שתף קטע נבחר

א-סיסי בפנייה לישראלים: יש הזדמנות לשלום

בנאום במסגרת אירוע פתיחת תחנת כוח חדשה במצרים פנה הנשיא לאזרחי ישראל ואמר שיש הזדמנות ממשית לכונן שלום עם הפלסטינים. הוא גם קרא למפלגות בישראל להגיע להסכמה בנוגע לתהליך השלום. בסוף החודש תתכנס הליגה הערבית בקהיר לדון בוועידת השלום הצרפתית שנדחתה בינתיים

 

נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי פנה היום (יום ג') במסר ישיר לישראל ולפלסטינים והביע את תמיכתו בהצעה הצרפתית לערוך ועידת שלום מיוחדת בהשתתפות הצדדים בהמשך השנה. א-סיסי קרא לישראל ולפלסטינים לנצל את ההזדמנות ה"מציאותית" וה"גדולה" ולהגיע להסכם שלום שישים סוף לסכסוך ארוך השנים. לדבריו, הסכם ישראלי-פלסטיני יהיה משמעותי יותר מההסכם בין ישראל למצרים. הוא קרא למפלגות בישראל להגיע להסכמה בנוגע לתהליך השלום.

 

הנשיא המצרי, שדיבר באירוע פתיחת תחנת כוח, אמר שהישראלים והפלסטינים צריכים להסתכל על הסכם השלום הישראלי-מצרי מ-1979 כדי לראות את התוצאה החיובית של עשיית שלום. א-סיסי אמר שרמת העוינות שהייתה קיימת בין מצרים לבין ישראל בתקופה שקדמה להשגת הסכם השלום ביניהן לא הייתה שונה מזו שקיימת כיום בין הישראלים לבין הפלסטינים. הוא הוסיף שמצרים מוכנה "לעשות כל מאמץ" כדי לתרום להסדר ישראלי-פלסטיני.

 

לדברי הנשיא המצרי, מתן תקווה לפלסטינים וביטחון לישראלים יאפשר כתיבת פרק חדש בהיסטוריה, שיהיה אף משמעותי יותר מהסכם השלום בין ישראל לבין מצרים. א-סיסי אמר כי לדעתו קיימות שתי יוזמות לפתרון הסוגיה הפלסטינית - אחת ערבית והשנייה צרפתית. הוא אמר שהשגת שלום בין ישראל לבין הפלסטינים תשנה לטובה את המצב במזרח התיכון, וקרא לפלגים הפלסטיניים להשלים את הליך הפיוס ביניהם וכך להתקדם לעבר פתרון כולל.

הנשיא עבד אל-פתאח א-סיסי (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הנשיא עבד אל-פתאח א-סיסי(צילום: AFP)

ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך על דבריו של הנשיא המצרי ועל "נכונותו להשקיע כל מאמץ כדי לקדם עתיד של שלום וביטחון בינינו לבין הפלסטינים ועמי האיזור". נתניהו ציין כי "ישראל נכונה להשתתף עם מצרים ועם מדינות ערב האחרות בקידום התהליך המדיני והיציבות באזור. אני מעריך את פועלו של הנשיא א-סיסי ושואב עידוד מהמנהיגות שהוא מגלה גם בעניין חשוב זה".

 

נשיא צרפת פרנסואה הולנד הודיע היום כי הוועידה הבינלאומית להתנעת הליך השלום בין ישראל לפלסטינים, שבה לא ישתתפו נציגי הצדדים, נדחתה מ-30 במאי למועד לא ידוע בקיץ. הולנד, שדיבר בראיון לתחנת הרדיו אירופה 1, אמר כי "המזכיר האמריקני קרי לא יוכל להגיע במאי, אז הוועידה תתעכב. ההליך הזה הכרחי". הליגה הערבית תכנס דיון דחוף בסוף החודש לדון בעניינים של הפרק בעולם הערבי, ובהם גם ועידת השלום הצרפתית.

 

היוזמה הצרפתית, שהוצגה לראשונה על ידי שר החוץ הקודם לורן פביוס בסוף ינואר השנה, עוברת כל העת שינויים. התוכנית המקורית הייתה לכנס ועידה בינלאומית שבה יותנע המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים, אך כאמור המועד נדחה. הצרפתים הציעו בתחילה לקבוע פרק זמן של שנה עד שנה וחצי, שאם בסופו היוזמה תיכשל - צרפת תכיר באופן חד-צדדי במדינה פלסטינית עצמאית.

 

בתוך כך, משלחת של מפלגת מרצ נפגשה היום במוקטעה ברמאללה עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן. "אנחנו נגד טרור וקיצוניות. אני רוצה שהאישה הישראלית תלך לסופרמרקט בבטחה, שבעלה יילך לעבודה בשלום ושהילד שלהם יילך בשלום לבית הספר", אמר אבו מאזן.

 

במפגש התייחס אבו מאזן ליוזמה הצרפתית ואמר: "אנחנו אחרון העמים שסובל מכיבוש. עד מתי העולם ימשיך להסכים לדבר כזה". על ההסתה ברשות הפלסטינית ציין כי "יש אצלנו הסתה בספרי הלימוד ובטלוויזיה. בואו נפתור את הבעיה ונחיה את ועדת ההסתה, ועדה משותפת לישראל ופלסטין בראשות ארה"ב, שתשפוט איפה יש הסתה ומה צריך לתקן".

 

על נתניהו אמר אבו מאזן לנוכחים: "הוא ראש הממשלה הנבחר של ישראל ולכן אני נושא ונותן איתו. הוא אומר בכל הזדמנות שאין פרטנר. היד שלנו מושטת יום ולילה וזה לא עוזר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים