שתף קטע נבחר

טנק עם מערכת ישראלית שרד פגיעת נ"ט של דאעש

לפי דיווח במגזין הביטחוני ג'יינס, שכבות מיגון של תעש על שריונו של טנק טורקי מנעו פגיעה קשה מטיל שנורה על ידי לוחמי המדינה האיסלאמית

 

הטנק ששרד את פגיעת הטיל ()
הטנק ששרד את פגיעת הטיל

המיגון ישראלי, הטנק טורקי והתוקף – מדאעש: המגזין הביטחוני המוערך בעולם, "ג'יינס", פרסם היום (ה') כי טנק טורקי מדגם M60T מתוצרת ארה"ב ששודרג על ידי התעשייה הצבאית הישראלית (תעש מערכות) בעשור הקודם, הצליח ככל הנראה לשרוד פגיעת טיל נ"ט מתקדם שנורה על ידי לוחמי המדינה האיסלאמית בעיר העיראקית באשיקה.

 

מדובר בטיל מתקדם ומונחה נגד טנקים מתוצרת רוסית מדגם 129K9, ששוגר ביום שלישי השבוע לעבר הטנק הטורקי שהתמקם בגבעה סמוכה. הטנק נפגע על ידי הטיל, אך הטנק לא נשרף ולא התפוצץ, בזכות שכבות המיגון הישראליות שהוא עטה על שריונו. המגזין ציטט פרסום של דאעש על התקרית, שכלל גם תמונות מהאירוע, אשר התרחש 30 ק"מ צפונית מזרחית לעיר מוסול שבצפון עיראק.

 

נוכחות צבא טורקיה בבאשיקה ובגזרות אחרות בעיראק התגלתה לפני חמישה חודשים, מה שהוביל את בגדד לדרוש מטורקיה להסיג את כל כוחותיה משטחה. אנקרה התעלמה מדרישה זו והצהירה שהבסיס בבאשיקה הוקם לצורך הכשרת מיליציה מקומית שאמורה לסייע בגירוש כוחות דאעש ממוסול.

טיל נ"ט שנורה לעבר הטנק ()
טיל נ"ט שנורה לעבר הטנק

בנוגע לתקרית שלשום פרסמה סוכנות הידיעות הטורקית אנאדולו כי גורם צבאי טורקי מסר שהטנק אכן נפגע באורח מזערי ללא פגיעות בנפש, ובמקביל הכוחות טורקיים השיבו אש והרגו 32 לוחמי דאעש. בתמונה של הטנק, שהופצה מנגד על ידי הצבא הטורקי, נראה כי אכן הוסב לו נזק בחלקו הקדמי אך הוא לא נהרס.

 

לטנק ששודרג כאמור על ידי ישראל נוספה מעטפת שריון בעובי 120 מ"מ, לצד מערכת בקרת ירי חדשה, מנוע ומגנון הילוכים חזקים יותר ומיגון שריון היברידי (אקטיבי ופסיבי) שמכסה את קשת החזית של הטנק.

זאת במסגרת פרויקט השבחת הטנק הטורקי שנחתם בחודש מרס 2002 בהיקף של 687.5 מיליון דולר, שבמסגרתו השביחה תעש 170 טנקים, בנוסף להעברת ידע לייצור מערכות הטנק לתעשיות ביטחוניות טורקיות.

 

עיקר הפרויקט נגע להשבחת טנקים ישנים מצבא טורקיה שיוצרו על ידי ארה"ב בשנות השישים, במערכות לחימה ששולבו בהצלחה גם בטנקי המרכבה של צה"ל, על בסיס הניסיון המצטבר של למעלה משני עשורים מפרויקט המרכבה. לפי תעש, הפרויקט הסתיים בהצלחה לאחר שמונה שנות פעילות ב-2010, בסמוך למועד תקרית משט המרמרה שחיבלה ביחסי ישראל-טורקיה, וזכה לסיוע של משרד הביטחון.

 

במסגרת ההשבחה הוחלפו כל המערכות העיקריות של הטנק המקורי במערכות חדישות ומתקדמות: מתותח 120 המ"מ עם מערכת בקרת האש והנעת הצריח המתקדמות, דרך מערכת המיגון לצוות הלוחמים ועד לחטיבת הכוח החדישה ששיפרה לאין שיעור את ניידות ועבירות הכלי המשוריין.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים