שתף קטע נבחר

"חולם לקנות בסופר", ניצולי השואה מבקשים אוכל

מתנדבת ב"עמותה לעזרה מיידית לניצולי שואה" מספרת על הבקשה של עשרות אלפי ניצולים שחיים מתחת לקו העוני למזון, וקוראת למתנדבים בני 60 ומעלה לבוא לעזור

בשיתוף "מגדלי הים התיכון"

 

כ-45,000 ניצולי שואה חיים מתחת לקו העוני בישראל. הבקשה הנפוצה ביותר שאיתה נפגשתי כמתנדבת בעמותה היא בקשה שחוזרת על עצמה כמעט באותן המילים, "הייתי רוצה להכנס פעם אחת לסופר ולשים דברים בעגלה מבלי לפחד שבקופה לא יהיה לי לשלם".

 

"אף פעם בחיים לא יכולתי לעשות את זה ואני רואה אנשים עם עגלות סופר מלאות בדברים שבחיים לא טעמתי. אני חולם לפעמים שאני הולך בסופר וגם אני ממלא עגלה בכל הדברים". הלב נקרע.

  

עוד במדור 60 פלוס:
התלבטויות דור שני לשואה: איך לשמור על הזיכרון
מניסיון חייהם: מה עושה אותנו למאושרים באמת?

ההבדל המפתיע בין דיכאון בגיל מבוגר לצעיר  

 

מבקשים רק אוכל

מזון, הדבר הבסיסי ביותר שאדם מבקש לעצמו הוא בקשה חוזרת מפי האנשים איתם אני נפגשת. הם לא מבקשים מותרות או פינוקים רק ביטחון שיהיה להם מה לאכול מחר.

 

לפני כשבועיים קיבלתי במשרד העמותה טלפון, "אני רוצה למות" אמרה לי ר' ניצולת שואה עדינה ושברירית שאני מכירה. ר' לא סובלת מדיכאון אלא ממחסור כספי. היא אינה יודעת אם מחר יהיה לה אוכל או כסף לתשלום חשבון חשמל. "העמותה לעזרה מיידית לניצולי השואה" שולחת ל ר' באופן קבוע מצרכים, אבל בגלל המצב הכספי של העמותה הפסקנו לשלוח כרטיסי מזון בהיקף שנהגנו בעבר, לצערי.

 

ברור לי ולכל מתנדבי העמותה כי עבור ר' וניצולי שואה נוספים כרטיסי המזון הם לא רק אוכל אלא גם כבוד עצמי. היכולת לבחור את המצרכים שהניצולים היו רוצים לבחור ממדפי הסופר כאנשים עצמאיים.

 

אנשים אלה, בעלי החינוך האירופי מתביישים לבקש אנחנו כבר יודעים ומכירים. "מה שתרצו", הם אומרים בבושה כשמתנדב מתחנן לדעת מה חסר להם בבית.

 

כמובן שבלתי אפשרי להשאר אדישים. לאחר ששמענו את הדברים הקשים של ר' שלחנו מה שאפשר היה בתווי קניה, בכדי להוריד את הסטרס הנפשי עקב חוסר הוודאות האם יהיה לה מה לאכול בחודש הקרוב. הלוואי ויכולנו להבטיח לה שמעכשיו היא תקבל תווי מזון באופן קבוע לתמיד ולעולם לא תהיה במצב של חוסר ביטחון האם יהיה לה כסף ליוגורט או ירקות.

 

פרויקט מיוחד למימון מזון

בעקבות המצב הצלחנו לעלות לפני כיומיים פרויקט מיוחד למימון כרטיסי מזון לניצולי שואה. מתוך תקווה לגייס מספיק כסף בכדי להעביר כרטיסי מזון ל ר' ולעוד מאות ניצולי שואה נזקקים ולהבטיח להם אוכל בביתם בחצי שנה הקרובה, לפחות עד ראש השנה. 

עוזרים בדברים הבסיסיים

אבל זהו רק פרויקט אחד. כל השנה אנחנו משתדלים להיות קשובים לצרכי הניצולים. העזרה שלנו היא בדברים הכי בסיסיים. אוכל מוכן, מצרכים, הסעות לבתי חולים ולרופאים, תיקונים בסיסיים ושיפוץ בתים, סיוע בייעוץ רפואי מיוחד, ליווי לטיפולים בבית חולים ושהייה לצד מיטת ניצולי שואה בודדים המאושפזים בבתי חולים.

דייב, מתנדב העמותה מתקן סתימה בכיור בביתו של ניצול שואה (צילום: העמותה לעזרה מיידית לניצולי שואה) (צילום: העמותה לעזרה מיידית לניצולי שואה)
דייב, מתנדב העמותה מתקן סתימה בכיור בביתו של ניצול שואה(צילום: העמותה לעזרה מיידית לניצולי שואה)

מגשימים חלומות

העמותה מפעילה גם פרויקטים מיוחדים במינם כמו הגשמת משאלה מיוחדת של ניצולי שואה. בין המשאלות שכבר הוגשמו, ארוחת ליל סדר לניצולים בודדים, מימון ביקור בת של ניצולת שואה שחיה בחו"ל בתנאים קשים ולא יכלה להגיע לארץ, איתור קרובי משפחה וחברים שאבד איתם הקשר, מימון טיפול רפואי מציל חיים בבעל חיים אהוב וגם לשמחתנו הגשמנו את הבקשה לקנייה בסופר והפתענו מספר נזקקים בכך שלקחנו אותם לסופר ואמרנו להם, "תשימו כל מה שאתם רוצים בעגלה ואל תדאגו לגבי התשלום. ממש ממש כל מה שאתם רוצים פשוט תשלחו את היד ותשימו בעגלה".

 

ארוחת ליל הסדר שאורגנה מתרומות וריטה מרגשת את הנוכחים  (צילום: העמותה לעזרה מיידית לניצולי שואה) (צילום: העמותה לעזרה מיידית לניצולי שואה)
ארוחת ליל הסדר שאורגנה מתרומות וריטה מרגשת את הנוכחים (צילום: העמותה לעזרה מיידית לניצולי שואה)

חוגגים יום הולדת לארנסט. ניצול שואה בודד בן 91 ששנים לא חגג את יום הולדתו (צילום: העמותה לעזרה מיידית לניצולי שואה) (צילום: העמותה לעזרה מיידית לניצולי שואה)
חוגגים יום הולדת לארנסט. ניצול שואה בודד בן 91 ששנים לא חגג את יום הולדתו(צילום: העמותה לעזרה מיידית לניצולי שואה)

מחפשים מתנדבים בני 60+

אנחנו פועלים על בסיס מתנדבים בלבד וזקוקים נואשות למתנדבים נוספים. כיום יש כ-5,000 מתנדבים בכל רחבי הארץ שמתנדבים כשעתיים אחת לשבוע, בימים ושעות גמישים במבחר רב של פעילויות.

 

אולם הבעיה הענקית שלנו הוא בצוות הניהולי. הצוות הזה בנוי כולו על מתנדבים שנותנים יותר זמן ויכולים לסייע באופן רציף בריכוז חלק מהפעילות הענקית של העמותה.

 

מנסיון העבר, המתנדבים האידיאלים ביותר למטרה זו הם בני שישים ומעלה המקדישים ימים שלמים כל אחד בתחומו לסייע בניהול העמותה.

 

כך למשל מתנדבת גמלאית שהייתה עובדת סוציאלית מרכזת חלק מהקשר הראשוני וריכוז המתנדבים לחלק מניצולי שואה.  או מתנדבת אחרת בת יותר משישים בעלת רקע בניהול שמסייעת בניהול ולוגיסטיקה.

 

מתוך ניסיון זה, העמותה מבינה שהעתיד של העזרה לניצולי השואה בארץ טמון במתנדבים בני שישים ומעלה.

 

אני מבקשת לקרוא לבני השישים בעלי זמן פנוי היכולים להתחיל להתנדב בבית העמותה בתל אביב. אנחנו מחפשים אנשים עם אהבת אנוש, יכולת לדבר שעות בטלפון בסבלנות ולענות במייל לפונים לעמותה וכן בעלי כישורי לוגיסטיקה, ניהול וארגון.

 

איך מתחילים? בגלל שכולנו מתנדבים בעמותה ואין אף אחד בשכר, כל הליך קליטת המתנדבים החדשים נעשה באמצעות הפייסבוק או המייל ואין אפשרות לשיחות ארוכות בטלפון. פשוט צריך ליצור קשר.

 

לפרטים נוספים והתנדבות אנא פנו לעמותה דרך דף הפייסבוק של העמותה  או במייל help1945@gmail.com

 

הכותבת הינה מתנדבת ב"עמותה לעזרה מיידית לניצולי שואה"

 

 

בשיתוף "מגדלי הים התיכון"

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מגדלי הים התיכון
צילום: העמותה לעזרה מיידית לניצולי שואה
רעבים לאוכל גם בישראל
צילום: העמותה לעזרה מיידית לניצולי שואה
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים