שתף קטע נבחר

נתפס עם חצי קילו קנאביס – וההרשעה בוטלה

צעיר מהדרום תפעל בבית מעבדה לגידול מריחואנה. הוא הודה בהסדר טיעון, אבל השופטת נגה שמואלי-מאייר התרשמה ממאמצי השיקום שלו

בית משפט השלום בקריית גת הסכים לאחרונה לבטל את הרשעתו של צעיר שבביתו נמצאה מעבדה לגידול קנאביס וסם במשקל חצי קילו. השופטת נגה שמואלי-מאייר התרשמה מהתהליך השיקומי שעבר, והחליטה בצעד חריג לגזור עליו רק 500 שעות עבודות לתועלת הציבור.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

על פי כתב האישום, במרס 2015 נמצאו בביתו של הצעיר 21 שתילי קנאביס וכמות גדולה של סם. עוד נמצאו בקבוקים עם חומר דישון, נורות, מאווררים, צינורות, מדחום דיגיטלי ומשקל אלקטרוני. בהסדר הטיעון הוא הודה והורשע בעבירות גידול והכנת סמים.

 

בתסקיר מטעם שירות המבחן שהוגש לבית המשפט צוין שמדובר ברווק כבן 30 המתגורר בבית הוריו ולומד לתואר בשמאות מקרקעין, אשר החל לעשן מריחואנה לפני כשש שנים בנסיבות חברתיות והחליט לגדל את הצמח כדי להימנע ממפגש עם חברה שלילית. שירות המבחן המליץ לבטל את ההרשעה על מנת שלא לפגוע בטיפול המשקם המוצלח שעובר הנאשם במרכז יום להתמכרויות.

 

המדינה טענה מנגד כי מדובר רק ב"התחלה של שינוי ולא בשינוי של ממש", והדגישה כי תופעת מעבדות הסמים הפכה למכת מדינה המחייבת הרתעה. המדינה דרשה להותיר את ההרשעה על כנה ולהשית על הנאשם שישה חודשי עבודות שירות ומאסר על תנאי.

 

באת כוח הנאשם ציינה שמועצת שמאי המקרקעין רשאית לסרב לרשום כשמאי אדם שהורשע בעבירה פלילית. בנסיבות אלה, לדבריה, עלול להיגרם לנאשם נזק שאינו עומד ביחס סביר לעבירה, לנוכח המשאבים הרבים שהשקיע הנאשם בלימודיו. הנאשם מצדו הבטיח שזו "פעם ראשונה ואחרונה שהוא מגיע לבית המשפט".

 

סם קל יחסית

השופטת נגה שמואלי-מאייר לקחה השופטת בחשבון את העובדה שמדובר בגידול סם קל יחסית, וציינה שהתרשמה כי בעקבות ההליך הטיפולי הבין הנאשם לראשונה בחייו כי הוא זקוק לעזרה בגמילה מהסם והתחיל תהליך שיקומי מוצלח. הוא שולב במרכז יום לטיפול בהתמכרויות והוא מקפיד להגיע תוך "הבעת תחושת סיפוק, שמחה ומוטיבציה גבוהה".

 

לדבריה, בנסיבות אלה יש סיכוי גבוה שהנאשם ייגמל מהסם ומדובר לא רק באינטרס שלו אלא של החברה כולה, "שתקבל לשורותיה אזרח נורמטיבי, פרודוקטיבי, שומר חוק ונקי מסמים". השופטת גם קיבלה את הטענה כי הרשעה עלולה לסכל את חלומו של הצעיר להפוך לשמאי מקרקעין.

 

לפיכך היא סברה שיש להסתפק בקביעה כי הוא ביצע את המיוחס לו בכתב האישום ולהורות על ביטול הרשעתו. עם זאת, לדבריה, את גזר הדין המקל יש לאזן באמצעות הטלת צו שעות לתועלת הציבור בהיקף נרחב.

 

לפיכך נגזרו על הנאשם עבודות שירות בהיקף של 500 שעות בתוספת קנס של 3,000 שקל, התחייבות על סך 10,000 שקל להימנע מביצוע עבירות סמים וצו מבחן לשנה. כמו כן ניתן צו להשמדת הסמים והכלים שנתפסו.

 

  • לקריאת גזר הדין (באדיבות דוברות הסניגוריה הציבורית מחוז דרום): חלק 1 , חלק 2 , חלק 3
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ המאשימה: עו"ד עמית חומרי
  • ב"כ הנאשם: עו"ד אושרית כהן ועו"ד חופית אדרי מטעם סניגוריה דרום
  • עו"ד יפעת כהן עוסקת בתחום הפלילי
  • הכותבת לא ייצגה בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים