שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  מחלת מקצוע: נזלת כרונית מריחות במפעל
  המוסד לביטוח לאומי הכיר בפועלת ייצור הסובלת ממחלת מקצוע, לאחר שחלתה בנזלת כרונית כתוצאה מריחות הבישום במפעל הקוסמטיקה שבו הועסקה. "אני סובלת מקוצר נשימה בסופר פארם ובניו פארם", אמרה לביהמ"ש

  המוסד לביטוח לאומי נאלץ להכיר לאחרונה בפועלת ייצור כסובלת ממחלת מקצוע, לאחר שחלתה בנזלת כרונית כתוצאה מריחות הבישום במפעל הקוסמטיקה שבו הועסקה. "כשאני נכנסת לסופר פארם ולניו פארם אני סובלת מקוצר נשימה, גירויים ועקצוצים", העידה בתביעה שהגישה לביה"ד האזורי לעבודה בבאר שבע נגד המוסד.

   

  לכתבות נוספות בערוץ קריירה

   

  העובדת, כבת 60, הועסקה למשך 3 שנים במפעל הקוסמטיקה "אל ארמן ייצור תמרוקים בע"מ" ביחד עם עשרות עבודות נוספות, במילוי בקבוקי שמפו, מרכך שיער, מוצרי פילינג וקרמים באמצעות ברז מיוחד. בתביעה שהגישה נגד המוסד לביטוח לאומי נטען, כי הן הועסקו באולם לא ממוזג וללא מאווררים. 

   

  עוד פורט כי בחודש מאי לפני 4 שנים היא היא עברה התקף נשימתי במהלך עבודתה, לאחריו קבע רופא תעסוקתי כי אינה יכולה להיות חשופה לריחות להם היא רגישה. העובדת העידה כי הריח באולם המילוי היה חזק מאוד וכתוצאה היא סבלה מנפיחות וגירוי. עם הזמן הדרדר מצבה הרפואי והיא החלה לסבול מצפצופים בנשימה ולקבל טיפולי אינהלציה. בהמשך נאלצה לקחת חופשת מחלה וכשמצבה השתפר חזרה לעבודה ולאחר תקופה קצרה שבו כל התסמינים.

   

  אילוסטרציה (צילום: Jupiter) (צילום: Jupiter)
  אילוסטרציה(צילום: Jupiter)

  הביטוח הלאומי ביקש לדחות את התביעה על הסף, בטענה כי העובדת לא נחשפה במהלך עבודתה לחומרים כימיים שגרמו למחלתה בדרכי הנשימה. עוד נטען, כי חוות דעת רופא של הביטוח לאומי קבעה כי אין בסיס רפואי לקביעה לפיה הליקויים מהם סבלה נובעים מפגיעה בעבודה או מחשיפה לחומרים כימיים בעבודה, וכי לא הוכח קשר סיבתי בין מחלתה לבין עבודתה או תנאי עבודתה.

   

  עוד פורט בכתב ההגנה, כי לפי עמדת הרופא התעסוקתי, מחלתה של העובדת התפתחה על רקע מצב תחלואתי טבעי שאינו קשור לתנאי עבודתה. לפיכך נטען כי לא מדובר באירוע תאונתי וגם לא באירועים תאונתיים זעירים תוך כדי ועקב עבודתה - שהביאו למחלתה בדרכי הנשימה.

   

  בית הדין מינה לבקשתו של בא כוחה של העובדת, עו"ד דותן לינדנברג, מומחה לרפואה תעסוקתית מטעם בית המשפט - ד"ר יבגני לייקין, שקבע כי התביעה מוצדקת. בחוות הדעת נקבע, כח העובדת סובלת מנזלת כרונית על רקע רגישות מוכחת לחומרי ניחוח ותרכובת כרום הנמצאים במגוון רחב של מוצרי קוסמטיקה.

   

  עוד ציין המומחה, כי קיימת סבירות של יותר מ-50% לכך, שאופי עבודתה של התובעת גרמה להחמרה של מחלת נזלת הכרונית שהיתה קיימת אצלה קודם לכן. הוא הוסיף כי מדובר ב"פגיעות זעירות כך שכל אחת מהן הסבה לה נזק זעיר עד שבהצטברות הנזקים הללו, זה על גבי זה, גרמה לליקוים".

   

  חוות דעתו של המומחה הביאה לשינוי בעמדת הביטוח הלאומי, שהכיר בכך שהנזלת הכרונית נגרמה כתוצאה מעבודתה של התובעת. לבסוף נתן השופט יוסף יוספי תוקף של פסק דין להסכמת הביטוח הלאומי ובעקבות כך תתייצב העובדת בוועדה רפואית שתקבע את שיעור הנכות ושיעור הפיצוי המגיעים לה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים