שתף קטע נבחר

חייל בחופשה נפצע בכדורסל. יוכר כנכה צה"ל?

במהלך חופשה נפגע צעיר בברכו, וכעבור שנים תבע ממשרד הביטחון להכיר בו כנכה. כשנענה בסירוב, הוא פנה לביהמ"ש – שהפך את ההחלטה

בית משפט השלום בחיפה קיבל לאחרונה ערעור של חייל לשעבר, שתבע ממשרד הביטחון להכיר בו בנכה בעקבות פציעה שנגרמה לו לפני כשש שנים, במשחק כדורסל בזמן חופשה מהשירות הצבאי.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

התובע, שהתגייס ב-2008 ושירת כעובד כללי בחיל הים, טען שבמאי 2010, בזמן שהיה בחופשה מיחידתו, הוא סובב את ברכו הימנית במהלך משחק כדורסל עם אחיו הגדול ונגרמו לו קרעים ברצועה הצולבת ובמיניסקוס הפנימי. קצין התגמולים דחה את הבקשה על בסיס חוות דעת רפואית שקבעה כי אין קשר בין החבלה בברך לבין המשחק, ושהיא נובעת מתאונת דרכים שעבר ביולי 2010.

 

בערעור שהגיש לוועדת הערר שבבית משפט השלום בחיפה טען מומחה מטעם החייל שלפני המשחק הוא לא סבל מכל מגבלה בברך ימין. למעשה, הוסיף, באותה תאונת הדרכים הוא נפגע בכלל בברך שמאל ו"עקב טעות קולמוס" במסמכי השחרור צוין כי מדובר בברך ימין.

 

קצין התגמולים טען בתגובה כי על פי הערכה נפשית שעבר החייל ב-2009, הוא "פוגע בעצמו באופן מכוון כדי לקבל ימי מחלה". הקצין חזר על עמדתו שלפיה המערער נפגע בברכו הימנית בתאונת דרכים כשרכב על אופניו. כמו כן, לאחר משחק הכדורסל נבדק המערער במיון ונמצא כי ברכו הימנית "יציבה וללא נפיחות" ומכאן יש להסיק כי מדובר בחבלה קלה. יומיים אחר כך הוא גם שוחרר ליחידתו ובוטלה הבדיקה שהיה אמור לעבור.

 

ועדת הערר בראשות השופט אורי גולדקורן מינתה מומחה רפואי מטעמה. הוא בחן את החומר הרפואי וציין כי לאחר משחק הכדורסל סבל החייל מכאב המאפיין פגיעה ברצועה הצולבת בברך, ואילו לאחר תאונת הדרכים הופיע "כאב חדש" שמתאים לפגיעה במיניסקוס הפנימי.

 

המומחה סיכם את חוות דעתו בכך שאם ייקבע שבתאונת הדרכים נפגע המערער בברך שמאל, יש לשייך את כלל נכותו לפציעה במשחק. לעומת זאת, בהנחה שבתאונה נפגע המערער בברך ימין, יש לשייך למשחק הכדורסל רק את הפגיעה ברצועה הצולבת.

 

לקביעת הוועדה, מהחומר הרפואי עולה בבירור כי בתאונת הדרכים נפגע המערער בברכו הימנית. עוד קבעה הוועדה כי חוות הדעת הרפואיות שהגישו הצדדים לא הביאו בחשבון ממצאים רפואיים חשובים, ולכן היא רואה לנכון לאמץ את חוות הדעת של המומחה הרפואי מטעמה.

 

בנסיבות אלה קיבלה הוועדה את הערעור וקבעה בהתאם להמלצת המומחה כי משחק הכדורסל גרם לקרע ברצועה הצולבת בברך, אך אין קשר סיבתי בינו לבין הקרע במיניסקוס הפנימי בברך זו.

 

לטובת החייל לשעבר נפסקו שכר טרחת עו"ד של 7,000 שקל. המשיב חויב בנוסף במחצית הוצאות המערער בגין שכר טרחת המומחה מטעם הוועדה.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ המערער: עו"ד מישאל גרשון
  • ב"כ המשיב: עו"ד תום עופר
  • עו"ד עומר יעבץ עוסק בייצוג נכי צה"ל מול משרד הביטחון
  • הכותב לא ייצג בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
 צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
מומלצים