שתף קטע נבחר

לצפות בשביל החלב - מהבית

הטלסקופ הרשל, שנשלח למשימת מחקר בחלל לפני כשבע שנים, מביא תיעוד מחוץ למערכת השמש - היישר לסלון הבית. מדענים שניתחו את תוצאות המחקר, הצליחו למפות חלק משביל החלב וייצרו ממנו סרטון. והתוצאות - מרהיבות ביותר

כבר לא צריך לנסוע עד לפלנטריום בשביל לצפות בירח ומאדים - מהיום אתם יכולים לשבת במצפה כוכבים בסלון הבית. סוכנות החלל האירופית (ESA) פרסמה סרטון שבו ניתן לראות את שביל החלב כפי שלא נראה מעולם. הסרטון, שצולם על-ידי טלסקופ החלל הרשל, מציג לאורך 10 דקות תמונות פנורמיות עוצרות נשימה של פרטי פרטים מתוך שביל החלב כמו הגזים, שובלי האבק המרכיביםאותו ואפילו מרכזים בהם נוצרים כוכבים בשביל החלב.

 

 

מלאכת הכנת הסרטון לא הייתה פשוטה כלל. את אותן 10 דקות של סרטון, צימצמו המדענים - שהם חלק מצוות המשימה של הרשל בחלל, מתוך 900 שעות צילום. הצוות שאחראי על ניתוח הידע ששלח הטלסקופ הרשל, הרכיבו מכל צילומי הוידאו 70 מפות פנורמית נפרדות, שבעצם מציגות כשני אחוזים משטח שצולם. הטלסקופ עצמו, ששוגר למשימה ב-2009 - והיה פעיל כארבע שנים ויצא מכלל פעילות באפריל 2013, כיסה בעצם כ-40 אחוזים מכלל שביל החלב.    

 

הסרטון צולם מהאזור שבו זרוע אוריון (אחת משש זרועות המרכיבות את שביל החלב ועליה בעצם ממוקמת מערכת השמש), פוגשת את זרוע פרסאוס ובעצם ניתן לראות שם את החומרים המרכיבים את שביל החלב: גזים ואבק שנראים כמו ערפל ומהם גם מתהווים כוכבים חדשים. מבין המראות שנראים בתמונות הפנורמיות ניתן לראות את ערפילית הבועה שתועדה לראשונה על-ידי האסטרונום הבריטי ויליאם הרשל, שעל שמו נקרא הטלסקופ.

 

לצורך העניין - ערפילית זו נמצאת במרחק של 11,000 שנות אור מאיתנו ויושבת באזור קבוצת הכוכבים קסיופאה. עוד ניתן לראות את ערפילית טלף החתול שגם נתגלתה על-ידי האסטרונום הרשל לפני כ-180 שנים, ערפילית הנשר ועוד.

 

  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום:  ESA/Herschel/PACS, SPIRE/Hi-GAL Project
איפה זה כדור הארץ כאן?
צילום: ESA/Herschel/PACS, SPIRE/Hi-GAL Project
מומלצים