שתף קטע נבחר

הרצוג: לא ננהל משא ומתן במקביל לליברמן

דקות אחרי שיו"ר ההסתדרות הכריז שאין טעם לדבר עם נתניהו, ויחימוביץ' תקפה שוב, יו"ר המחנה הציוני הודיע על הקפאת המגעים לממשלת אחדות: "אני לא עובד לפי סדר היום של ליברמן". יחימוביץ': הרצוג אחראי למחזה המביש שהמיט קלון על המפלגה. בשעה הקרובה ייפגשו נתניהו וליברמן

 

 

תפנית במשא ומתן על הרחבת הקואליציה ודרמה במפלגת העבודה: יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג אמר בצהריים (יום ד') כי לא ינהל משא ומתן על כניסה לממשלה במקביל למו"מ בין ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן. דקות לפני כן הודיע האיש שעמד מאחורי המגעים לממשלת אחדות, יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, כי אינו רואה טעם בהמשך המו"מ. ליברמן ונתניהו אמורים להיפגש בשעות הקרובות.

 

"אני לא עובד לפי סדר היום של ליברמן ולא לפי גחמותיו, אלא לפי האמת שלי", אמר הרצוג באירוע מפלגתי בירושלים, מעט אחרי שיחת טלפון מניסנקורן ועוד הודעה חריפה מצד ח"כ שלי יחימוביץ'. "כפי שבעבר לא הזיזו אותי עם איומים וגידופים, כך גם כעת", הוסיף הרצוג והדגיש כי "כעת, יותר מאי פעם, הבחירה היא בין ליברמן בביטחון לבינינו בביטחון. בין טירוף לבין שפיות. בין מצור מדיני כלכלי ובין שגשוג".

 

הרצוג אמר עוד ברקע דבריו של נשיא מצרים על חשיבת האחדות למען השלום בישראל, כי "אני מבין למה הימין בלחץ. הקשבתי לדבריו של א-סיסי אתמול, יש הזדנמנות היסטורית להתפתחות אזורית נדירה שיכולה לשנות את פני המצב במזרח התיכון. היא באה באמת. נשיא מצרים לא עובד אצלי או אצל נתניהו, הוא ביטא משהו שנמצא תחת פני השטח חודשים רבים, אבל האחריות לממש את האופציה הזאת היא כרגע אצל בנימין נתניהו. אני לא מתכוון לנהל מו"מ במקביל ולא מתכוון להתעלם מהאתגר ההיסטורי, וההסטוריה כמובן תשפוט את הרגע הזה".

אבי ניסנקורן. "לא בעת הזו" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
אבי ניסנקורן. "לא בעת הזו"(צילום: גיל יוחנן)
    

 

 

ניסנקורן ציין בהודעתו שטרפה את הקלפים: "תמכתי ואני עדיין תומך באפשרות של ממשלת אחדות אמיתית לטובת המדינה. ממשלה שתקדם תהליך מדיני, שמירה על שלטון החוק, הפסקת השיסוי שקיים בעם וצמצום הפערים החברתיים. המו"מ הנוכחי אינו מוביל לכך. בעת הזו איני רואה טעם בהמשך המו"מ".

 

יחימוביץ' תקפה את הרצוג בחריפות, רגעים לפני שעלה לנאום: "הרצוג הוא גיבורו מרצון של מחזה מביש שהמיט קלון על מפלגת העבודה. כצפוי, הוא גם אכל את הדגים הסרוחים מידיו של נתניהו וגם מגורש כעת מהעיר. איתו ספגה מכה קשה מפלגת העבודה כולה, חברי הכנסת המצוינים שלה, וכל מי שמאמין בערכיה".

 

אחרי דברי הרצוג היא עדכנה והחריפה את הודעתה: "ניצחנו. אבל אלוהים, איזה שפל! מצד אחד יש לי תחושת הקלה עצומה על כך שהצלחנו, בכוחות משותפים, לעצור את ביזיון הזחילה לממשלה, מצד שני אני מודה שאני ממש כועסת. כמה רחוק היה אפשר לקחת את ההתאבדות הפוליטית המתמשכת הזאת? האם עכשיו כשאיווט ליברמן ובנימין נתניהו נופלים זה בזרועותיו של זה בוז'י מבין מה הוא עולל? למפלגתו? לערכים שלנו? לאמון הסדוק ממילא שיש לבני אדם בפוליטיקה? 

 

"הרצוג אחראי למחזה המביש ולפארסה שהתחוללה סביב מפלגת העבודה", תקפה יחימוביץ'. "רק אתמול התנפל הרצוג בחיבוק מעורר גיחוך על הודעה עמומה של נשיא מצריים א-סיסי שיש הזדמנויות מדיניות באזורנו (וואלה? לא ידענו!) כתירוץ לכניסה לזחילה לממשלת הימין. אין כמו הפגישה היום של נתניהו עם הפירומן ליברמן, פרסונה נון גרטה בכל מדינות האזור, מפציץ סכר אסוואן וכפי שמסתבר אבן הנגף העיקרית לפיוס עם טורקיה - כדי להעיד על רצינות הכוונות למהלך מדיני היסטורי שעוד שניה בוז'י התכוון להכריז עליו בועידת המפלגה. אוי לבושה".

 

 
גם ח"כ סתיו שפיר תקפה בחריפות: "הרצוג חייב ללכת הביתה. עכשיו כבר ברור שביבי השתמש בהרצוג כדי להכניס את ליברמן לממשלה. רק אתמול הרצוג עוד ניסה לשכנע אותנו שביבי השתנה ושהוא מוכן לנצל 'הזדמנות היסטורית' להגיע להסדר מדיני. אותו נתניהו שכבר עשור מנסה לעבוד על כל העולם שהוא מחויב לחזון שתי המדינות. אותו נתניהו ששותפיו הטבעיים הם בנט, סמוטריץ', אלקין וחזן. כל מה שהפריד בין נתניהו הזה להסכם מדיני זה בוז'י הרצוג אחד לצדו?". לדברי שפיר, "זה כבר לא משנה אם הרצוג יזחל לתוך הממשלה או לא. התוצאה בפועל היא שהוא איבד את אמון הציבור ואת האמון של רוב חברי מפלגתו - ועכשיו הוא חייב ללכת. מי שהיה שותף לזחילה המביכה לתוך הממשלה הגרועה בתולדות ישראל, צריך לשים את המפתחות על השולחן וללכת הביתה".
 
ח"כ מיקי רוזנטל קרא אף הוא להרצוג להתפטר: "לאור הקלון שהטיל על מפלגת העבודה וערכיה, ולאחר הנהגתו הכושלת, על בוז'י להחזיר את המפתחות ולהתפטר מתפקידו לאלתר. מפלגת העבודה לא תוכל להשתקם כל עוד מוביל אותה אדם שהתנהל באורח חובבני ושיחק לידיו של נתניהו שהשתמש בנו וזרק לכלבים".

 

מוקדם יותר, בסביבות 12:00 נרשמה התפנית הראשונה. ליברמן כינס מסיבת עיתונאים בכנסת ובה אותת לנתניהו כשאמר כי "אם נקבל מענה לאותן סוגיות מרכזיות שדיברנו עליהן, אז בהחלט יש על מה לדבר". בתגובה, נתניהו התקשר אליו לאחר כשעה והזמין אותו לפגישה ב-16:00. שרים בליכוד בירכו על המהלך והביעו תמיכה בהצטרפות ליברמן לממשלה.

 

גורמים בסביבת ראש הממשלה אמרו כי "המגעים עם ליברמן לא סוגרים את הדלת בפני מפלגת העבודה. ראש הממשלה מעוניין בהמשך השיחות עם מפלגת העבודה על מנת לייצר ממשלה רחבה ככל האפשר".

 

בשעות הבוקר התראיין לאולפן ynet ח"כ איתן כבל, מקורבו של הרצוג ומי שנחשב לאחד ממובילי המו"מ הקואליציוני,וודיבר בהרחבה על המשא ומתן לכניסה לממשלה. כשנשאל על טווח הזמן שנותר למגעים, השיב כבל: "אני מעריך שזה ממש היום, מחר". על מי שאולי יהיו שותפיו העתידיים אמר: "זה לא סוד שמבחינתנו הבית היהודי עם תפיסותיו ועמדותיו הוא סוג של קו אדום".

 

"אנחנו לא יכולים להמשיך עם הסאגה הבלתי נגמרת הזאת", אמר כבל. "נכון להבוקר הסיכויים הם שכנראה לא ייצא מזה משהו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דניאל אליאור
יצחק הרצוג, היום
צילום: דניאל אליאור
מומלצים