שתף קטע נבחר

הנגידה לרה"מ: יש סכנות בתקציב הדו-שנתי

נגידת בנק ישראל משמיעה קול: פלוג נפגשה לפני יומיים עם נתניהו כדי להזהירו מתקציב לטווח ארוך. לצד החסרונות מנתה גם יתרונות, אך ביקשה שגם אם הולכים למהלך כזה - כדאי להשאיר יותר רזרבות ולאפשר פתח לגמישות

נגידת בנק ישראל, ד"ר קרנית פלוג, נפגשה שלשום עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, והעלתה בפניו את כלל ההיבטים והסיכונים שקיימים בתקציב דו-שנתי.

 

כתבות נוספות בערוץ הכלכלה

 

ל"ממון" נודע כי הנגידה העלתה בפגישה את הסכנות בהנהגת התקציב הדו-שנתי, אך לא אמרה במפורש כי היא מתנגדת לתקציב כזה, שהונהג בישראל בעבר רק פעם אחת לשנתיים מלאות בתקופתו של שר האוצר יובל שטייניץ.

 

הנגידה הזהירה בעיקר מהאפשרות של אובדן השליטה על התקציב. לדבריה, אם הולכים לכיוון של תקצוב דו-שנתי חשוב להימנע מבעיות שנתגלו בעבר כמו צבירה של התחייבויות לאורך זמן.

 

לדברי פלוג, בתקציב דו-שנתי יכולת החיזוי היא יותר בעייתית ולצורך כך יש להשאיר יותר רזרבה בתוך התקציב. היא הוסיפה שהתקציב כרגע כולל הרבה מאוד סעיפים והתקציב הוא מאוד מפורט. היא ציינה כי ככל שהולכים לתקציב שמתייחס לטווח זמן יותר ארוך חשוב להשאיר יותר גמישות על ידי צמצום מספר הסעיפים.

 

"הסתכלות קדימה"

לדברי קרנית פלוג, "מאוד חשוב, בכל תקציב, בוודאי לתקציב עם אופק יותר ארוך, שהתקציב יתמקד כבר היום באתגרים של הטווח הארוך. אם מדברים על סדרי עדיפויות וטיפול או תמיכה במנועי הצמיחה, כשאנחנו עושים תקציב לאופק ארוך עוד יותר חשוב שהוא יתמקד בהסתכלות קדימה".

 

הסערה סביב הנהגת תקציב דו-שנתי נמשכה גם בימים האחרונים. רוב בכירי משרד האוצר מתנגדים בתקיפות להנהגת תקציב דו-שנתי ואף הביעו את דעתם על כך בשיחות בתוך המשרד. ראש אגף התקציבים, אמיר לוי, אף אמר כי הוא מתנגד להנהגת תקציב לשנתיים, נוכח הנזק שעלול להיגרם כתוצאה מכך למשק.

 

גם שר האוצר עצמו, משה כחלון, מתנגד להנהגת תקציב דו-שנתי, אולם ציין כבר פעמים אחדות כי אם לא יצליח לשכנע את ראש הממשלה להנהיג תקציב לשנת 2017 בלבד, לא תהיה ברירה אלא להנהיגו גם בשנת 2018, "כיוון שזה כתוב בהסכם הקואליציוני בין מפלגת כולנו לליכוד ואני נוהג לקיים הסכמים".

 

בנוסף, כלכלנים רבים הסתייגו מהנהגת תקציב דו-שנתי וכך גם חברי כנסת מהאופוזיציה שצפויים להצביע נגדו. גם יו"ר ועדת הכספים של הכנסת, ח"כ משה גפני, מתנגד עקרונית להנהגת תקציב דו-שנתי, וטרם קיים דיון בעניינו בוועדה, אך התבטא כבר כי "מאחר שזה כלול בהסכם הקואליציוני כנראה שלא תהיה לנו ברירה".

 

ראש הממשלה נתניהו מבקש להנהיג את התקציב לשנתיים, כדי להימנע ממצב של סחטנות ודיונים עם כל חבר כנסת לחוד, כאשר יש רק 61 חברי קואליציה מול 59 חברי כנסת באופוזיציה. באמצעות תקציב דו-שנתי הוא ימנע דיונים כאלה ויפחית את הסכנה לנפילת הממשלה בראשותו עקב אי-העברת התקציב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומוסקי
נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג
צילום: אלכס קולומוסקי
מומלצים