שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  נדיר: שלישייה זהה נולדה בהלל יפה

  בבית חולים הלל יפה בחדרה נולדה שלישיית בנות זהה לחלוטין, כולן מאותה ביצית. המדובר בהריון ספונטני בשכיחות של אחד למאה אלף

   

   

  שלישיית תאומות זהות בהריון ספונטני: בבית חולים הלל יפה בחדרה נולדה שלישיית בנות שהתפתחו ללא הפריית מבחנה. מדובר במקרה נדיר ביותר בספרות הרפואית. הבנות השתחררו במצב טוב מבית החולים.

   

  הדאיה בדראן, בת 33 מהישוב זמר, רצתה תמיד משפחה גדולה. היא כבר ילדה חמישה בנים, אך המשיכה במאמצים להרחבת המשפחה: "בהריון האחרון, שישי במספר וספונטני לחלוטין, התפללתי לבת", היא מספרת, ומוסיפה שהופתעה לגלות בסקירה שלא מדובר בבת אחת אלא בשלוש, כולן בשליה אחת, כלומר – שלישייה זהה.

   

  ההורים המאושרים עם שלישיית הבנות (צילום: באדיבות המרכז הרפואי הלל יפה) (צילום: באדיבות המרכז הרפואי הלל יפה)
  ההורים המאושרים עם שלישיית הבנות(צילום: באדיבות המרכז הרפואי הלל יפה)

   

  אירוע שמתרחש 1 ל-100 אלף הריונות

  "מדובר באירוע נדיר שבספרות המקצועית מצוין שמתרחש באחד בכמאה אלף הריונות", מציין ד"ר חיים דוד, מנהל חדר הלידה ב"הלל יפה", שהיה מי שיילד את שלוש בנותיה של הדאיה.

   

  "כיום, לרוב, שלישיות אינן מתקבלות באופן ספונטני, וההמלצה בהריון מרובה עוברים היא לבצע דילול עוברים בגלל הסיכון לאם ולתינוקות. במקרה הזה, דילול בכלל לא היה אופציה כי כולן היו בשיליה אחת, וכל שנותר הוא לעשות מעקב הריון צפוף ו"לסחוב" את ההיריון ככל הניתן לשבוע מתקדם".

   

  השלישייה עם ההורים והצוות המטפל בפגיה (צילום: באדיבות המרכז הרפואי הלל יפה) (צילום: באדיבות המרכז הרפואי הלל יפה)
  השלישייה עם ההורים והצוות המטפל בפגיה(צילום: באדיבות המרכז הרפואי הלל יפה)

   

  הדאיה הושמה במעקב של המרפאה להיריון בסיכון ואף אושפזה מספר פעמים בשל צירים מוקדמים. בשבוע ה- 32 להריון, לפני כחודש, בוצע ניתוח קיסרי, שהסתיים בלידתן של שלישיית הבנות הזהות, במשקלים 1.735 ק"ג, 1.920 ק"ג ו- 1.560 ק"ג. והשמות שניתנו להן - לוגי'יין, אלין ותאלין. השלוש אושפזו למעקב וטיפול בפגיה.

   

  האם הגיעה לשבוע מתקדם בו לתינוקות היה סיכון מצוין להיוולד עם מינימום בעיות בריאותיות", הסביר ד"ר מיכאל פלדמן, מנהל מחלקת יילודים ופגים, שטיפל בעוללות הטריות, "גם הילדות, בעודן בבטן האם, "חילקו" את המשאבים של סוכר- חלבון - שומן ביניהן באופן שיוויוני, ובעצם שמרו זו על זו , כך שהתפתחותן ברחם הייתה תקינה, וכן משקל הלידה שלהן היה טוב ביותר בהקשר של לידת שלישיה".

   

  היום, 4 שבועות מיום לידתן ולאחר שהראו עלייה יפה במשקל והתפתחות תקינה, שוחררו הקטנות עם הוריהן לביתן. "ההתרגשות היא רבה", מסכמת הדאיה, "אמא שלי מאושרת מכל הנכדים הרבים, וכך גם אנחנו".

   

  לכך מוסיף אוסמה, בעלה: "ברור לנו שזה לא פשוט ונצטרך רכב גדול יותר והתארגנות לעזרה קבועה, אבל נסתדר. החדר שלהן מוכן, ואחרי חמישה בנים פתאום הכול בוורוד. זה באמת אושר גדול".

      

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: באדיבות דוברות הלל יפה
  שלישייה זהה נולדה בהלל יפה
  צילום: באדיבות דוברות הלל יפה
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים