שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  בני האדם הראשונים הגיעו לאמריקה מוקדם משחשבנו
  ממחקר שפורסם בכתב העת Science Advances עולה כי בני אדם חיו באזור פלורידה לפני 14,500 שנים, 1,500 שנים מוקדם ממה שהיה ידוע עד היום. והיו להם גם כלבים
  חוקרים שצללו מאות פעמים אל תוך בולען מתחת למים העכורים של נהר אוסילה בפלורידה הצליחו לדלות כמה מהראיות העתיקות ביותר של נוכחות אנושית ביבשת אמריקה. הראיות הללו כוללות כלים עשויי אבן שככל הנראה שימשו לשחיטת מסטודונים (ממשפחת הממותות).

   

  המדענים שפרסמו את הגילויים במהלך סוף השבוע אמרו כי הכלים, עצמות חיות וניבי מסטודון שנמצאו במקום מראים כי בני אדם שלטו בחלק הדרומי-מזרחי של צפון אמריקה כבר לפני 14,550 שנים - כלומר, 1,500 שנים מוקדם יותר ממה שהיה ידוע עד כה.

   

   (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

   

  הממצאים החדשים מספקים את הראיות המשכנעות ביותר לכך שבני האדם התפשטו ברחבי העולם החדש עוד לפני אנשי הקלוביס - שארכיאולוגים בעשורים האחרונים מאמינים כי הם היו האנשים הראשונים באמריקה. אנשי הקלוביס, הידועים בין היתר בשל פיתוח חודי חנית משוננים, מוכרים לנו בזכות ראיות ארכיאולוגיות בנות כ-13 אלף שנה.

   

  הממצאים מציגים תמונה של בני אדם ציידים-לקטים ששחטו מסטודונים או ניזונו מהם ליד בריכה טבעית קטנה בקרקע. לניבים שנמצאו היו סימני חתכים מכלי שבו כנראה השתמשו כדי להפריד את הניבים מהגולגולת, כנראה כדי להגיע לרקמות אכילות בבסיס הגולגולת.

   (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

   

  בעקבות הסקרנות שהתעוררה בשל ממצאים ארכיאולוגיים אחרים שנמצאו באותו האזור, החוקרים ערכו לא פחות מ-890 צלילות אל תוך הבולען, שעומקו 11 מטרים, ונמצא לא רחוק מבירת פלורידה טלהסי בין 2014-2012. הם חפרו משם כלי אבן, ובהם גם סכין המשמשת לשחיטת חיות, וכן עצמות של יונקים ענקיים, ובהם גמלים, ביזונים, סוסים ומסטודונים.

   

  האנתרופולוגית ג'סי האליגן מאוניברסיטת פלורידה סטייט, שצללה 126 פעמים, אמרה כי ייתכן כי נוודים ציידים-לקטים עקבו אחר טרפי ענק, כמו המסטודונים, מבריכה אחת לשנייה. עצמות שככל הנראה שייכות לכלבים מעידות על כך שהציידים המדוברים השתמשו בחברו הטוב של האדם לפעולותיהם.

   

  ההנחה עד כה היא כי לא היו בני אדם ביבשות אמריקה עד שאנשים חצו את הגשר הקרקעי שפעם חיבר בין סיביר לאלסקה בתקופת הקרח, אך עדיין לא ברור בדיוק מתי זה התרחש. "בקהילה הארכיאולוגית, עדיין יש הרבה מאוד התנגדות לרעיון שהיו באמריקה אנשים לפני אנשי הקולביס", מסרו החוקרים. למדענים ידוע בשלב זה רק על קומץ של אתרים פרה-קולביס באמריקה. יש לא מעט מחלוקת בנוגע ללגיטימיות של חלק מהאתרים הללו.

   

  המחקר המלא פורסם בכתב העת Science Advances.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים