שתף קטע נבחר

אסד תוקף בנשק כימי ומצפצף על המערב בחסות רוסיה

שימושו המחודש של הנשיא הסורי בנשק כימי נגד כוחות המורדים, על אף שנטען כי מצבורי הנשק הוצאו לחלוטין מסוריה, אישש את החששות בישראל. כבר בינואר אישר גורם אופוזיציה סורי ל-ynet כי אסד לא חדל ממעשיו. כעת רוצים בירושלים שהמסר יעבור לבית הלבן ולקרמלין

נשיא סוריה בשאר אסד חזר לסורו. הוא מפעיל במלחמתו נגד המורדים בסוריה נשק כימי קטלני. מדובר בגז סארין, שכמות לא גדולה ממנו על העור או בריאות גורמת למוות מיידי.

 

אמנם, אסד הפעיל את הנשק הזה נגד לוחמי דאעש שמאיימים לכבוש שני שדות תעופה חשובים במיוחד ממזרח לדמשק, סמוך לעיירה רוטה, אבל עצם הפעלת הנשק מהווה הפרה בוטה של ההסכם בין סוריה לרוסיה בארצות הברית, שנחתם רק לפני שנתיים וחצי ולפיו אמור היה המשטר בסוריה להתפרק מכל הנשק הכימי שברשותו.

פקחי או"ם מפרקים מצבור נשק כימי בסוריה. בפועל אסד מחזיק עדיין בנשק (צילום: EPA) (צילום: EPA)
פקחי או"ם מפרקים מצבור נשק כימי בסוריה. בפועל אסד מחזיק עדיין בנשק(צילום: EPA)

בתמורה לחתימת הסכם זה נמנעה ארצות הברית מלתקוף את מאגרי הנשק הכימי של צבא סוריה, כפי שהנשיא אובמה הודיע שיעשה – ואחר כך חזר בו וחתם הסכם עם הרוסים.

 

נשיא ארצות הברית ברק אובמה ראה בהסכם ההוא עם הרוסים הוכחה לכך שבדיפלומטיה אפשר להשיג הרבה יותר מאשר באמצעים צבאיים, ואמנם הסכם הנשק הכימי עם סוריה נחשב לאחת ההצלחות הבודדות של ארצות הברית בחמש ומשהו השנים הארוכות של מלחמת האזרחים הרצחנית שם. כעת נראה שההסכם על פירוק הנשק הכימי, שבו השתבחו במערב וברוסיה כאחד, יושם רק באופן חלקי.

 

בישראל טענו כל הזמן שאסד שומר לעצמו מאגר חבוי קטן של נשק כימי קטלני, תקני, שאותו ישמור למקרה שמשטרו יעמוד על סף קריסה ולא תהיה לו ברירה. מסתבר שההערכה הזאת הייתה מחמירה מדי. אמנם אסד שמר לעצמו נשק כימי ליום פקודה, אבל הוא הפעיל אותו גם כשלא נשקפת לו ולמשטרו סכנה מיידית. הסיבה לכך שאסד מפעיל את הנשק עכשיו היא שהנוכחות הרוסית בסוריה מעניקה לו ביטחון עצמי וגם חסינות. במילים פשוטות – אסד בחסות הרוסים מצפצף על מה שאמרו במערב ועל המוסדות הבינלאומיים.

התקיפות הכימיות נמשכות (צילום: AP) (צילום: AP)
התקיפות הכימיות נמשכות(צילום: AP)

כמו בפעמים שבהן אסד הפעיל נגד נשק כימי מסוג סארין ב-2012 וב-2013, גם הפעם הידיעה הראשונה בעניין זה מתפרסמת בתקשורת הישראלית.

 

בינואר האחרון אמר גורם אופוזיציה סורי שמעורה היטב בסוגיית השימוש בנשק הכימי במלחמת האזרחים בשיחה עם ynet כי יש אינדיקציות לכך שבשנה האחרונה נעשה שימוש בגז סארין מצד המשטר.

 

האמירה המכוונת שהוביל להסכם פירוק הנשק

ב"הארץ" דווח הבוקר (ב') כי הנשק הכימי הופעל על ידי אסד לפני פחות משבועיים. החשש מפני נשק כימי שבידי אסד הדיר שינה מעיני הממסד הביטחוני בישראל שנים רבות, וזו גם הסיבה שהציבור בישראל צויד בערכות אב"כ ובציוד אחר להתגוננות מפני נשק כימי. לכן מיהרה ישראל להתריע בפני ארצות הברית ב-2013, תחילה בסתר ואחר כך בגלוי, שאסד טובח באזרחי ארצו בעזרת נשק כימי.

 

ההתרעה הגלויה נעשתה אחרי שממשל אובמה התעלם מההתרעה החשאית שקיבל מישראל. ראש חטיבת המחקר באמ"ן לשעבר, תת-אלוף (במילואים) איתי ברון, הוא שהודיע לפני שלוש שנים על כך בפומבי בכנס של המכון ללימודים אסטרטגיים באוניברסיטת תל אביב. בהתחלה נראה היה שזו דליפת מידע מסווג, אבל אחר כך התברר שמדובר באמירה מכוונת של קצין בכיר בצה"ל שנועדה להניע את הממשל האמריקני לפעול. ואכן, שחרור המידע עשה את שלו והביא להסכם על פירוק הנשק הכימי בסוריה. בישראל נשמו לרווחה, אבל חשדו שאסד מסתיר משהו. והנה, לפני זמן קצר התברר שאכן החששות התאמתו. לכן כנראה משחררת ישראל את המידע.

הכדור במגרש שלהם. אובמה ופוטין (צילום: gettyimages, EPA) (צילום: gettyimages, EPA)
הכדור במגרש שלהם. אובמה ופוטין(צילום: gettyimages, EPA)

אסד אמנם משתמש מאז 2013 בגז כלור מדולל נגד מטרות אזרחיות, אולם הקהיליה הבינלאומית לא הגיבה מפני שגז כלור מדולל לא נחשב נשק כימי. צריך גם לומר שדאעש השתמש לא אחת בנשק כימי בתקופה האחרונה נגד המורדים הכורדים הנלחמים בו. אבל כל אלה אין בהם כדי להפוך ללגיטימי את השימוש בנשק כימי מסוכן, כמו גז סארין, על ידי המשטר הסורי.

 

כידוע, שימוש בנשק כימי בסוריה, על ידי מי מהצדדים, נחשב בעיני ישראל כאחד משלושת הקווים האדומים. אם ייעשה שימוש בנשק כימי סמוך לגבול עם ישראל, או נגד מטרות בתוך שטח ישראל, כך אומרים במערכת הביטחון, זה מבחינתנו יגרור תגובה צבאית קשה עד כדי מלחמה.

 

ישראל דואגת להציב עובדות אלה בפני פוטין ואובמה ולומר להם: אתם אמורים להיות אחראיים שבידי אסד לא יהיה יותר נשק כימי, והנה ההוכחה שהוא השתמש בנשק כזה לפעול. מעניין יהיה לראות עכשיו איך יגיבו בקרמלין ובבית הלבן על החשיפה הישראלית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
קורבן לנשק כימי בסוריה
צילום: רויטרס
מומלצים