שתף קטע נבחר

יעלון קרא לקצינים להביע דעתם, נתניהו זימן אותו לשיחת בירור

ראש הממשלה נועד עם שר הביטחון בעקבות נאומו בפני הקצינים הבכירים בצה"ל שבו הפציר "לא לנהות אחר הרוח". נתניהו הפיץ תגובה בעיצומו של נאום יעלון ושב וגינה את דברי סגן הרמטכ"ל בערב יום השואה

 

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון הגיע הבוקר (ב') לשיחה אצל בנימין נתניהו במעונו ברחוב בלפור בירושלים. נתניהו זימן אותו בעקבות נאומו הנוקב של יעלון בפני הקצינים הבכירים בקריה שבו הפציר בהם להמשיך לומר את דעתם, "הוסיפו לפעול על פי מצפון אנושי ומצפן, ולא לנהות אחר כיוון הרוח", אמר להם יעלון בעיצומה של הסערה הציבורית סביב דברי סגן הרמטכ"ל האלוף יאיר גולן בערב יום השואה. הדברים המהדהדים שנאמרו בפני עשרות קצינים בכירים, בהם הרמטכ"ל, אלופים ותתי אלופים גררו תגובה מיידית. לשכת ראש הממשלה פרסמה תגובה בעיצומו של נאום השר: "ראש הממשלה בנימין נתניהו נותן גיבוי מלא לצה"ל, מפקדיו וחייליו".

 

עוד נאמר בהודעת לשכת נתניהו כי "ראש הממשלה איתן בדעתו שהשוואה לגרמניה הנאצית הייתה אמירה לא ראויה, בעיתוי לא ראוי, וגרמה לישראל נזק בזירה הבינלאומית. מפקדי צה"ל אומרים את דעתם בחופשיות, בפורומים הרלוונטיים ובנושאים שתחת אחריותם. צה"ל הוא צבא העם וצריך לשמור אותו מחוץ למחלוקות פוליטיות".

 

  

בעת האחרונה עמדו קציני צה"ל במוקד כמה סערות ציבוריות. בערב יום השואה נאם האלוף יאיר גולן בטקס שהתקיים בקיבוץ תל יצחק, והזהיר מפני תהליכים שהתרחשו בשואה שמתקיימים גם כעת: "אין יותר קל ופשוט מהתבהמות והתחסדות. יש לעשות חשבון נפש, כי אם יש משהו שמפחיד אותי בזיכרון השואה, הוא זיהוי תהליכים מעוררי חלחלה שהתרחשו באירופה בכלל, ובגרמניה בפרט, אז לפני 70, 80 ו-90 שנה, ומציאת עדות להם כאן בקרבנו בשנת 2016". בעקבות דבריו הותקף גולן על ידי גורמים רבים, בהם ראש הממשלה בנימין נתניהו, שאמר כי "ההשוואה מקוממת והדברים מופרכים מיסודם, זה עוול וזילות השואה". עימות נוסף התגלע סביב ההתייחסות של ראש הממשלה והדרג המדיני לפרשת החייל אלאור אזריה. נתניהו אף שוחח עם אביו של החייל, ואילו הדרג הצבאי ושר הביטחון שבו וטענו שהאירוע חמור וקראו למיצוי ההליכים נגד החייל. יעלון אף התנגד לעצרת שאורגנה למען החייל וטען כי ישראל איננה דאעש.

השר יעלון עם הרמטכ"ל. "ערכי וחברת מופת לפני נשק מתוחכם ומודיעין מדויק" (צילום: דנה שרגא, משרד הביטחון) (צילום: דנה שרגא, משרד הביטחון)
השר יעלון עם הרמטכ"ל. "ערכי וחברת מופת לפני נשק מתוחכם ומודיעין מדויק"(צילום: דנה שרגא, משרד הביטחון)
 

האלוף יאיר גולן (משמאל) באירוע בקריה  (צילום: יואב זיתון) (צילום: יואב זיתון)
האלוף יאיר גולן (משמאל) באירוע בקריה (צילום: יואב זיתון)

 

"צבא טוב הוא צבא שמפקדיו, זוטרים כבכירים, חשים בטוחים ביכולתם לומר את דעתם בכל עת, בידיעה שלא ייפגעו", אמר יעלון בטקס לרגל יום העצמאות. "אל תחששו, אל תהססו, אל תירתעו. הוסיפו להיות אמיצים לא רק בשדה הקרב, אלא גם סביב שולחן הדיונים. המשיכו לומר את אשר על לבכם. עשו זאת גם אם הדברים אינם חלק מהזרם המרכזי, ואף אם הם חולקים על רעיונות ועמדות שהפיקוד הבכיר או הדרג המדיני אימצו. זו דרישתי מכם, מפקדי צה"ל הבכירים, וזו צריכה להיות דרישתכם מהכפופים לכם: הוסיפו לפעול על פי מצפון אנושי ומצפן, ולא לנהות אחר כיוון הרוח". יעלון הזהיר: "בחודשים האחרונים אנו מוצאים עצמנו נאבקים מול מיעוט קיצוני, הפועל בשטח וברשתות החברתיות. חלקו הסתנן גם לזרם המרכזי בחברה, בכסות ובמסווה, ומנסה להשפיע על דמותו ועל ערכיו של צה"ל. 

 

"זהו מאבק משמעותי מאין כמותו, אולי החיוני והחשוב ביותר זה שנים ארוכות", אמר יעלון. "לא רק על דמותו של צה"ל, אלא גם על דמותה של החברה הישראלית. המשך הפגיעה בחוסנם הערכי והמוסרי של צה"ל ושל החברה הישראלית יהיה הרה אסון למדינת ישראל. אודה בפניכם כי הנושא מדיר שינה מעיניי, אך הוא גם גורם לי להיות נחוש במאבק הזה.  כמי שזכה לקבל מצה"ל עולם ומלואו ומכיר בחשיבות השמירה על ערכיו, אין לי כל כוונה לוותר בעניין הזה. עבורי, ואני יודע שגם עבורכם, זו שליחות של ממש".

 

יעלון הוסיף: "אין זה עניין של ימין או שמאל, שכן הרוב השפוי בחברה הישראלית, מכל צדי הקשת הפוליטית, חותר לשמור על צה"ל ערכי, ועל חייליו ומפקדיו מוסריים ואנושיים. הם אכן כאלו, ואם יש חריגות - אנו יודעים לטפל בהן בנחישות, ולא לאפשר יד קלה על ההדק, התלהמות ונקמנות או אבדן עשתונות. אנו נגבה את מי ששוגה בתום לב, אך לא נהיה סובלניים כלפי מי שחורג מסמכות ופועל בניגוד לחוק ולערכים".  

 

 

יעלון עם ראש הממשלה והרמטכ"ל בשבוע שעבר (צילום: אריאל חרמוני/משרד הביטחון) (צילום: אריאל חרמוני/משרד הביטחון)
יעלון עם ראש הממשלה והרמטכ"ל בשבוע שעבר(צילום: אריאל חרמוני/משרד הביטחון)
יעלון התייחס בדבריו לחשיבות של טיפוח הערכים במהלך השירות הצבאי. "לפני העיסוק המקצועי בבניין הכוח, על כל המשתמע מכך, העיסוק בערכי צה"ל, ברוחו - הוא המרכזי עבור כל מפקד, זוטר כבכיר. יכולתנו לחקור, לתחקר ולהודות בטעויות - היא בראש ובראשונה הבסיס לחשיבות השמירה על צבא איכותי ובריא. צה"ל ערכי וחברת מופת הולכים שלובי זרוע זה עם זה, והם בראש ובראשונה, לפני הנשק המתוחכם והמודיעין המדויק, הערובה לביטחוננו".

 

לדבריו, "צה"ל יונק מהחברה הישראלית, והחברה הישראלית יונקת מצה"ל. השפעתם ההדדית הופכת אתכם המפקדים ואת הכפופים לכם גם לגורמים מחנכים. מי שיודעים להפעיל כוח כשצריך, אך גם מכירים במגבלותיו. מי ששומרים על צניעות, יושר ויושרה, ואינם מאפשרים ליוהרה להשתלט על סדר יומם. צה"ל היה ונותר כור ההיתוך המרכזי של מדינת ישראל, וככזה עלינו לשמור עליו מכל משמר, ולא לאפשר חדירת גורמים אלימים ומסיתים לתוכו, או כאלו המשפיעים על חייליו".

 

"לחבק את האחר והזר"

פרק נוסף בדברי שר הביטחון התייחס לחברה הישראלית: "חברת מופת במדינה יהודית ודמוקרטית היא ערובה לביטחוננו. חברה המקדשת את החיים ונאבקת בכל כוחה בגזענות, באלימות ובשיח המונע משנאה, שיסוי והפרדה. חברה הנלחמת באופן חסר פשרות בהדרת נשים, בהטרדות המיניות כלפיהן, ובהפיכת המתלוננת והמוטרדת לנאשמת. חברה המקבלת כל אדם באשר הוא אדם, ללא הבדל דת, גזע, מין, מוצא עדתי או נטייה מינית. חברה המחנכת את הדור הצעיר לסובלנות וסבלנות, בוודאי כלפי החלשים וחסרי האונים, מחבקת את האחר ואת הזר, ולא מרחיקה אותם. חברה המקרבת את המיעוטים בה ומקפידה לשלב אותם בליבתה, ולא מאפשרת לגורמי שוליים להסית כלפיהם. חברה השומרת על החוק קלה כחמורה, ואינה מרימה יד על בית המשפט ועל שופטי ישראל, גם אם יש מחלוקת על פסיקותיהם".

 

שר הביטחון התייחס למשפחות השכולות ולפצועי צה"ל. "גם הערב לא נשכח את סמל ראשון אורון שאול וסגן הדר גולדין זכרם לברכה, את האזרחים הישראלים המוחזקים ברצועת עזה ואת נעדרי צה"ל, שאנו מחויבים להשיב לישראל; את פצועי צה"ל, שמאבקם לשוב לפעילות ולעשייה מרגש ומפעים; ואת המשפחות השכולות, שהמפגשים עמן מזכירים בכל פעם מחדש גבורה אנושית מהי".

 

בטקס השתתפו גם נספחים צבאיים זרים ונציגים של האו"ם. "אנו רואים בנוכחותכם כאן ובקשר עמכם ועם מדינותיכם ומערכות

הביטחון שלהן נדבך חשוב ומרכזי בביטחוננו הלאומי", אמר יעלון. "אני חש גאווה גדולה להיות עמכם היום, וליהנות מפירות שיתוף הפעולה בכל ימות השנה. בראש ובראשונה אמורים הדברים בנוגע לידידתנו הגדולה ארצות הברית, המהווה עבור מדינת ישראל משענת אסטרטגית. זו העת להודות לנשיא ברק אובמה, למזכיר ההגנה אשטון קרטר, לקונגרס ולסנאט על התמיכה הבלתי מתפשרת בביטחון ישראל, ועל היחסים העמוקים, חסרי התקדים בהיקפם, בין הממסדים הביטחוניים של המדינות. אנו מקווים כי נוכל לבשר בתקופה הקרובה על חתימה על הסכם סיוע חדש בין המדינות. הסכם שיש לו משמעות שאין שנייה לה לביטחונה של מדינת ישראל, ולביטחונם של אזרחיה".

 

שר הביטחון התייחס בדבריו גם למנכ"ל משרד הביטחון, דן הראל, שמסיים בקרוב את תפקידו. "שלוש השנים הללו היו עמוסות, דחוסות, ועברת בהן חוויות שבמקום אחר נמתחות על פני שנים ארוכות. ממאבקי התקציב, דרך מבצע 'צוק איתן' ועד החתימה על התוכנית הרב-שנתית. הובלת מקרוב באופן מקצועי ומרשים תהליכים רבי-משמעות שעיצבו את ביטחונה של מדינת ישראל והביאו את משרד הביטחון אל פסגות חדשות, רובן סמוי מן העין".


פורסם לראשונה 15/05/2016 20:52

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים הורנשטיין "ידיעות אחרונות"
נתניהו ויעלון בעימות על דברי סגן הרמטכ"ל
צילום: חיים הורנשטיין "ידיעות אחרונות"
מומלצים