שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  פתאום כולם חברים של טראמפ
  יריביו המושבעים במפלגה לא הצליחו להתאחד לעומתו. גם המחאה הבוטה של מתנגדיו בקליפורניה לא סימנה את תחילתה של תנועה המונית נגד דונלד טראמפ, אלא היוותה תקלה מקומית. משהבינו מתחריו שלא ניתן לעצור אותו, לא נותר להם אלא לחבור אליו. ואיזה קלף שומרים אנשיו לניגוח קלינטון?

   

  קליפורניה: טראמפ נואם, ובחוץ הפגנה אלימה

  קליפורניה: טראמפ נואם, ובחוץ הפגנה אלימה

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  הקרוסלה הפוליטית של המפלגה הרפובליקנית במרוץ לנשיאות עדיין לא נעצרה, אבל היא קרובה לכך מאוד: ביום שלישי, לאחר שיספרו את הקולות באינדיאנה, יוכל דונלד טראמפ להתרווח על הכיסאות המוזהבים בסגנון לואי ה-14 בביתו בניו יורק ולומר לאשתו מלניה שהיא צדקה כשאמרה לו בתחילת הדרך, "אם תתמודד, אתה תנצח".

   

  במהלך המרוץ חישב טראמפ את המסלול שלו להשגת 1,237 הצירים הדרושים לקבלת המינוי דרך אינדיאנה. אולם עתה, אחרי שניצח בחמש המדינות שבחרו בו בשבוע שעבר, אינדיאנה כבר לא הכרחית: הוא יוכל לסיים את אגירת הצירים בקליפורניה, שתבחר ב-7 ביוני, ובעוד כמה מדינות קטנות שנותרו, עד תום עונת הפריימריז במחצית חודש יוני.

   

  דונלד טראמפ. מי האמין שיגיע רחוק כל כך? (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  דונלד טראמפ. מי האמין שיגיע רחוק כל כך?(צילום: רויטרס)

  כאשר יצא לדרך, לא האמינו ראשי המפלגה הרפובליקנית שיצליח להגיע רחוק כל כך. הם כינו אותו "ליצן", אמרו שהוא מתנהל כמו בדיחה, וגם השועלים הפוליטיים במפלגתו, שיודעים לחשב ולשער מועדים של תחילתן או סיומן של קריירות פוליטיות, העריכו כי הוא יצא בעיקר למסע של ליטוף מפנק לאגו עצום הממדים שלו, ויחזור הביתה לאחר התמודדות בכמה מדינות, כדי שיוכל להוסיף לרזומה שלו גם את העובדה שהתמודד לנשיאות.

   

  המועמד שלא ניתן לעצור

  הם לא העריכו נכון את נחישותו. בדיוק כפי שלא הבחינו בזעם שהצטבר אצל בוחריהם, שעבורם החלום האמריקני הפך יותר ויותר בלתי ניתן להשגה. בשל העיוורון שלהם טראמפ נישא על גלי הזעם, התסכול והרצון לנפץ את השיטה שהותירה אותם מאחור. טראמפ זיהה מה שהם לא היו מסוגלים לזהות כי היו עסוקים בתקיעת מקלות בגלגלי העשייה של אובמה ובהכפשתו, ולא הקדישו רגע למחשבה על מועמד שראוי להתאחד סביבו. זאת כדי שאחד כמו טראמפ, שהוא לא רק איום על המפלגה הרפובליקנית אלא סכנה לאמריקה כולה, יוכל לדהור קדימה כמעט באין מפריע. לא היה אחד במפלגה הרפובליקנית שצפה שטראמפ ישרוד פוליטית את החורף, והנה מתחת לאפם הוא הגיע לאביב, עטור ניצחונות, מועמד שבשלב הזה לא ניתן לעצירה.

   

  בסוף השבוע התעוררה מחדש התקווה שדווקא הרחוב יעצור אותו. המונים אינם רוצים לראות מועמד שמביא לזירה סממנים פאשיסטיים ובז לערכיה המובהקים של אמריקה. בקליפורניה, המדינה שתערוך פריימריז בתחילת יוני, זה ניכר.

   

  טראמפ מובל בשביל צדדי עקב ההפגנה

  טראמפ מובל בשביל צדדי עקב ההפגנה

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  טראמפ חומק ברגל ()
  טראמפ חומק ברגל

  שיירת הלימוזינות של טראמפ עצרה מול מאות המפגינים שחסמו את כניסתו למלון בקליפורניה, שם התכונן לשאת נאום בפני הוועידה הרפובליקנית המקומית. סוכני השירות החשאי סייעו לו בדחיפות קלות להתגבר על המכשולים ולהגן עליו מפני מטחי העגבניות והביצים שהכינו לו המפגינים. הם גם הניפו כרזות בגנות הגזענות שהוא מייצג.

   

  טראמפ קיבל טעימה קטנה ממה שצפוי לו בחודש הבא, כאשר יגביר את הקמפיין בקליפורניה כדי לנצח בפריימריז במדינה הגדולה ועתירת הצירים. "הלכנו מתחת לגדרות, פסענו דרך הגדרות, הרגשתי כאילו אני חוצה את הגבול", סיפר לאחר שהצליח לבסוף להגיע לאולם הנשפים לשאת את נאומו. זאת, במדינה שבה הרפובליקנים מתעבים אותו קצת פחות מאשר את יריבו טד קרוז.

   (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

   (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

   (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)
  טראמפ ניער את האבק שדבק באריג המשובח של הז'קט שלו, ולמרות הבטחותיו להתחיל להישמע יותר נשיאותי ולשמור על צחות לשונו, ככל שמסתמן מעמדו כמועמד המפלגה לנשיאות, לא חלפו דקות ספורות ומול הקהל שנראה יותר כמי שבא להסתקרן מהסלבריטי מאשר להתלהב מהמועמד, הוא חזר לקלל. את מבקריו השמרנים הוא כינה "מגעילים ולוזרים" והתרברב כי בכלל אין לו צורך לאחד את שברי המפלגה הרפובליקנית: "בכנות, אינני צריך את תמיכתם. גם כך אנצח".

   

  לא חלפו שעות אחדות וטראמפ צייץ בחשבון הטוויטר שלו כי המפגינים נגדו היו "בריונים ופושעים, רבים מהם מקצועיים ועל גורמי אכיפת החוק לטפל בהם בתקיפות".

   

  הרוחות נרגעו. יכול להיות שהוא צדק, אבל עובדה היא כי ההפגנה נגדו ביום שישי בקליפורניה לא סימנה תחילתה של תנועה המונית נגדו, אלא היוותה תקלה מקומית, לפחות בינתיים. מסתבר כי טראמפ מיטיב להכיר את נפש מנהיגי הרפובליקנים: לא רק שלא הצליחו להעמיד מתמודד בעל שיעור קומה מולו, הם גם לא הצליחו להלהיב את הרחוב נגדו. רק לפני כמה חודשים נשבעו אלו בכל היקר להם לעשות הכול כדי להכשיל אותו. בימים האחרונים הלהט התפוגג, ככל שהתבהר כי הוא עתיד לנצח על אפם ועל חמתם.

   

  משלימים עם העובדה שידרוס את כולם

  בהתגנבות יחידים הם החלו להתייצב מאחוריו. לא בתמיכה מלאה, אלא בקריצה, בהבנה, כמו ג'ון ביינר. הם עברו לתקוף את טד קרוז, היריב, כדי שלטראמפ יהיה נוח יותר. המעבר התרחש ברגע שהבינו כי טראמפ מתחזק. הוא הסיר מעצמו את תווית הקוריוז ולא הולך לשום מקום. הם הבינו כי אם אינם יכולים להביס אותו, מוטב שיצטרפו אליו, שכן בקרוב הוא יהיה זה שיקבע גורלות פוליטיים במפלגה, ומי יודע, אולי זה שיחלק ג'ובים ממרומי כסאו בחדר הסגלגל.

   

  להקת הפוליטיקאים הרפובליקנים שקידמה בשאגות בוז ובתנועות ביטול את כניסתו למרוץ, החלה להשלים עם העובדה שהוא עומד לדרוס את כולם. לאט לאט הם נזכרים שבעצם בעבר הם היו חברים שלו ואף שיחקו איתו גולף. אפילו טד קרוז, יריבו המר, אמר השבוע כי באינדיאנה יוחלט מי יהיה המועמד. הוא לא אמר שיפרוש אבל גם הוא קרא את הסקרים המנבאים לטראמפ ניצחון משמעותי מחרתיים.

   

  קרוז, טראמפ וקייסיק (צילום: MCT, AP, ,AFP) (צילום: MCT, AP, ,AFP)
  קרוז, טראמפ וקייסיק(צילום: MCT, AP, ,AFP)

  כך, ראשי הרפובליקנים מביטים בהשתאות בשעטה של טראמפ לנקודה שבה יתחיל להנהיג אותם, ומכול הרעשים והאיומים שלהם לחסום אותו, לא נותר אלא אבק.

   

  ביום שישי פורסם סקר מפתיע: מרכז מייק דונס באידיאנה, הידוע באמינותו, קבע כי קרוז מוביל על טראמפ בפער דו ספרתי. על פי הסקר, קרוז מקבל באינדיאנה 45 אחוז ואילו טראמפ רק 29 אחוזים. כל הסקרים האחרים, מבלי יוצא מהכלל, צופים מצב הפוך, שבו טראמפ מנצח בפער שבין 9-5 אחוזים. אולם גם אם קרוז ינצח באינדיאנה, והסקר היחיד שצפה תוצאה כזו יתברר כמהימן, זה לא ישנה את מסלול דהירתו של טראמפ לפסגה. הוא נמצא במרחק נגיעה ממנה.

   

  אמנם אם לא יצליח לצבור בדיוק 1,237 צירים אלא כמה עשרות פחות, יכולים המשפטנים של המפלגה לטעון כי הוא לא המנצח. אבל ברגע שהתפוגגה רוח הקרב של הנהגת הרפובליקנים נגדו וכולם כבר מחפשים את קרבתו, קשה יהיה לצפות מצב שבו יש לו קצת פחות מ-1,237 צירים, אבל הרבה יותר מאשר לשני המתמודדים מולו, קרוז וקייסיק, ואז המפלגה תמנע ממנו את המינוי. מצב כזה יכול להביא למלחמת אזרחים בוועידה - אם תומכי טראמפ יעלו בהמוניהם על הבמה ומשם יכולות המהומות להתרחב לרחבי ארצות הברית.

   

  טראמפ נגד קלינטון. מי שונא נשים? (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  טראמפ נגד קלינטון. מי שונא נשים?(צילום: EPA)
   

  בתוכנית נגד קלינטון: מוניקה לווינסקי

  עתה נמצא טראמפ עם הפנים להילרי קלינטון. מבחינתו קרוז וקייסיק לא שווים מתקפות מצדו, המשימה שלו היא לאגור כמה שיותר תחמושת בקרב האמיתי המצטייר עתה: הוא מול קלינטון. על אופיו של הקרב הזה מצדו של טראמפ רמזה שלשום היועצת הבכירה שלו, קתרין פירסון, שאמרה בראיון לרשת MSNBC כי הם מתכננים להביא לזירה את מוניקה לווינסקי כדי לנגח את קלינטון.

   

  מוניקה לווינסקי. תגוייס נגד קלינטון? (צילום: ענת מוסברג) (צילום: ענת מוסברג)
  מוניקה לווינסקי. תגוייס נגד קלינטון?(צילום: ענת מוסברג)
   

  "בעינינו זה משחק הוגן", אמרה. "זה תלוי רק בהילרי. היא משחקת עכשיו על כרטיס האישה. היא כינתה את טראמפ סקסיסט. אם זה המשחק, כדאי להזכיר לבוחרים מה עשה בעלה ביל קלינטון למתמחה בבית הלבן בשם מוניקה לווינסקי".

   

  אחרי שקלינטון כינתה את טראמפ "סקסיסט" לפני כמה שבועות, הוא הגיב על כך בזעם ואמר, "ביל קלינטון הוא מנצל הנשים הגדול ביותר של כל הזמנים". מאז שניהם לא שבו לנושא אולם עתה, כאשר הילרי קלינטון מדגישה את העובדה שהיא רצה למען נשים ובשמן, ואף מנסה להציג את טראמפ כמי שלא ידאג לזכויותיהן, מתכננים בקמפיין של טראמפ מתקפה חזיתית שבמרכזה סיפורה של לווינסקי. אז תיאלץ קלינטון לקבל החלטה קשה: או להבדיל עצמה מבעלה ככל הניתן, ולהפסיק לשחק את תפקיד האישה הטובה ולפיכך גם להרחיק אותו מהקמפיין, או - למנות אותו למתאגרף מול טראמפ, בעודה מביטה קדימה בהתעלמות כביכול.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים