שתף קטע נבחר

פרופ' שפתר משוואה במטוס נחשד כטרוריסט

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

 

יש אנשים שלוקחים את העבודה לבית ויש כאלה שלוקחים אותה למטוס - וזה עלול לגרום להם צרות: פרופ' לכלכלה מאיטליה לא תיאר לעצמו שכמה שרטוטים שיצר במהלך טיסה שגרתית יביאו לחקירתו במשטרה בחשד לטרור.

 

עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

 

גוידו מנזיו, חוקר באוניברסיטת פנסילבניה שבעבר לימד באוניברסיטאות היוקרתיות פרינסטון וסטנפורד, התיישב במטוס של חברת "אמריקן איירליינס" בטיסה מפילדלפיה וחקר משוואה דיפרנציאלית. אלא שנוסעת ערנית יתר על המידה שישבה בסמוך אליו הסתכלה על הדף שבו ערך את חישוביו והסיקה שמדובר בשפה הערבית ושהוא טרוריסט.  


לקח את כל הסיפור ברוח טובה. מנזיו ()
לקח את כל הסיפור ברוח טובה. מנזיו

בעקבות חששה של הנוסעת כי מדובר בקוד לפצצה שיכולה לסכן את חיי הנוסעים או אולי בקוד חשאי לפעולת טרור, היא לא לקחה סיכון והחליטה לפעול. היא העבירה בחשאי פתק לדיילת במטוס שבו כתבה את חששותיה. גם צוות המטוס לא רצה לקחת סיכון והטיסה לסירקיוז התעכבה על הקרקע במשך שעתיים עד לבירור העניין.

 

החוקר האיטלקי בן ה-40 התבקש לצאת מהמטוס והועבר לחקירה של אנשי הביטחון בנמל התעופה ורק אז הבינו את הטעות הגדולה. למרות האי-נעימות שחווה, מנזיו דווקא הגיב למקרה ברוח טובה. "זו הייתה עבורי תאונה משעשעת, אבל משמעותה שאנחנו חיים בזמנים של קסנופוביה ובורות", הוא אמר, והוסיף שאם רק היו עושים חיפוש מהיר בגוגל היו מבינים מיד שהוא איננו טרוריסט. לדבריו, נוהלי הביטחון "נוקשים מדי" וגורמים לכך שעוצרים כל אחד על בסיס דיווח של אנשים "שאין להם מושג לגבי כלום".

 

בסופו של דבר, כעבור שעתיים של עיכוב הורשה החוקר האיטלקי לשוב למטוס, והטיסה יצאה ליעדה. חברת "אמריקן איירליינס" מסרה בתגובה שצוות המטוס פעל לפי הנהלים ולמען ביטחון הנוסעים. דובר של החברה מסר גרסה אחרת לאירועים. לדבריו, הנוסעת סיפרה לאחת הדיילות במטוס שהיא חשה לא בטוב ולא מסוגלת לטוס. כשליוו אותה מחוץ למטוס היא אמרה שהיא חושדת במנזיו ורוצה לעלות על טיסה אחרת, ואז החליטו להוציא את החוקר מהמטוס ולחקור אותו.

 

מנזיו נחשב לחוקר ידוע בתחומו וזכה בפרסים שונים על עבודותיו, בהם "פרס קרלו אלברטו" ב-2015. הוא סיפר כי כששב למטוס הבחין שהטייס מובך מכל הסיפור. הוא גם אמר שרשויות הביטחון התייחסו אליו בכבוד, אך גם אמר שהמערכת "שבורה" ו"לא יעילה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
מטוס אמריקן איירליינס ארלינגטון וירג'יניה
צילום: AFP
מומלצים