שתף קטע נבחר

שכירים? אולי מגיעים לכם אלפי שקלים

מעסיקים רבים אינם מקפידים להנפיק טופס 106, שמאפשר לכם לבדוק את מאזן הניכויים של מס הכנסה ואם מגיעים לכם החזרי מס מהמדינה. איך תבדקו את זכאותכם ומתי תוכלו לקבל את ההחזר בפועל? שאלות ותשובות

במהלך חודש מרס קיבלו מאות אלפי שכירים בישראל את טופס 106 שלהם, המציג ריכוז שנתי של המשכורות החודשיות ששולמו להם על ידי המעבידים. אבל לפי מבקר המדינה - מס הכנסה חייב מיליארדי שקלים לשכירים בשל עודפי גבייה, כאשר ההערכות הן, שלכל שכיר שלישי במדינה מגיעים החזרי מס, הנאמדים באלפי שקלים לשכיר.

 

עו"ד ורו"ח אסף רגב, מנכ"ל הסטארט אפ FINUPP, שפיתח מערכת להחזרי מס - מסביר כי טופס 106 מאפשר לבדוק את מאזן הניכויים של מס הכנסה ואם ישנים כספים המגיעים כהחזר. כיצד תוכלו לדעת אם גם לכם מגיע החזר כספי? רגב השיב לנו על מספר שאלות חשובות.

 

למה צריך את טופס 106?

 

רגב: "בעת הגשת בקשה להחזר מס, תיאום מס ובתביעות שונות לביטוח הלאומי, תדרשו לצרף את הטופס כאסמכתא לתשלומים השונים שהתקבלו במקם עבודתכם, לניכויים שביצע ביטוח לאומי ומס הכנסה שנלקח מהשכר".

 

איך משיגים 106?

 

"החוק מחייב את המעביד להנפיק מסמך זה עד לחודש מרס ולכל המאוחר יחד עם משכורת מרס ב-10 לאפריל, גם אם אינכם מועסקים על ידו יותר".

 

מדוע הטופס מונפק רק בחודש מרס?

 

"פקודת מס הכנסה נחקקה בתקופת המנדט הבריטי (1941). הפקודה עברה אמנם שינויים רבים, אך עדיין לא בוצעו התאמות מלאות לימינו. אנו רואים זאת בטפסי ה-106 הנחשבים היום לטפסים מיותרים. החוק גזר את הזמן ההגיוני המקסימלי להנפקת הטפסים, בהינתן שינויים והתאמות אפשריות. כלומר החוק העניק זמן סביר למעבידים לטפל בכלל הטפסים והחישובים שבוצעו ידנית, אך גם הגדיר את הזמן בו העובדים יקבלו את הטפסים ויוכלו להגיש את הדוחות שלהם. כיום, חברות רבות מנפיקות את טפסי ה-106 כבר בינואר או פברואר".

 

מדוע יש מעבידים שלא מנפיקים את הטפסים?

 

רגב משיב כי לעתים, זה משום שלהבדיל מהנפקת תלושי המשכורת החודשיים, הנפקת טפסי 106 נעשת אחת לשנה, דבר שמביא לחוסר מודעות. בנוסף הוא מציין, כי ארגונים וגופים רבים מנהלים שיח ישיר עם מס הכנסה ולרוב לא מבצעים עדכוני מס בזמן אמת, אלא רק לאחר צבירה משמעותית של שינויים. כמו כן, יש חשבי שכר חוץ משרדיים שלא נכנסים לרזולוציות מסוג זה ולעתים הסיבה היא אי הקפדה על חוקי מס הכנסה.

 

ממה נובעים ההחזרים?

 

"החזרי המס נוסעים בעיקר מכך שברמה החודשית, ניכוי המס במקור על ידי המעביד לא תואם את ההכנסה השנתית של העובד, דבר היוצר חוסר התאמה".

 

מהן הסיבות לחוסר התאמה?

 

"הפסקה ומעבר בין עבודות, אי קבלת מלוא הניכויים והזיכויים, טעויות אנוש, חוסר יכולת ליישם הנחות במס ועוד".

 

באופן כללי, מי זכאי להחזר מס?

 

"כל אדם ששילם מס הכנסה במהלך השנה ובסיומה מתברר כי חבות המס השנתית שלו נמוכה מסכום המס ששולם בפועל במהלך השנה".

 

מהן נקודות הזיכוי?

 

"סכומים המקוזזים מסך המס שעל העובד לשלם. הנקודות נקבעות אישית, בהתאם לקריטריונים הקבועים בחוק ומקנות 0.5-2.25 נקודות זיכוי בצבירה".

 

מהם הקריטריונים?

 

רגב מפרט שורה של קריטריונים - בהם בעיה רפואית של העובד או בת זוגו או מי מבני משפחתו מדרגה ראשונה, שינויים במצב אישי או משפטי, אבטלה, החלפת והפסקת עבודה ללא ביצוע תאום מס, תושבות, אישה עובדת, אקדמיים, בעלי תעודות מקצועיות ובעלי תעודת הוראה, חיילים משוחררים, בוגרי שירות לאומי, הורים, תושבים חוזרים, עולים חדשים וועד עובדים. 

 

אילו אישורים וטפסים צריך לשמור ולהציג כדי לזכות בהחזרים?

 

"עם טופס בקשת "החזר המס לשכירים" ממס הכנסה יש להציג מסמכים לגבי ההכנסות, הניכויים והזיכויים האישיים הנדרשים".

 

אלו טפסים אפשר להציג בכדי להחשיב נקודות זיכוי קיימות?

 

"טפסי 106, אישורים מהמוסד לביטוח לאומי בגין תשלומים ששולמו, אישורים מהרשות המקומית לגבי מקום מגורים במקרה של מגורים ביישובי ספר, טפסי 161 בגין פיצויים, אישורים רפואיים, אישורים שנתיים מקופות גמל וכדומה".

 

האם זה הכרחי?

 

"כדי לצבור ולהגדיל את גובה ההחזר רצוי להציג אסמכתאות רבות ככל שניתן - אך זה לא חובה. טפסי ההכנסות והניכויים לרוב יספיקו".

 

איך בודקים זכאות?

 

"היום קיימות בפני השכירים אפשרויות רבות ומגוונות: החל מפניה עצמאית אל מס הכנסה, דרך חברות להחזרי מס ורואי חשבון ועד לשימוש במערכות שבודקות בחינם את זכאותכם להחזר".

 

איך יודעים במי לבחור?

 

"תלוי עלות-תועלת. פנייה ישירה ועצמאית אל רשויות המס מצריכה זמן רב ויכולת התמודדות אל מול מערכת מסועפת ועלותה זולה. פנייה לרואי חשבון, יועצי מס ולחברות החזרי מס, שיעשו זאת בשבילכם, מקצרת את הזמן, אך עלותה גבוהה הרבה יותר (לרבות נגזרת מגובה ההחזר). שימוש בממשקים דיגיטאליים חדשים מקצרים את זמן ההליך ואף מייעלות אותו. בהתאמה עלותם קבוע וזולה משמעותית".

 

מתי ואיך מקבלים את ההחזר בפועל?

 

"לאחר הגשת המסמכים למס הכנסה, באם ימצא זכאות, הכסף מועבר ישירות ולרוב תוך 90 יום לחשבונכם האישי, בתוספת ריבית והצמדה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים