שתף קטע נבחר

השופט לחברת הנדל"ן אדמה: "איפה הכסף?"

הסתיים הדיון בבקשה להקפאת הליכים לחברת הנדל"ן אדמה שנקלעה לחובות של 32 מיליון שקל. השופט: "רוה"ח של החברה כתבו שלא כל הכספים נמצאים בנאמנות. זה חמור מאוד. אם חסרים 25 מיליון שקל שהיו צריכים להיות מופקדים בנאמנות, איפה הכסף?"

בבית המשפט המחוזי בתל אביב הסתיים הדיון  בבקשה להקפאת הליכים שהגישה חברת שיווק הקרקעות החקלאיות אדמה, לאחר שנקלעה לחובות של 32 מיליון שקל. במקביל לכך הוגשו בקשות לפירוק החברות ולכינוס נכסיו של בעל השליטה בחברה, אורן קובי. השופט איתן אורנשטיין צפוי למסור החלטה בהמשך היום אם להיענות לבקשת החברה ולהוציא צו הקפאת הליכים או שמא להורות על פירוקה.

 

חברות נדל"ן בהקפאת הליכים - עוד כותרות:

ביהמ"ש האריך הקפאת ההליכים לענבל אור

עוד חברת בנייה נכנסה להקפאת הליכים

אושרה הקפאת הליכים לחברת הבנייה גיה

 

באת כוח העובדים, עו"ד חיות גרינברג מסרה בתום הדיון: "מהדיון היום עולה תמונה מדאיגה ביותר. עובדי החברה מצויים במצוקה גדולה מאוד בעקבות אי תשלום שכרם לחודש אפריל כמו גם המשקיעים שנראה שגם מצבם לא טוב בהרבה. אנו נמתין להחלטת בית המשפט בנושא אולם אין ספק כי ניצבת בפניו היום דילמה לא פשוטה".

 

"הבקשה להקפאת הליכים היא בקשה הצופה פני עתיד", אמר עו"ד שלום (שולי) גולדבלט, המייצג את חברת אדמה, בפתח הדיון. "פירוק הוא הליך פשוט וזה הפתרון הקל, בהליך הקפאה יש תקווה. בעל השליטה ימכור את כל הנכסים שלו לטובת הליך והפתרון".

 

עו"ד גולדבלט הוסיף כי "הבקשה הזו היא מבחינת מודה ועוזב ירוחם. טעויות נעשו, דברים לא נכונים נעשו וגם כתבנו זאת שחור על גבי לבן - אבל השאלה היא איך מתמודדים עם זה היום. הפתרון, לטעמנו, הוא בראש ובראשונה ביכולת באמצעות מכר נכסים להשלים את העסקאות מול מוכרי הקרקעות ומול הרוכשים, דבר שיקנה לכל הרוכשים שקנו קרקעות חקלאיות במודע".

 

שופט הפירוקים אורנשטיין מתח ביקורת חריפה על התנהלות החברה לאורך הדיון. "החברה", אמר, "לקחה כסף מרוכשים, אז איפה הכסף? רואי חשבון של החברה כתבו שלא כל הכספים נמצאים בחשבונות הנאמנות. זה חמור מאוד. אם חסרים 25 מיליון שקל שהיו צריכים להיות מופקדים בנאמנות, אז איפה הכסף?".

 

לדברי בא כוחה של החברה, אכן טעויות נעשו - אבל הכוונה היא להסתכל קדימה לעתיד. "הכספים שחסרים זה 20.9 מיליון שקל וזה מה שצריך כדי להשלים את העסקאות", כך לדבריו. "רוכשים, לפי ההסכמים, שמו כספים בנאמנות וזה היה מחולק לשניים - מצד אחד מה שהחברה צריכה לשלם כדי לספק את הקרקע; ומנגד היה רווח יזמי או דמי יזמות. העסקאות נעשו או בהסכמי אופציה או בהסכמי שיווק. מה שקרה, למעשה, הוא שאותם רוכשים להשלמת העסקאות צריך לשלם 20 מיליון שקל. סכומי עתק הושקעו בחברה, גם בפרסום, גם במשיכת דיבידנד גדול".

 

אורנשטיין: "לפי הדו"ח של רואה החשבון, לגבי 19.2 מיליון שקל לא התקיימו התנאים המתלים כדי להכיר בהם כהכנסה, את זה אומר רואה החשבון?".

 (צילום: דב גרינבלט) (צילום: דב גרינבלט)
(צילום: דב גרינבלט)

על כך השיב גולדבלט כי מדובר בטעות שמקורה אצל רואי החשבון. "על הכספים האלה הוציאו חשבונית", אמר לשופט. "מה שקרה, למעשה, שהחברה שילמה בתשלומים עבור העסקאות שנעשו דרך חשבונות הנאמנות. כשרואי החשבון ראו את הכספים הם סימנו אותם כרווחים במקום ככספים עבור העסקאות. העניין התגלה כשרו"ח ראו חוסרים בשל קשיי התזרים של החברה והבינו שחלק מהכספים האלו היו אמורים ללכת לטובת רכישת הקרקע".

 

אורנשטיין: "ואת זה לא ראו? ואיפה היו עוה"ד שלא ראו? אני לא מבין? קראתי את הבקשה 3 פעמים, יש כאן בעיה עם הכסף הזה".

 

גולדלבט: "כל מה שאני אומר זה איך אנחנו יכולים לעזור לרוכשים או להיכנס לתוך הליכי פירוק שזו גם הדרך הקלה. אין סיכוי והסיכוי הוא נמוך שנוכל לממש את העסקאות אם נלך לפירוק. אני רוצה לציין כי בתוך הרוכשים יש אנשים שרכשו יש אנשים שטוענים שמכרו להם "הבטחות באוויר" – במדינת ישראל היום יש פרסומות להרבה חברות דומות. אנשים קונים קרקעות חקלאיות ויש להם אמונה טובה שאלו עסקאות טובות".

 

חברת אדמה, הנקראת גם א.ר. לוגיסטיק נדל"ן, הוקמה בשנת 2012 ובמרכז פעילותה מערך שיווק ומכירות של קרקעות חקלאיות לצורך בניית פרויקטים נדל"ניים. בשנים האחרונות היא שיווקה בפרויקטים במיקומים שונים בהם כרכור, הוד השרון, תל אביב, הרצליה וחולון. אולם בחודשים האחרונים עלו דיווחים רבים בתקשורת על תביעות שהוגשו כנגד החברה ועל הבטחות לכאורה שלא מומשו להפשרת קרקעות לבנייה בתוך זמן קצר.

 

בתחילת השבוע פנו החברה, והעומד בראשה, קובי, לבית המשפט המחוזי בתל אביב, באמצעות עו"ד שלום (שולי) גולדבלט, בבקשה להוציא צו הקפאת הליכים למשך 60 ימים לחברה, שבמהלכם יוכן הסדר מול הנושים שהחוב אליהם מוערך בכ-32 מיליון שקל. במקביל, מבקשת החברה למנות את רו"ח חן ברדיצ'ב ואת עו"ד גיא גיסין כנאמנים להליך ההבראה. במקביל, הוגשו לבית המשפט 2 בקשות נפרדות לפירוקה של החברה.


פורסם לראשונה 17/05/2016 13:00

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה טישלר
אורן קובי, מנכ"ל חברת אדמה
צילום: צביקה טישלר
מומלצים