שתף קטע נבחר

כחלון רוצה ערבות למחיר למשתכן מהמדינה

שר האוצר פנה ליו"ר ועדת הכספים, משה גפני, בבקשה להעניק ערבות של 550 מיליון שקל לתוכנית הממשלתית. הוועדה תדון בנושא בימים הקרובים

שר האוצר, משה כחלון, פנה ליו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, בבקשה להעמיד ערבות בסך של 550 מיליון שקל לטובת תוכנית מחיר למשתכן. הערבות תבטיח כי הזוגות הצעירים יקבלו משכנתאות מהבנקים והיא תינתן לבנקים עבור הקבלנים אשר יפוקחו וילוו לאורך הפרויקט על ידי רואי חשבון ועורכי דין וכלכלנים מטעם המדינה באמצעות חברת דירה להשכיר.

  

מחיר למשתכן באשקלון: 637 אלף ש' לדירה

היתרי בנייה יתקבלו ברשת תוך 90 יום

כחלון: משכנתא לכולם, גם אם נצטרך להתערב‏

 

במכתבו של כחלון לגפני נכתב כי "חוק המכר קובע מספר חלופות שמטרתן להבטיח את השקעתם של רוכשי דירות. חלק מהקבלנים אשר זכו במכרזי מחיר למשתכן בחרו שלא לקבל ליווי פיננסי מתאגיד בנקאי לפרויקט הבניה שאותו התחייבו לבנות, אלא הסתפקו בחלופה אחרת הקבועה בחוק המכר, שלפיה ניתן להבטיח את השקעותיהם של רוכשי הדירות בפרויקט באמצעות רישום הערת אזהרה על שמם.

 

"לאחרונה, הובא לידיעתנו כי על אף האפשרות לרישום הערת אזהרה כאמור, המהווה חלופה אפשרית על פי חוק המכר, בהיעדר בטוחה מסוג ערבות חוק מכר או ביטוח, נוצר פער בין מועד העמדת המשכנתאות על-ידי הבנקים לבין תזרים הפרויקט, כך שהרוכשים אינם מסוגלים לשלם לקבלן את תמורת הדירה במועד שיאפשר מימוש של חוזה רכישת הדירות ובנייתן.

 

"פתרון הבעיה הכרחי למימוש הפרויקטים בהם נבחרו קבלנים לביצוע העבודות, עבור רוכשי דירות אשר זכו בהגרלות וממתינים למימוש זכאותם. לפיכך, החלטתי לתת ערבות מדינה לבנקים אשר תתממש במקרה שבו פרויקט הבנייה לא יושלם".

 

על פי ההערכות, ועדת הכספים צפויה לדון בנושא ולאשר אותו כבר בימים הקרובים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג, ירון ברנר
שר האוצר כחלון (מימין) וח"כ גפני
צילום: אוהד צויגנברג, ירון ברנר
מומלצים