שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  "צריך לקצץ בסמכויות יו"ר ההתאחדות"
  עו"ד אוהד סול שפירסם חוות דעת משפטית על פרשת הגרעון בהתאחדות נקב בביקורת קשה נגד התנהלות הארגון וקרא לרפורמה: "חלובה פעל כגזבר כבוד מבלי שהבין מה תפקידו. מבנה ההתאחדות מהווה 'כר פורה' לניגוד עניינים". ההתאחדות: "בשל חשיבות הנושא נקבעה ישיבה בעניין ליום ראשון"

  כר פורה לניגוד עניינים, ריבוי מופרז של מתנדבים ובעיה בהגדרת התפקידים. אלו הן חלק מהביקורות שהעביר עו"ד אוהד סול בחוות הדעת המשפטית שפירסם בעקבות פרשת הגרעון בהתאחדות לכדורגל. סול אמנם טען כי אין חשש לפלילים בפרשה, אך מאידך המליץ לבצע רפורמה מקיפה בדרך ההתנהלות של בעלי התפקידים בארגון המנהל את הכדורגל הישראלי.

   

  על ריבוי המתנדבים בהתאחדות כתב סול: "ארגון בסדר גודל כזה מוכרח להעסיק במשרה מלאה: מנכ"ל, סמנכ"ל כספים, חשב, יו"ר ועדת כספים, ואם יש צורך סמנכ"לים בתחומים שונים. מדובר בתפקידים ביצועיים שיוצרים את 'הכוורת הניהולית-ביצועית' שלמען תפקודו התקין של ארגון היא הכרחית. תפקידים אלה יאוישו על ידי מי שמועסק בשכר".

   

  "צריך לקצץ בסמכויות של היו"ר" (צילום: עוז מועלם) (צילום: עוז מועלם)
  "צריך לקצץ בסמכויות של היו"ר"(צילום: עוז מועלם)

   

  סול קורא לקיצוץ בסמכויות יו"ר ההתאחדות והעברת סמכויותיו לידי המנכ"ל. "אין לקבל מצב שהרשאות החתימה הדרושות למנכ"ל מצויות בידיו של היו"ר. מוצע לבחון את העברת סמכויותיו של גזבר ההתאחדות הממלא את תפקידו בהתנדבות לסמנכ"לית הכספים. יש להבטיח שכל הסמכויות הביצועיות הדרושות להתנהלותה השוטפת של ההתאחדות, יהיו נתונות בידי בעלי תפקידים כשירים המועסקים בשכר", כתב סול, "הסדרת הסמכויות בהתאחדות צריכה לייצר הבחנה בין הנהלה מפקחת ומתוות מדיניות (שאפשר שחבריה יכהנו בה בהתנדבות) ל "הנהלה מעשית" (שחבריה צריכים להיות מועסקים בשכר)".

   

  סול מציע להגדיר את תפקיד היו"ר מחדש ולכנותו כשר חוץ: "הבחנה כזאת תבטיח שניהולה השוטף של ההתאחדות ירוכז על ידי מנכ"ל ההתאחדות שיחלוש על כל תחומי פעילותה, ויבוצע בפועל על ידי מי שמועסק בשכר ועוסק

  בענייני ההתאחדות ביום יום. יו"ר ההתאחדות יוכל להתפנות ולהשקיע ממרצו וזמנו לקידום נושאים אסטרטגיים, התוויית מדיניות, ייצוג ההתאחדות בארץ ובחו"ל כ"שר חוץ" של הכדורגל בארץ, טיפול בקשרי ממשל, ניהול ישיבות "ההנהלה המפקחת ועוד".

   

  בכלל, נושא הגדרת התפקידים זכה לביקורת נוקבת בחוות הדעת: "יש לבחון את הגדרות התפקידים הקבועות בתקנון ההתאחדות לצרכיה הנוכחיים של ההתאחדות. יש לוודא שבעלי התפקידים השונים מבינים היטב מה הגדרת תפקידם, מה תחום האחריות שלהם ומה הגדרות הסמכויות שניתנו להם. ייתכן שישנם בעלי תפקידים שאינם מבחינים מה תפקידם כראוי, ומדובר בתופעה שיש לשרש. על פי הדו"ח של אלקלעי, חלובה פעל כגזבר כבוד מספר שנים מבלי שהבין מה תפקידו. על בעלי התפקידים להיות בעלי הכשירות הנדרשת לביצוע התפקיד. אין לקבל מצב בו בהתאחדות גורם מקצועי מוגדר שאמון על עריכת הדוחות הכספיים ושאינו בעל הכישורים המתאימים לעשות זאת באופן מקצועי".

   

  "חלובה פעל כגזבר כבוד מבלי שהבין מה תפקידו" (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
  "חלובה פעל כגזבר כבוד מבלי שהבין מה תפקידו"(צילום: אורן אהרוני)

   

  על בעיית ניגוד העניינים בהתאחדות שעלתה לא אחת לכותרות בעבר, כתב סול: "לאור המבנה המיוחד של ההתאחדות, בו נציגי הקבוצות מכהנים גם כחברי הנהלה, עלולים אלה להימצא לעתים קרובות במצב של ניגוד עניינים מובנה בין טובתן של הקבוצות לטובת ההתאחדות. החלטה בעניין תקצוב קבוצות ממקורות שיכולים לשמש עבור מטרה אחרת, תעורר באופן טבעי שאלת ניגוד עניינים בקרב נציגי הקבוצות, מחד, נציגי הקבוצות יראו לנגד עיניהם את אינטרס קבוצתם ומאידך, עליהם לשקול באופן ענייני את טובת ההתאחדות וחשיבות המטרה האחרת שלשמה יכול לשמש אותו תקציב. צורתו הנוכחית של מבנה ההתאחדות מהווה לפיכך "כר פורה" לבעיות ניגוד עניינים. אחת הדרכים המקובלות להתגברות על בעיות של ניגוד עניינים בנסיבות מעין אלו היא הקמתה של ועדה בלתי תלויה (אשר כל חבריה יהיו בלתי תלויים), שאישורה יידרש להחלטות מהותיות המעוררות חשש לניגוד עניינים. מוצע כי ההתאחדות תאמץ תכנית אכיפה פנימית כפי שנהוג בחברות ציבוריות".

   

  מההתאחדות נמסר בתגובה: "קיבלנו את הדו"ח אתמול והיו"ר עופר עיני קבע ישיבת הנהלה בנושא כבר ביום ראשון הקרוב בשל חשיבות הנושא".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים