שתף קטע נבחר

חמאס: "צה"ל יסיג כוחותיו מעזה בתמורה להפסקת הירי"

לאחר סדרת ירי פצצות מרגמה לעבר כוחות צה"ל ותקיפות חיל האוויר ברצועה, בכיר חמאס מוסא אבו מרזוק טוען כי מצרים תיווכה בין הארגון לישראל. במסגרת ההסכם, הפלגים בעזה יפסיקו את ירי הפצמ"רים בתמורה להוצאת כוחות צה"ל מהרצועה. בישראל טרם הגיבו

 

אחרי יום מתוח בגבול הרצועה, האם אנחנו בדרך לרגיעה? מקורות ברצועת עזה מסרו הלילה (ה') כי צה"ל החל להסיג את כוחותיו מהשטח בחיפוי של מזל"טים. הסגת הכוחות החלה לאחר שסגן ראש הלשכה המדינית של חמאס, מוסא אבו מרזוק, הודיע כי צה"ל ייסוג בתמורה לנצירת האש של הפלגים השונים בעזה. לטענת חמאס, ההסכם הושג באמצעות תיווך של מצרים בין הצדדים. בישראל הכחישו את הודעת חמאס. גורמים בכירים בצה"ל מסרו ל-ynet כי לא מוכרות שום הסכמות על נסיגת כוחות צה"ל מהפרימטר הביטחוני.

 

חמש פצצות מרגמה נורו אתמול משעות הבוקר לעבר כוחות צה"ל הפועלים בקרבת גדר הגבול. צה"ל הגיב בירי פגזים מטנקים לעבר עמדות צבאיות של חמאס ובשעות הערב תקף חיל האוויר חמישה יעדים בדרום הרצועה באזור שדה התעופה דהניה ליד רפיח.

 (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
(צילום: רועי עידן)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
"מה שקורה על הגבול המזרחי של רצועת עזה הוא ניסיון ישראלי לכפות עובדות חדשות בעומק של יותר מ-150 מטרים מהגבול", אמר אבו מרזוק. "זה מה שגרם לאנשינו להיכנס לעימות וזאת כדי למנוע מהדחפורים והכלים שלהם מלייצב או לקיים את הנוהל הזה. החלו מגעים עם המצרים שפרשו את חסותם על הסכם הפסקת האש האחרון. התגובה שלהם היתה מהירה ורצינית והחזירה את המצב למה שהיה קודם לכן".

 

בצו שטח צבאי סגור נאסרה בעקבות האירועים תנועת אזרחים מצומת סעד, דרך קיבוץ נחל עוז, ועד לגבול עם הרצועה, הנושק לשכונת סג'עייה, מחשש להמשך הירי. תנועת תושבי נחל עוז מותרת באזור זה. מדובר בצעד שננקט בימי הסלמה בשל קרבת האזור לגבול אך נחשב לחריג מאז צוק איתן. 

 

בצה"ל העריכו כי הירי לאורך היום היה מכוון ישירות נגד כוחות צה"ל שפועלים במרחב הגדר עם כלים הנדסיים בניסיונות לאתר מנהרות התקפיות נוספות שחדרו לישראל. מדובר למעשה בפעם הראשונה מאז צוק איתן שחמאס יורה בעצמו לעבר ישראל לאחר שאכף את הפסקת האש ביתר שאת בשנה וחצי האחרונות.

 

פעילות זו מתבצעת בשורת מוקדים לאורך גבול הרצועה מאז צוק איתן, אך רק ביממה האחרונה זכתה לתגובה אלימה מצד הפלסטינים. בישראל הבהירו אמש כי בכוונת צה"ל להמשיך בפעילות זו שמתרחשת סמוך לגדר, ולכן העריכו שירי הפצמ"רים יימשך גם בימים הקרובים. לכן הערכה בישראל שהטפטוף ההדדי הזה יימשך גם בימים הקרובים.

עשן מיתמר מסג'עייה ()
עשן מיתמר מסג'עייה

בחמאס חששו שהנכס האסטרטגי והמשמעותי ביותר שלהם נגד ישראל, המנהור ההתקפי חוצה הגדר, יאותר ויושמד בחודשים הקרובים על-ידי ישראל, בשל פריצת הדרך הטכנולוגית הישראלית שהושגה בנושא, מה שבעבע עוד יותר את סיר הלחץ העזתי.

 

הזרוע הצבאית של חמאס פרסמה הודעה מיוחדת בעקבות ההסלמה בגבול הרצועה. בהודעה נאמר כי כי אנשי הזרוע לא יאפשרו להמשיך את התוקפנות הישראלית. "על ישראל לעזוב את שטח עזה מיד", אמרו בזרוע והאשימו כי הפעולות הישראליות הינן הפרה ברורה של הסכם הפסקת האש שהושג בסוף מבצע צוק איתן וכי הם מחשיבים אותן כתוקפנות חדשה על רצועת עזה.

 

הלחץ האזרחי בתוך הרצועה גובר וחמאס היה צריך לשחרר את הקיטור לכיוונה של ישראל ואין שיטה טובה יותר לעשות זאת מלחמם באופן מדוד את הגבול. אבל זו ככל הנראה רק הסיבה המשנית.

 

הסיבה המרכזית הייתה כנראה אחרת לגמרי. בחודש שעבר התגלתה המנהרה ההתקפית בדרום הרצועה. נתניהו וממשלתו לא שכחו להזכיר את היכולות הטכנולוגיות פורצות הדרך של מערכת הביטחון שסייעו במציאת אותה מנהרה. מהר מאוד קיבלה אותה מערכת מסתורית את השם הלא רשמי "כיפת ברזל של המנהרות".


פורסם לראשונה 04/05/2016 23:57

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
יום מתוח בגבול הרצועה
צילום: AFP
מומלצים