שתף קטע נבחר

חסידי הרב ברלנד הפגינו: "מצבו מידרדר"

הרב בן ה-80, שחשוד בעבירות מין, נעצר בדרום אפריקה לבקשת ישראל וחסידיו מחו מול השגרירות וטענו כי מצבו הבריאותי קלוקל: "הוא יכול להיות בבית, עם אזיק אלקטרוני". לדבריהם, הקונסול הבטיח לעדכן את איש הקשר שלו בטענותיהם

 

 

מאות מתלמידי הרב אליעזר ברלנד קיימו הבוקר (ב') תפילת חג הפגנתית מול בניין שגרירות דרום אפריקה ברמת גן, במחאה על מעצרו ביוהנסבורג והחזקתו "בתנאים מחפירים", כהגדרתם, במהלך ימי הפסח. לדבריהם, הם ביקשו מהקונסול לפעול לשחרורו, והוא אף הכניס אותם פנימה, אך אמר כי הנושא אינו בסמכותו.

 

דוד שמבר, מחסידיו של הרב ברלנד, אמר כי העלו בפני הקונסול את מצבו הרפואי של הרב. "הרב נמצא במצב מאוד קשה בריאותית. הוא בן 80, הבריאות שלו מידרדרת, הוא צריך באופן דחוף את התרופות והאוכל שלו בזמן", אמר. "הרב צריך לקבל סיוע אנושי בסיסי, הוא לא צריך להיות דווקא בכלא עכשיו אלא יכול להיות גם כן במעצר בית עם צמיד אלקטרוני".

 

 

הרב אליעזר ברלנד ()
הרב אליעזר ברלנד

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)
 

לדברי שמבר, הקונסול אמר כי יכתוב את הדברים וישלח לאיש קשר מטעם המדינה כדי שיטפלו בזה בדחיפות. "אנחנו מתעסקים בעיקר בהידרדרות הבריאותית. שמענו שהוא בסכנה של ממש. שיקבל רופא נייטרלי שיבדוק אותו, ולא אינטרסנט", אמר החסיד. "הקונסול אמר לנו שבית משפט של דרום אפריקה לא נגוע ושהם יסתכלו בעניין של הרב. אם הוא חף מפשע, כמו שאנחנו יודעים – לא יקרה שום דבר".

 

הרב ברלנד בן ה-80, מנהיג מרכזי בחסידות ברסלב וראש קהילת "שובו בנים", נמלט מהארץ לפני כשלוש שנים לאחר

 שנחשד בניצול מיני של נשים, ובהן קטינה, שביקשו את ברכתו ועצתו. ברלנד נדד עם מאות מחסידיו בין מדינות שונות מחשש כי יוסגר לישראל. הוא נעצר בפרבר של יוהנסבורג לבקשת ישראל שביקשה את הסגרתו, ובעקבות תיאום הדוק בין משטרת ישראל למשטרת דרום אפריקה.

 

הפרשה החלה בעדות של אחד מבני קהילת "שובו בנים", מהפלגים המרכזיים בחסידות ברסלב. לפי אותה עדות הוא תפס את מנהיגה, הרב ברלנד, ואת אחת הנשים בה, כשהם במצב אינטימי. כעבור כמה חודשים החלו להצטבר במשטרה תלונות נגד הרב הבכיר על הטרדות מיניות כלפי כמה מנשות הקהילה - והוא עזב את הארץ.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
הפגנת המחאה של החסידים, הבוקר ברמת גן
צילום: מוטי קמחי
מומלצים