שתף קטע נבחר

יוגדלו הקצבאות למאות ילדים עם מחלות קשות

בעקבות הפרסום ב-ynet על אודות מצוקת הורים שנפגעים כלכלית עקב הצורך להישאר צמודים לילדיהם החולים, הוחלט כי הביטוח הלאומי יגדיל ב-13 מיליון שקל בשנה את הקצבה שמועברת לכ-550 ילדים. "מאושרים מהחדשות"

"אנחנו מרגישים שנעשה צדק ותוקן עוול ומשחררים אנחת רווחה גדולה שתאפשר לנו לטפל בילדה שלנו עם קצת יותר שקט נפשי", כך אמרו היום (ג') מיכל ועדן בוים על רקע ההחלטה להגדיל את קצבאות הביטוח הלאומי לכ-550 ילדים חולים במחלות קשות. מאבקם של הורי התינוקת כרמל בוים, שסובלת מגידול נדיר בראשה, למען הגדלת הקצבאות נחשף לראשונה ב-ynet בחודש מרס.

"מדובר בקרש הצלה". משפחת בוים ()
"מדובר בקרש הצלה". משפחת בוים

"אנחנו מאושרים מהחדשות", אמרו הוריה של כרמל בת השמונה חודשים. "מדובר בקרש הצלה עבורנו ועבור אינספור משפחות הורים שמטפלים בילדים חולים ונאבקים עם מציאות בלתי אפשרית של סיוע מוגבל מהמדינה". הסיוע המדובר יינתן למשפחות שבהן אחד ההורים נדרש ללוות את הילד החולה במשך כל היממה.

 

אבידן כלפה, ממובילי "מחאת הקרחת" ואביו של צוריאל בן ה-17 החולה במחלת הסרטן, אמר כי "החלטה על הגדלת הקצבה בביטוח הלאומי היא בשורה משמחת למאות משפחות לילדים חולי סרטן. 'מחאת הקרחת' שמה לה למטרה להמשיך ולפעול למען ילדים חולי סרטן בישראל, ותמשיך לפעול ולהביא את הנושא לשיח ציבורי לרווחת ילדים חולי סרטן ובני משפחותיהם".

 

בעקבות הפרסום בנושא הובטח מלשכתו של שר הרווחה חיים כץ כי "עם פניית מערכת ynet, השר הנחה את הביטוח הלאומי להעביר התייחסות ופתרון". בינתיים הצטרפו הורים רבים לילדים החולים במחלות קשות לקרב של משפחת בוים ופתחו במאבק תחת השם "מחאת הקרחת". בסופו של דבר הורה השר כץ להגדיל את הקצבה למשפחות שמטפלות בילדים חולי סרטן ובמצבים רפואיים קשים אחרים.

 

התקנות החדשות יוצגו במועצת הביטוח הלאומי, ומיד לאחר מכן יובאו לאישור ועדת הרווחה בכנסת. כיום משולמת למשפחות קצבת ילד בגובה של 2,500 שקל בחודש (קצבה בשיעור של 100 אחוז נכות) ולפי התיקון המוצע, הקצבה תגדל לכ-4,500 שקל (קצבה בשיעור 188 אחוז נכות).

 

"פחות דאגות כלכליות" 

בחודש מרס התקיים בוועדת הרווחה של הכנסת דיון שעסק במצבן הכלכלי של משפחות שילדיהן חולים ומקבלות קצבאות מוגבלות מהביטוח הלאומי. במקרים רבים, לאותן משפחות אין אפשרות להיעדר באופן ממושך מהעבודה ומנגד נותרות ללא כיסוי ביטוחי מקסימלי מחברות הביטוח.

חברי הכנסת אלהרר ושמולי (צילום: אביגיל עוזי) (צילום: אביגיל עוזי)
חברי הכנסת אלהרר ושמולי(צילום: אביגיל עוזי)

חברי הכנסת איציק שמולי (המחנה הציוני) וקארין אלהרר (יש עתיד), שליוו את

המשפחות, גיבשו בחודשים האחרונים הצעות חוק להגדלת הקצבאות המועברות למשפחות. בעקבות הודעת שר הרווחה אמרה ח"כ אלהרר: "אני מברכת את החלטת השר להיענות לפנייתי ולאמץ את הצעת החוק שלי על הגדלת הקצבה במקרים מיוחדים ל-188 אחוז, כך שהורים שמסייעים לילדים שלהם בעת מצוקות ונאלצים להיעדר לתקופות ארוכות מהעבודה, ייהנו מקצבה גבוהה ככל שניתן".

 

ח"כ איציק שמולי אמר: "אני שמח שאחרי מאבק עיקש שהובלנו בכנסת ביחד עם ההורים הצלחנו לשכנע את הביטוח הלאומי שילדים חולי סרטן זכאים למלוא הסיוע מהמדינה. זו בשורה גדולה שתאפשר להם כעת להתרכז בצורה טובה יותר בהחלמה עם פחות דאגות כלכליות על הראש".

 

מדי שנה מאובחנים כ-500 ילדים חדשים במחלת הסרטן, ועוד כ-50 ילדים סובלים ממצב רפואי שבמהלכו הם נזקקים לטיפולי דיאליזה ואשפוזים ממושכים, והורים נאלצים לשהות לצדם. עלות התוספת השנתית להגדלת הקצבאות ל-550 ילדים בשנה מסתכמת ב-13 מיליון שקלים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים