שתף קטע נבחר

מחדל משטרתי: כך זוכו נאשמים בקטטה בחוף

בחוף הומה אדם בת"א התפתחה קטטה בין גבר לבין שני הנאשמים, שלכאורה הקניטו את אשתו. אבל המשטרה לא הביאה עדי ראייה

בית משפט השלום בתל אביב זיכה לאחרונה מחמת הספק שני גברים שהואשמו בתקיפת מבלה בחוף ירושלים בתל אביב. השופטת הדסה נאור מתחה ביקורת על המשטרה והתביעה, שלא זימנו אף עד ראייה והסתמכו על עדות המתלונן בלבד.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

ביום האירוע ישב המתלונן בחוף עם אשתו, חברה שלה ואמה של החברה. לידם ישבה חבורת גברים שככל הנראה דיברה בערבית בקול רם. בשלב מסוים הפנתה אשתו את תשומת לבו לכך שאחד מהם זורק לעברה הערות. הבעל ניגש לחבורה ושאל: "מי קילל את אשתי?", ולאחר מכן החלה קטטה בין הצדדים.

 

מנקודה זו הדעות נחלקו הגרסאות בנוגע להמשך האירוע. כתב האישום ייחס לשניים מהחבורה תקיפה בנסיבות מחמירות, אך מבלי לפרט את גרימת החבלות. בעדותו טען המתלונן כי נאשם אחד החזיק אותו בזמן שהנאשם השני הכה אותו, באגרופים ואחר כך במוט ברזל.

 

לעומת זאת, הנאשמים טענו כי המתלונן הניף את מוט השמשייה שאחז בידו לעבר אחד מהם וניסה לתקוף אותו. בשל כך, הסבירו, אחד מהם תפס את המוט ודחף אותו לעבר המתלונן, כאקט של הגנה עצמית.

 

אף שהאירוע התרחש במקום הומה אנשים, איש לא זומן לעדות מעבר למתלונן ולנאשמים, והשופטת הדסה נאור כתבה בהכרעת הדין: "התרשמתי שהמתלונן העיד מתוך אמונה ושכנוע פנימי עמוק שהנאשמים וחבריהם הטרידו את המתלוננת בשריקות ובהטחת אמירות והערות פוגעניות. יחד עם זאת, גרסתו כאמור לא נתמכה בעדויות נוספות, אף לא של חברי הקבוצה שישבה במחיצתו ובהן ידידתה של המתלוננת ואמה".

 

השופטת העירה שלא ניתן לשלול לחלוטין את גרסת הנאשמים, שלפיה דיברו וצחקו בערבית, וייתכן שהמתלונן פירש את התנהגותם כמכוונת נגד המתלוננת, בעוד שהם לא התכוונו לכך.

 

"עדותו של הנאשם הינה בבחינת עדות יחידה", הזכירה השופטת, "כשנוכח מחדלי חקירה לא ניגבו עדויות מעדי ראייה אובייקטיביים, שנכחו במקום ויכלו לשפוך אור על מה שהתרחש".

 

השופטת הוסיפה שעדות המתלונן דלה בפרטים, כך שלא ניתן לבסס עליה הרשעה בפלילים. כך למשל, הוא לא תיאר את אופי המכות או מיקומן, פעם דיבר על אגרופים ובשלב מאוחר יותר דיבר על מוט ברזל.

 

"נטל ההוכחה מוטל על המאשימה, ובהעדר ראיות תומכות בעדותו של המתלונן, הן כתוצאה מאי התייצבות המתלוננת להעיד והן נוכח מחדלי החקירה, כשלא נגבו ולא הובאו עדי ראייה נוספים ולמצער הידידה ואמה ו/או עדי ראייה אובייקטיביים שהיו נוכחים באירוע, אני מתקשה לבסס הרשעה על יסוד עדותו היחידה והלקונית של המתלונן", הבהירה השופטת, וזיכתה את הנאשמים מחמת הספק.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ המאשימה: עו"ד שירי חבה
  • ב"כ הנאשמים: עו"ד רמזי קסיס, עו"ד איתן און
  • עו"ד שחר שוורץ ממשרד עו"ד כהן-שוורץ עוסק בתחום הפלילי
  • הכותב לא ייצג בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים