגש כל אחד, אבל גם כשמתרגשים - חובה להתבטא בדיונים האלה בדרך יותר מאופקת ויותר מרוסנת".

 

הנגבי סיפר כי לדיון הוזמנה צמרת צה"ל והרמטכ"ל לצורך אישור התוכנית הרב-שנתית של צה"ל "גדעון", ולכן הוא חש ש"הוא חייב לשים קץ לסגנון הזה וזה מה שקרה". 

עימות חסר תקדים בעוצמתו  (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
עימות חסר תקדים בעוצמתו (צילום: גיל יוחנן)
 

בשיחה עם ynet הוסיף הנגבי, "כאשר שר מתבטא כלפי ראש הממשלה בסגנון בוטה שאינו מכבד לא את עצמו ולא את הפורום הממלכתי שמקיים את הדיון, חובתו של ראש הממשלה להעמיד אותו על מקומו. יש לקוות שהלקח נלמד ושרים יקפידו להתבטא בדרך מאופקת ומרוסנת גם כשהנושאים שעל סדר היום מאד משמעותיים בעיניהם. לגוף הנושא של חופש הפעולה של ישראל בשטחי A, ראש הממשלה הבהיר שאין כל כוונה להגביל את זכותו של צה״ל לפעול בכל אזורי יהודה ושומרון על פי הצרכים המבצעיים".

 

סגן שר הביטחון, ח"כ אלי בן דהן מהבית היהודי, התראיין בנושא לאולפן ynet ואמר: "לא הייתי שם, אבל אין ספק שאם הדברים קרו בוודאי זה דבר לא ראוי ולא טוב לאף אחד מהצדדים. בוודאי לא לשלמותה של הקואליציה".

 

סגן השר בן דהן התייחס בראיון לאולפן ynet למוקד הוויכוח – הדרישה של השר בנט לדון באפשרות שצה"ל ייצא מהערים הפלסטיניות, ואמר: "בסופו של דבר התוצאה הייתה בדיוק על פי העמדה שהשר בנט הציג: ראש הממשלה וגם שר הביטחון הודיעו בשם הקבינט פה אחד שצה"ל ימשיך להיכנס לשטחי A, כיוון שזו הדרך היחידה שיש היום למנוע פיגועים. אז בסופו של דבר התוצאה התקבלה. התוצאה שמחזקת את ביטחונם של אזרחי ישראל".

 

"האידיאולוגיה שלנו היא שמירה על ביטחון ישראל. לא נוותר על שמירה על ביטחונם של אזרחי ישראל. טוב עשה גם רה"מ בסופו של דבר שהסכים לעמדה הזאת וקיבל אותה. בסופו של דבר הציבור יראה מי באמת משתדל לדאוג לבטחונו ולשלמות חייו כאן בארץ".

 

בנט זעם על כך שבניגוד להתחייבות מוקדמת, סוגיית פעילות צה"ל בשטחי A לא הוכנסה לסדר היום. "תעמוד בהבטחות שלך", קרא בנט לנתניהו, שענה לו: "אתה לא מנהל פה את העניינים". מלשכת בנט נמסר בתגובה: "לא נתייחס לפרטים שנידונו בדיון בטחוני סגור. הדלפות מקבינט הן דבר חמור שמסכן את ביטחון המדינה. אני מצפה מראש הממשלה לטפל בכך". ואילו מלשכת נתניהו נמסר: "לא מתייחסים לדיונים בקבינט".

 

גורמים פוליטיים בכירים אמרו כי חילופי הדברים בקבינט, שפורסמו לראשונה ב-ynet, היו חסרי תקדים - והעימות הפעם היה אמוציונלי במיוחד. בכיר שנכח בדיון תיאר כי לאחר שבנט התרעם על כך שכניסת צה"ל לשטחי A לא מופיעה בסדר היום, נתניהו קם מכסאו וצעק לעבר בנט: "תירגע, או שאפטר אותך". "ראינו כבר סבבים של ויכוחים ועימותים בין בנט לנתניהו", אמר גורם בכיר, "אבל מה שקרה בקבינט הוא שיא חדש. עימות כזה עוד לא ראינו. הטון והתוכן של הדברים היו חריפים באופן חריג. נתניהו צעק וזעם".

 

גורם פוליטי אחר הוסיף: "נתניהו לא אהב את הסגנון ואת הדברים של בנט וענה לו בחריפות - 'אתה לא מנהל כלום'. למרות זאת, הוא ריצה אותו בסופו של דבר והעלה את הסעיף המדובר לדיון, ולאחר מכן גם יצאה הודעה בנושא. אחרי שנתניהו צעק, קם ורצה לפוצץ את הישיבה הוא התעשת כי לכולם, וגם לנתניהו, ברורה המשמעות של פיטורי בנט. לכן כנראה שניהם נרגעו ונתנו לדיון להימשך".

 

הקבינט המדיני-ביטחוני אישר את התוכנית הרב שנתית לצה"ל לשנים 2020-2016, ש"תאפשר הצטיידות במערכות נשק מתקדמות והתעצמות בצד התייעלות", כך על פי הודעה שפורסמה בסיום הישיבה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
נתניהו ובנט על מסלול התנגשות
צילום: גיל יוחנן
מומלצים